Vestards Šimkus (1984) ir viena no spožākajām zvaigznēm visai bagātīgajā Latvijas pianistu plejādē. Pianists un komponists divreiz saņēmis Lielo mūzikas balvu. Šī gada pavasarī prestižiem Polijas, Lietuvas un Vācijas apbalvojumiem klāt nācis Latvijas valsts prezidenta piešķirtais Triju zvaigžņu ordenis.
Diriģents Normunds Šnē vairākkārt sadarbojies ar pianistu un raksturo viņu ar vārdiem: “Vestarda impulsivitāte un muzikālā izpausme uz skatuves ir tas, ko vērtēju visaugstāk. Viņa izpildījums nav prognozējams, un tā vienmēr ir sava veida improvizācija bez iemītām taciņām.”
Pianistam ar Tukuma novadu ir īpaša saikne, tāpēc uzstāšanās Tukuma pilsētas Kultūras namā nav nejaušība. 2020. gadā sadarbībā ar Kultūras namu un Tukuma Evaņģēliski luterisko draudzi tika ieskaņotas Vestarda aranžētas baznīcas torņa melodijas, kas piešķir īpašu noskaņu pilsētas ikdienas ritmā, priecē kā iedzīvotājus tā viesus arī brīvdienās un svētkos.
Koncerta pirmajā daļā izskanēs divi Vestarda Šimkus skaņdarbi:
“Likteņa vārti” veltīts Likteņdārza desmit gadu jubilejai un pirmatskaņojumu piedzīvojis 2018. gada vasarā. Autors skaņdarba saturu skaidro kā savu pārdomu atainojumu par to, “kā dvēsele no Viņsaules plašumiem ieiet pa Likteņa vārtiem, lai sāktu dzīvot savu Šīssaules dzīvi. Ieejot pa šiem vārtiem, gan ikviena cilvēka, gan arī visas tautas dvēseles liktenis kļūst neapturams un neatgriezenisks. Un kopā saistīts.”
“Koncerts klavierēm un stīgu orķestrim” ir veltījums “neērtajam cilvēkam”, ko attiecināt uz sevi autors aicina ikvienu, kurš kaut reizi sajuties “neērts” attiecībā pret apkārtējās pasaules plūsmu. Komponists skaņdarba tapšanu raksturo šādi: “Pirmās idejas par šo skaņdarbu man radās, ejot pastaigās pa Kurzemes mežiem manas mājas tuvumā un vērojot, kā gadu no gada tajos izplešas kailcirtes un pilsētu robežas. Šim klavierkoncertam ir trīs daļas un ikviena tā nots ir sarakstīta manās mājās. Stilistiski necentos ietekmēties no jelkādiem šobrīd aktuālajiem laikmetīgās mūzikas paraugiem un centos sekot vien tam, kādi skaņu savienojumi rodas manā galvā tad, kad ieklausos dabas skaņās.”
Koncerta otrajā daļā skanēs Ludviga van Bēthovena daiļradē plaši pazīstamā “Piektā simfonija”, kuru dēvē arī par “Liktens” simfoniju, bet Francijā – par “Uzvaras himnu” un “Triumfa maršu”. Darbu pie tās Bēthovens sāk laikā, kad progresējošais kurlums liek apjaust, ka pianista karjerai nav nākotnes. Tas jo vairāk stiprinājis viņa vēlmi ierakstīt savu vārdu mūzikas vēsturē kā komponistam un veltīt savu dzīvi mūzikas radīšanai.
Notikums tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Biļetes iespējams iegādāties Biļešu paradīzes kasēs un internetā.
Apmeklējot pasākumu, jāuzrāda COVID-19 sertifikāts, kas apliecina, ka apmeklētājs (tai skaitā bērns) ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu vai pārslimojis COVID-19 pēdējo 6 mēnešu laikā. Biļetes uz pasākumu jāiegādājas neatkarīgi no apmeklētāja vecuma.
Kultūras nams pamodies. Beidzot! Citādi nevarēja saprast, kam tāds vajadzīgs. Nekas tur nenotiek. Nekas.
Nepārspīlē! Dzīve nesākas no mirkļa, kad tu pamosties!
Nosauciet man, nezinītim un nodokļu maksātājam, kad un kas pēdējā pusgada laikā ir noticis KN. Kaut izstādi. Korporativņiki neskaitās. Jo es piekrītu Jē.
Vai tiešām viņš būs novakcinējies, tak aģitēja pret? Ja nav, tad bīstami, aplaidīs vēl atnākušos šļircinātos!
Interesanti gan, cik pasākumu tad kultūras nama telpās pēdējā gada laikā drīkstēja notikt? Ārpus telpām taču bijuši gan koncerti, gan pasākumi.