Laikā, kad ekonomiskā situācija un prognozes mainās ne pa dienām, bet pa stundām, arvien vairāk cilvēku spiesti domāt, kā saglabāt jau esošo sociālekonomisko stāvokli. Varbūt jāmeklē cita darba vieta, jo esošais darba devējs gaišu nākotni nesola? Varbūt apgūt kādu profesiju, ja algu (ne pārāk lielo) sola samazināt par procentiem padsmit? Skaidrot, ko darīt potenciālajam bezdarbniekam, devāmies uz Nodarbinātības valsts aģentūru (NVA). Par pašreizējo situāciju un vēl neskaidrajiem nākamā gada plāniem pastāstīja NVA Tukuma filiāles vadītāja Solveiga Kabaka, vadītāja vietniece Dace Blūmenstāle un Inese Reisa – koordinēšanas eksperts.
Atbalstu saņems ikviens
Situācijā, kad jādreb par savu darba vietu, arī cilvēkam, kas vēl nav reāli un oficiāli kļuvis par bezdarbnieku, ir iespēja doties pie NVA speciālistiem. Ir virkne pakalpojumu, kas tiek piedāvāti visiem interesentiem un – bez maksas. Piemēram, ir iespēja regulāri iepazīties ar svaigākajām vakancēm, konsultēties ar speciālistiem – karjeras konsultantu, psihologu. "Arī situācijā, kad cilvēkam vairs netiek maksāts bezdarbnieka pabalsts, mūsu pakalpojumi vēl arvien ir pieejami, līdz pat jauna darba atrašanai," uzsver S. Kabaka un piebilst, ka reizēm cilvēki meklē tieši morālu atbalstu, iespēju celt savu pašapziņu. Un jo būtiskāk tas ir tagad, kad palielinās augsti kvalificētu bezdarbnieku skaits. Viņiem kvalifikācijas vai konkurētspējas paaugstināšanas kursi reizēm nedod tik daudz, kā iespēja pabūt kopā ar sev līdzīgajiem. Apzinīgākiem vajadzētu būt arī darba devējiem un, plānojot atlaist darbiniekus, kā likumā paredzēts, vajadzētu informēt arī NVA, kas jau vēl pirms laika censtos koordinēt topošo bezdarbnieku tālākās darba meklējumu gaitas. Pašlaik – decembrī – Tukumā bezdarbs sasniedzis 3,9 %, kas ir par 0,4 % lielāks nekā pagājušā mēnesī. Uz kopējā valsts fona mēs izskatāmies salīdzinoši labi. "Iespējams, tas tādēļ, ka atrodamies tuvu Rīgai" skaidro S. Kabaka. Tomēr, kā būs tālāk, neviens īsti nezina, un skaitļos parādās jau tikai reģistrētais bezdarbs. Reālā situācija, iespējams, jau tagad, ir daudz drūmāka. Arī reģistrēto vakanču kļūstot mazāk – pašlaik darbs tiek piedāvāts 25 profesijās. Ar tām iespējams iepazīties aģentūras mājas lapā: www.nva.lv.
Mobils un nodarbināts
Visi jau iesāktie NVA pasākumi tikšot arī turpināti. Tikko, piemēram, noslēgusies darba devēju pieteikšanās tā sauktajiem pagaidu darbiem. Šajā pasākumā tiek iesaistīti tā saukto mērķgrupu bezdarbnieki un invalīdi. Gala rezultātā cilvēkiem ir iespēja atrast darbu vismaz uz gadu, invalīdu gadījumā – uz 24 mēnešiem. Valsts šajā gadījumā darbojas ne tikai kā koordinators, bet arī maksā šiem cilvēkiem algu. Vienā gadījumā, ja darbā tiek pieņemts invalīds – tie ir 100% līdz pat 300% no minimālās algas, citā, ja darba ņēmējs ir kādā no mērķgrupām – tie Ls 80 (ja darba devējs vien piedāvā minimālo algu) vai Ls 160. Bet, protams, darba devējam vienmēr ir iespēja, un tas arī būtu vēlams, pieņemtajam cilvēkam maksāt arī vairāk. Eiropas struktūrfondu atbalstīts, turpinās arī bezdarbnieku apmācības projekts. "2008. gadā neformālo apmācību saņēmuši 98 bezdarbnieki, bet 75 apmācīti kādā profesijā. Piemēram, ir apmācīti frizieri, mazumtirdzniecības pārdevēji, veikta e-apmācība jaunajām māmiņām u.tml.," stāsta I. Reisa. Projekts turpināšoties līdz pat 2010. gadam, bet apmācības programmas iespējams mainīšoties, jo tās tiek veidotas atkarībā no pieprasījuma, cilvēku interesēm. Darbojas arī tāds varbūt mazāk zināms NVA projekts kā «Komersantu nodarbināto personu reģionālās mobilitātes veicināšana», kurš paredz piešķirt līdzekļus cilvēkam, kurš uz pārbaudes laiku sācis strādāt kādā NVA reģistrētā darba vietā, tomēr šī darba vieta atrodas ārpus Tukuma rajona robežām. Vienreiz nedēļā tiek apmaksāts ceļš līdz un atpakaļ šim darbam, kā arī tiek sniegts materiāls atbalsts, lai cilvēks varētu samaksāt īri. Pēdējā NVA aktivitāte – darba devēju aptauja. "Gribētos pateikties visiem Tukuma rajona darba devējiem, kas tajā piedalījās! Dati vēl tikai tiek apkopoti un tad jau domāsim atkal par jauniem pasākumiem, projektiem, programmām," tā D. Blūmenstāle.
Atceries
Atgādinām, ka bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilgums ir atkarīgs no bezdarbnieka apdrošināšanas stāža
,Ja apdrošināšanas stāžs ir:
– no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot – pabalstu var saņemt 4 mēnešus;
– no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot – pabalstu var saņemt 6 mēnešus;
– no 20 gadiem ieskaitot – pabalstu var saņemt 9 mēnešus.
Bezdarbniekiem, par kuriem pēdējais iemaksu veicējs pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas bijusi valsts, kā arī tiem, kuri pēc invaliditātes atguvuši darbspējas vai kopuši bērnu invalīdu līdz 16 gadu vecumam – pabalsta izmaksas ilgums ir 9 mēneši.
Izmaksājamā bezdarbnieka pabalsta apmērs ir atkarīgs no bezdarba ilguma. Ja pabalstu ir tiesības saņemt:
4 mēnešus – pirmos 2 mēnešus tas tiek izmaksāts 100% piešķirtajā pabalsta apmērā, pēdējos 2 mēnešus tas tiek izmaksāts – 75% no piešķirtā pabalsta apmēra;
6 mēnešus – pirmos 2 mēnešus tas tiek izmaksāts 100% piešķirtajā pabalsta apmērā, nākamos 2 mēnešus tas tiek izmaksāts – 75% no piešķirtā pabalsta apmēra, pēdējos 2 mēnešus tas tiek izmaksāts 50% no piešķirtā pabalsta apmēra;
9 mēnešus – pirmos 3 mēnešus tas tiek izmaksāts 100% piešķirtajā pabalsta apmērā, nākamos 3 mēnešus tas tiek izmaksāts 75% no piešķirtā pabalsta apmēra, pēdējos 3 mēnešus tas tiek izmaksāts 50% no piešķirtā pabalsta apmēra.
Bezdarbnieka pabalstu pārskaita uz pabalsta saņēmēja norādīto kontu kredītiestādē vai pasta norēķinu sistēmas (PNS) kontā.
Sīkāka informācijas: Tukuma VSAA filiālē, Raudas iela 12a; www.vsaa.lv.