Jānis Vītols

Valoda – tautu tilts

Latvijas Tautas skolas mācību centrs «Zinātne», sadarbojoties ar partneriem Lielbritānijā gada sākumā uzsāka mūžizglītības «Grundtvig» projektu «Senioru 50+ brīvprātīgais darbs», kura ietvaros no 22. marta līdz 11. aprīlim Tukumā viesojās Klēra Beitona (Claire Baton) un Valdis Belinis no Apvienotās karalistes.

Latvijas Tautas skolas mācību centrs «Zinātne», sadarbojoties ar partneriem Lielbritānijā – «Dacorum CVS» – gada sākumā uzsāka Eiropas Savienības mūžizglītības «Grundtvig» projektu «Senioru 50+ brīvprātīgais darbs», kura ietvaros no 22. marta līdz 11. aprīlim Tukumā viesojās Klēra Beitona (Claire Baton) un Valdis Belinis no Apvienotās karalistes.

Projekta ilgums ir divi gadi, kuru laikā mūsu novados tiks uzņemti seši seniori (Klēra un Valdis bija pirmie) un tāpat seši tukumnieki dosies uz Lielbritāniju. Galvenā doma – iepazīt citas tautas kultūru, valodu un tradīcijas. No Latvijas uz Angliju pirmie brīvprātīgie dosies jau jūnijā, bet tikmēr, vien dienu pirms došanās mājup, izvaicājām pirmos ciemiņus par mums – par Latviju un latviešiem.

– Kā gadījies, ka tieši jūs esat pie mums, Tukumā?

Valdis: – Par iespēju pieteikties brīvprātīgajam darbam izlasījām internetā. Programmā piedalījās vairākas valstis, ieskaitot Bulgāriju, Franciju, Latviju un Lielbritāniju. Laikam bija veiksmīgs pieteikums, jo te nu mēs esam (smejas). Apmaiņā uz Tukumu doties es biju ļoti ieinteresēts, jo šeit esmu jau bijis. Pagājušajā gadā uz Latviju atceļoju ar velosipēdu… Man ir latvju saknes – mans tēvs ir dzimis Rīgā, taču viņš nekad man nav mācījis latviešu valodu. Jūrmalā man dzīvo radi – brālēni un māsīcas. Es viņus apciemoju ik pāris gadu.

Klēra: – Esmu iesaistījusies un darbojusies vairākās programmās, kas paredzētas cilvēkiem ar mācīšanās problēmām, un tai pašā mājas lapā, kur Valdis, arī es ieraudzīju paziņojumu par iespēju pieteikties brīvprātīgajam darbam. Patiesībā meita bija tā, kas mani mudināja un teica: “Ej, dari, piesakies!” Abi esam no Hertfordšīras (Hertfordshire) reģiona, bet no dažādām pilsētām – es esmu no Hemel Hemstedas (Hemel Hempstead), bet Valdis no Veiras (Ware). Zinām, ka pirmie latvieši dosies tieši uz Hemstedu.

– Vai bija kādi īpaši nosacījumi piesakoties?

Valdis: – Bija jābūt vecākam par 50 gadiem.

Klēra: – Un bija jābūt iepriekšējai pieredzei brīvprātīgo darbā. Pirms došanās uz Latviju mums bija septiņas latviešu valodas nodarbības, katra pa pusotrai stundai. Patiesībā Latviju zināju tikai pēc nosaukuma, ka tā ir kaut kur Ziemeļos (smejas). Pieteikšanās notika laikā, kad Rīgā iebruka tas lielveikala jumts…

Tālāk lasiet piektdienas 23. maija, laikrakstā ŠEIT!

Komentāri

  1. Paldies Klērai un Valdim par interesantajām angļu valodas nodarbībām mācību centrā Zinātne.

    1. Būtu nu labāk pievērsušies krievu valodas pastiprinātai apguvei, jo kā gan citādi, mainoties varām, latvietis varēs atkal turpināt darīt sev tik tīkamo nodarbi – līst jaunajiem kungiem bez ziepēm.

      1. Vai tad tagad ar angļu val. zināšanām nelien bez ziepēm?

        Mazai tautai ir jāzin daudzas valodas, t.sk., krievu, angļu, vācu, u.c.

        Latviešu valodas pielietojums ir visai šaurs!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *