Attēlam ir ilustratīva nozīme

Vai apsaimniekotājs ķīlnieka lomā?

Pirms mēneša jau rakstījām par to, ka vairākas novada pagastu daudzdzīvokļu mājas ar Tukuma novada domes līdzdalību un iedzīvotāju vairākuma piekrišanu iesaistījušās Eiropas projektā «Accelerate SUNShINE». Šo projektu Tukuma novada pašvaldība īsteno sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti, SIA «Ekodoma», «Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs» (ESEB), investīciju fondu «F3», kā arī Jūrmalas, Bauskas un Ādažu pašvaldību.

Tiesa, daļai iedzīvotāju tomēr nav bijis skaidrs šī projekta mērķis, jo visi izdevumi par māju siltināšanas uzsākšanu, kā izrādās, jāsedz pašiem – vai nu, paaugstinot apsaimniekošanas maksu, vai no mājas uzkrājuma, lai gan pirms tam viena daļa sapratusi, ka tam visam būs ne vien ES, bet arī pašvaldības atbalsts.

 

Jau rakstījām, ka projekta «Accelerate SUNShINE» kopējās izmaksas ir 1,5 miljoni eiro, no tām Tukuma novada pašvaldības saņemtais finansējums ir 185 035 eiro, un tā mērķis – sagatavot nepieciešamo dokumentāciju (ēku apsekošanu, energoauditu, tehniskās specifikācijas un iepirkuma procedūras), lai piesaistītu investīcijas ilgtspējīgiem energoefektivitātes projektiem. Tomēr, kā nācās secināt gan Slampes daudzdzīvokļu mājas «Dziesmas» sapulcē 2. novembrī, gan, uzklausot iedzīvotāju viedokļus pēc publikācijas, sākotnēji cerēts, – ja reiz tas ir tik jaudīgs projekts, būs izdevīgi tajā piedalīties, izrādījušies maldi. Runājot ar domes Attīstības nodaļas vadītāju Daci Zvaguli un inženieri Tomu Akmentiņu, noskaidrojām, ka iedzīvotājiem (daudzdzīvokļu mājām) tika līdzfinansēti tehniskā apsekojuma un energoaudita dokumenti par kopējo summu 22 500 eiro: “Vienam dokumentam līdzfinansējums bija 500 eiro jeb 50%, par abiem kopā – 1000 eiro, bet otra puse bija jāiegulda no mājas uzkrājuma: daudzdzīvokļu ēkai Tukumā, Aviācijas ielā 1, izstrādāts tehniskais apsekojums, Kuldīgas ielai 65 – energoaudits, Liepu ielai 3, Tumē – tehniskais apsekojums, bet Pūres mājām Abavas iela 2, Pūre 23, Pūre 24, Pūre 25, kā arī Slampes mājām «Pūpoli», «Silavas», «Kurši», «Lāstekas», «Zemgaļi», «Vēsmas» – tehniskais apsekojums un energoaudits, kas šobrīd top arī Ezera ielai 10 Sēmē.” Vēl, kā jau iepriekš minēts, Tukuma novada pagastos notikušas četras informatīvās iedzīvotāju sanāksmes, vēl 18 sanāksmes – daudzdzīvokļu mājās, kā arī 23 aptaujas, bijusi arī informatīvā kampaņa.

Tomēr iedzīvotāji norāda, ka lielākais maksājums jau nav šie iepriekš nosauktie dokumenti, bet gan tehniskais projekts, kas Slampes «Kuršu», «Dziesmu» un «Silavu» māju iedzīvotājiem izmaksā 12 655,50 eiro katrai mājai, bet Tumes mājai Liepu ielā 4 pēc iepirkuma – ap 18 000 eiro. Slampeniekiem projekta izmaksas rada 125 eiro vai lielāku papildu maksājumu katram dzīvoklim, un to samaksāt ne visiem ir pa spēkam. Lai arī šāda summa jāmaksā vien sešus mēnešus un pēc tam daļu no samaksātā iedzīvotāji saņems atpakaļ mājas uzkrājuma kontā, šai brīdī, redzot lielos rēķinus, tas esot mazs mierinājums. Un ja reiz dome kaut ko sola atmaksāt, tad kāpēc tā nevar naudu par iedzīvotājiem “aizlikt” uzreiz?! – vaicā iedzīvotāji. Izrādās, tāds ir deputātu pieņemtais domes saistošo noteikumu nosacījums – vispirms jāizstrādā projekts un tikai tad var prasīt līdzdalības daļu no pašvaldības, citādāka kārtība nav paredzēta.

 

Tiesa, lai arī iedzīvotāju sapulcē apsaimniekošanas uzņēmuma SIA «Komunālserviss TILDe» vadītājs Aldis Siliņš piedāvāja mazturīgākajiem iedzīvotājiem maksājumu sadalīt līdz pat 12 mēnešiem, kas atvieglotu saspringtos rēķinus, tomēr, kā vakar, 5. decembrī, noskaidrojām, tikai viens cilvēks par šādu iespēju esot interesējies, tā vietā vairāki prasīto summu – ap 700 eiro no dzīvokļa – samaksājuši uzreiz. Tomēr solījums arvien paliekot spēkā – ja kādam ir grūtības samaksāt, jāvēršas pie apsaimniekotāja.

Vaicāts, vai arī apsaimniekošanas uzņēmums ir iekļauts domes projektā un saņem daļu Eiropas atbalsta, A. Siliņš skaidroja, ka nē – drīzāk, uzņēmums esot nonācis tādā kā ķīlnieka lomā, jo tam nācies samaksāt gan par tehnisko apsekojumu un energoauditu, gan avansu par tehniskajiem projektiem, lai gan pirmajās iedzīvotāju sanāksmēs tas pat nav ticis pieaicināts. Tikai, kad vajadzējis slēgt līgumus un vajadzējis maksāt, neviena cita, kas to varētu darīt, neesot bijis, skaidroja A. Siliņš. Tomēr līgumi esot noslēgti, un apsaimniekotājs saistības pilda.

 

Vairāk lasiet piektdienas, 6. decembra, laikrakstā ŠEIT=>

 

Komentāri

  1. Slampē afēra….. Tukumā novada dome ievilka savā afērā pensionārus. NTZ rakstā blefo.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *