Attēlam ir ilustratīva nozīme Avots: eular.org

 Vai, kad un kāpēc vakcinēties?

Esam saņēmuši vairākus jūsu, cienījamie lasītāji, jautājumus par vakcināciju, un tos nosūtījām Slimību profilakses un kontroles centram. Atbildes sagatavoja centra sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tettere. Dažas no tām, kā izrādās, viņa arī nosūtījusi citiem medijiem. Uz dažiem jautājumiem atbildes nācām meklēt papildus.

Vajag vai nevajag tagad vakcinēties pret gripu

– Pēdējā laikā visi runā tikai un vienīgi par Covidu, bet ir jau arī citas slimības. Lūdzu redakciju noskaidrot, ir vai nav jāpotējas šogad pret gripu. Uzdevu šo jautājumu ģimenes ārstei, viņa teica, ka nevar atbildēt. Esmu vakcinējusies pret Covid – pavasarī. Tātad – kādi ir ieteikumi attiecībā uz gripas vakcīnu? Un cik ilgam laikam būtu jāpaiet no Covid potes? Vai ir vēl kādi ierobežojumi?

SPKC:

– Gan gripa, gan Covid-19 ir lipīgas elpceļu infekcijas, bet tās izraisa atšķirīgi vīrusi. Covid-19 izraisa koronavīruss SARS-CoV-2, bet gripu izraisa dažādi A un B tipa gripas vīrusi. Te jāņem vērā, ka vakcinācija pret Covid-19 nepasargā no saslimšanas ar gripu, tāpēc, lai sevi no tās pasargātu, vakcinācija ieteicama ikvienam, it īpaši tiem pacientiem, kuriem ir augsts ar gripu saistīto komplikāciju risks.

Gripa ir akūta, lipīga vīrusu infekcija, kas skar elpceļus. Gripai raksturīgs īss inkubācijas periods – no 1 līdz 4 dienām. Salīdzinot ar citām infekcijas slimībām, tā atšķiras ar izplatīšanās ātrumu, izraisīto komplikāciju biežumu un smagumu. Vakcinācija samazina gan saslimušo skaitu, gan ar gripu saistīto hospitalizāciju skaitu, kā arī gripas izraisīto komplikāciju un ar to saistīto nāves gadījumu skaitu.

Jāatceras, ka pirms un arī pēc Covid-19 vakcīnas ievadīšanas jāievēro vismaz 14 dienu starplaiks ar citām vakcīnām (piemēram, gripa, difterija, ērču encefalīts), vai arī vakcīnu ražotāju noteiktie intervāli.

Vai pneimovakcīna palīdzēs?

– Tā kā Covid blaknes ir saistītas ar plaušu mazspēju, izlasīju, ka ir iespēja vakcinēties ar pneimovakcīnu. Var to var vakcinēt, ja ir saņemta Covid vakcīna? Cik ilgam jābūt starplaikam? Un ko man dos šī pneimovakcīna? Gaidot rindā pie ārsta, dzirdēju, ka ir ģimenes ārsti, kas vēl pirms Covid pandēmijas aicināja plaušu slimniekus vakcinēties ar pneimovakcīnu. Mana ģimenes ārste neko tādu neteica, lai gan man ir plaušu problēmas. Kad vaicāju, viņa skaidroja, ka tā ir ļoti dārga vakcīna.

SPKC:

– Vakcīna pret pneimokoku infekciju nepasargā no saslimšanas ar Covid-19. Retos gadījumos tā var novērst bakteriālas pneimonijas pievienošanos. Vakcināciju ar PCV13 tiek rekomendēta visiem pieaugušajiem, sākot no 65 gadu vecuma, taču par vakcinācijas kārtību un izmaksām jājautā vakcinācijas kabinetā vai ģimenes ārstam. Pneimokoku infekciju izraisa Streptococcus pneumoniae baktērija, kura ir viens no izplatītākajiem vidusauss iekaisuma, konjuktivīta, pneimonijas ierosinātājiem. S.pneumoniae spēj izraisīt arī smagi noritošas invazīvas pneimokoku infekcijas slimības (meningīts, sepse, osteomielīts). Šī vakcīna nodrošina imunizāciju pret 13 serotipu ierosinātām infekcijām

Vislētākā – Dobeles slimnīcā

Valsts šo vakcīnu apmaksā bērniem – 2, 4 un 12 līdz 15 mēnešu vecumā, kam vakcīnu ievada suspensijas veidā. Pieaugušam cilvēkam šī nu ir vakcīna, par kuru, ja ģimenes ārsts tādu nepiedāvā, ir jārūpējas pašam, protams, ja ir iespējams tai atlicināt līdzekļus, jo pneimokoku infekcijas vakcīna Prevenar 13 dažādās medicīnas iestādēs maksā dažādi, bet nekur to cena nav mazāka par 63 eiro. Piemēram, «Veselības centrs 4» to piedāvā par 71.00 euro, MFD laboratorija – par 78.00 euro, Rīgas 1. slimnīcā jūs to varat saņemt par 70 eiro, bet pašu lētāko iespēju – par 63 eiro piedāvā Dobeles slimnīca.

Apvaicājāmies arī par iespējām šo vakcīnu saņemt Tukuma slimnīcā, un, kā izrādās, Tukuma slimnīcā nav specializēta vakcinācijas kabineta, tāda šobrīd darbojas tikai, lai vakcinētu pret Covid-19. Bet, kā skaidroja vairāki ģimenes ārsti, vakcīnu ir iespējams saņemt ģimenes ārsta kabinētā. Viss, kas ir jādara, jādodas uz aptieku un jāpasūta attiecīgā vakcīnu, bet ir arī ārstu prakses, kas pēc savu pacientu lūguma paši šo vakcīnu pasūtot.

Vajag vai nevajag vakcinēties pret Covid?

– Sakiet, lūdzu, – kā lai rīkojos – man ir cukura diabēts, sirds-asinsvadu saslimšana, palielināta prostata, un ģimenes ārste teica, ka nevaru vakcinēties pret Covid, bet, noklausoties Ugu Dumpi radio, sapratu, ka drīkstu vakcinēties. Kā lai es rīkojos? Tagad visur biedē, ka rudenī slimos daudz vairāk, bet – ko lai daru? Vai katru otro nedēļu vaicāju ģimenes ārstei, bet viņa tikai saka, lai nogaidu. Bet – cik ilgi es gaidīšu? Rudens klāt, un saslimšanu skaits aug.

SPKC:

– Pirms vakcinācijas procedūras nepieciešams veselības stāvokļa novērtējums, ko veic kompetents ārsts, kas arī noteiks, kura vakcīna ir piemērota. Kā to rekomendē Pasaules veselības organizācija un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs, vakcinē tos pacientus, kuru veselības stāvoklis (diagnosticētās hroniskās slimības, citi fiziskie vai psihiskie traucējumi) ir saistīts ar ļoti augstu vai augstu risku un Covid-19 saslimšanas gadījumā prognozējama smaga slimības norise un augsta sarežģījumu vai veselības traucējumu attīstības iespējamība. Kā jau minēts, lēmumu par pacienta vakcināciju pret Covid-19 infekciju pieņem ārsts, individuāli izvērtējot ieguvumu un risku un ņemot vērā diagnosticēto hronisko slimību vai slimības, veselības traucējumus un to kompensācijas pakāpi, vispārējo veselības un funkcionēšanas stāvokli, vecumu, sociālos un citus faktorus.

Tātad secinājums viens: ja jūsu ģimenes ārsts nespēj izlemt vai uzņemties atbildību, izvēle jāizdara jums pašam – vai nu jādodas pie kādā cita jūsu slimības vēsturi pārzinoša speciālista, piemēram, pie endokrinologa vai kardiologa, lūdzot viņu padomu, vai arī, visu labi izvērtējot – padomājot, kādas varētu būt sekas tam, ja jūs piedevām pie visām savām pamatslimībām saslimsiet ar covid-19, – doties uz kādu no vakcinācijas centriem (tuvākais Tukuma kultūras namā) un vakcinēties.

Atbildes meklēja Agita Puķīte

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *