Tukuma MS panākumi VII Starptautiskajā daudzstīgu tautas instrumentu izpildītāju konkursā Pleskavā

Laikā no 18. līdz 22. oktobrim Pleskavā (Krievijā) notika VII Starptautiskais daudzstīgu tautas instrumentu izpildītāju konkurss-festivāls, uz kuru devās arī Tukuma Mūzikas skolas un Engures Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi.

Laikā no 18. līdz 22. oktobrim Pleskavā (Krievijā) notika VII Starptautiskais daudzstīgu tautas instrumentu izpildītāju konkurss-festivāls, uz kuru devās arī Tukuma Mūzikas skolas un Engures Mūzikas un mākslas skolas audzēkņi.

Tukuma Mūzikas skolu pārstāvēja kokļu trio – Elza Anastasija Vasermane, Anna Sapnova un Jēkabs Sapnovs (pedag. Māra Vanaga) ieguva 3. vietu. Soliste – 2. kokļu klases audzēkne Laura Siliņa (pedagogs Dace Bleikša) – ar savu priekšnesumu parādīja labu sagatavotību un spilgtu muzikalitāti. L. Siliņai tika piešķirta 3. vieta.

No Engures Mūzikas un mākslas skolas uz Pleskavu devās pedagoģes Gitas Andersones audzēknes – kokļu duets Lote Freināte un Karīna Felzenberga. Savukārt L. Freināte piedalījās konkursā arī kā soliste. Jāpiebilst, ka visiem jaunajiem koklētājiem šī bija pirmā nozīmīgā starptautiskā uzstāšanās.

Visi ansambļi uzstājās lielajā N. Rimska-Korsakova Pleskavas mākslu koledžas zālē, kas nebija piemērota kokļu ansambļu muzicēšanai, savukārt dinamiskie gusļu, cimbalistu priekšnesumi bajānu vai klavieru pavadījumā daudz vairāk spēja piepildīt lielo telpu.

Galvenais festivāla-konkursa uzdevums – saglabāt tautas mūzikas instrumentu muzicēšanas tradīcijas, atbalstīt jaunos talantīgos izpildītājmāksliniekus, vispusīgi attīstīt mūsdienu mūzikas jaunradi un tautas mūzikas instrumentu spēles izpildītājmākslu.Konkursa rīkotāji – Pleskavas apgabala administrācija, Sanktpēterburgas komponistu savienība sadarbībā ar Pleskavas apgabala filharmoniju un Sanktpēterburgas izpildītājmākslinieku savienību.

Konkursa žūriju veidoja 11 dalībnieki – ievērojami mācībspēki, profesori no Maskavas, Sanktpēterburgas, Viļņas, Rīgas, Pleskavas mūzikas augstskolām.

Šogad konkursā piedalījās rekordliels dalībnieku skaits, kopā 230 mūziķu, tai skaitā 78 solisti, 19 ansambļi, pārstāvot plašu ģeogrāfiju – no Kaļiņingradas Krievijā līdz Ķīnai. Dalībnieki bija atbraukuši no dažādām Krievijas vietām – Maskavas, Sanktpēterburgas, Kaļiņingradas, Voroņežas, no Karēlijas – Petrozavodskas, no Baltkrievijas pilsētām – Minskas, Gomeļas, Mogiļevas, Vitebskas, Polockas un citām, no Lietuvas, Kazahstānas, Udmurtijas un pat Ķīnas. Šajā vērienīgajā konkursā varēja dzirdēt un redzēt dažādus daudzstīgu tautas mūzikas instrumentus, kā gusļus, cimbalas, kanteles, kokles, kankles, bandūras, cītaras, koto, gudženu un citus.

Konkurss-festivāls tika organizēts divos etapos, no kuriem pirmais norisinājās Pleskavā ar plašu konkursu ansambļiem un solistiem, pilsētā notika arī svētku un labdarības koncerti (kara hospitālī, pansionātā, skolās), konferences un meistarklases, bet otrs – Sanktpēterburgā, kur izvērtēja dalībnieku kompozīcijas un aranžējumus.

Konkursa noslēgumā izskanēja laureātu koncerts ar viesmākslinieku un Pleskavas filharmonijas simfoniskā orķestra piedalīšanos diriģenta Eduarda Baņko vadībā. Koncerta otrajā daļā dominēja pirmatskaņojumi, kas speciāli pasūtīti šim koncertam. Konkursa ietvaros izskanēja arī Tukuma Mūzikas skolas pedagoga Daces Bleikšas koklei sacerētie skaņdarbi kokļu ansambļa «Kārta» izpildījumā, ansambļa vadītāja Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docente Māra Vanaga. Smalks, elegants un augsti profesionāls bija ansambļa «Kārta» sniegums. Arī uz Sanktpēterburgu aizceļoja D. Bleikšas kompozīcijas video-audio ierakstā autores izpildījumā.

Ar katru nākamo konkursu tā dalībnieku mākslinieciskais un tehniskais izpildījuma līmenis aug, nemitīgi attīstās daudzstīgu instrumentu spēles paņēmieni. Kā pastāstīja šī gada konkursa Grand-Prix ieguvējas Olgas Aleksejevas (Maskavas Valsts Mākslas un Kultūras universitātes studente) pedagogs, tad Pleskavas konkursā ir milzīga konkurence, ļoti augsts izpildījuma līmenis un piedalīšanās konkursā ir milzīgs stimuls katra mūziķa tālākajai izaugsmei.

Lai daudzie dalībnieki, kas mērojuši tuvāku vai tālāku ceļu, iepazītos arī ar Krievijas Pleskavas apgabalu, konkursa rīkotāji bija sagatavojuši dalībniekiem ekskursijas pa seno Pleskavu, uz Izborsku, kur apskatīt seno cietoksni, gleznainos dabas plašumus, kalna avotus un seno Pečoru klosteri. Esam atgriezušies no konkursa ar bagātīgiem iespaidiem par daudzstīgu tautas mūzikas instrumentu muzicēšanu.

Liela pateicība kokles spēles pedagogiem Mārai Vanagai, Dacei Bleikšai un Gitai Andersonei par ieguldīto darbu, sagatavojot audzēkņus konkursam. Paldies arī Tukuma Sporta skolai un šoferim Vilnim Erstam par sadarbību un atsaucību brauciena norisē.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *