29. janvārī notika Tukuma domes sēde, kurā izskatīja 39 darba kārtības jautājumus. Sēdē svarīgākais jautājums – pilsētas 2009. gada budžeta apstiprināšana.
Apstiprina budžetu
Kā skaidroja finanšu departamenta vadītāja Laila Dzalbe, budžeta ieņēmumu daļā apstiprināti Ls 9 859 758 (pērn – Ls 12 884 808), izdevumu daļā (tabula) – 10 088 726 (pērn – 16 292 036). Izdevumu daļa ir lielāka, jo tajā ieskaitīts arī budžeta līdzekļu atlikums domei un pašvaldības iestādēm, kas bijis gada beigās
Pašvaldības budžeta ieņēmumi: ienākuma nodoklis – Ls 5 807 762, īpašuma nodokļi (par zemi, ēkām) – Ls 309 068; azartspēļu nodoklis Ls 81 000; naudas sodi – Ls 18000, procentu ieņēmumi Ls 20 000, maksas pakalpojumi Ls 586 050; transferti (mērķdotācijas) – Ls 2 960 578; pārējie ieņēmumi – Ls 73 000.
Speciālā budžeta ieņēmumi: Ls 329 800: dabas resursu nodoklis Ls 7 300, privatizācijas fonds – Ls 56 500, ceļu fonds Ls 266 000; speciālā budžeta izdevumi: dabas resursu nodoklis – Ls 9 131, budžeta iestādes – Ls 1 120, privatizācijas fonds – Ls 106 468, ceļu fonds – Ls 358 835.
L. Dzalbe skaidroja, ka ieņēmumi, salīdzinot ar pagājušo gadu, samazinājušies par 3,5 miljoniem latu. Vispārējā tendence – aptuveni par 15% samazinātas algas, bet par 20% – uzturēšanas izdevumi.
J. Šulcs, komentējot sagatavoto dokumentu, atzina, ka tas ir nabadzības budžets, jo samazinājums visām jomām ir ievērojams un par attīstību runāt esot grūti. Reāli tiekot apstiprināti kontrolskaitļi, jo nemitīgi jādomā par to, kā sabalansēt ienākumus un izdevumus. Deputāti budžetu apstiprināja vienbalsīgi.
Prēmēs sportistus un komandas
Jau tradicionāli dome piešķir naudu veiksmīgāko sportistu prēmēšanai. Šogad šim mērķim piešķirti Ls 4 855, pavisam paredzēts apbalvot 40 sportistus un komandas. 2008. gadā Tukuma sportisti panākumus guvuši 11 sporta veidos: visvairāk vieglatlētikā (15), ložu šaušanā (7), basketbolā (5), karatē (3), pa vienam panākumam riteņbraukšanā, kikboksā, dambretē, futbolā, orientēšanās sportā, tenisā un autosportā. Naudas balvas tiek piešķirtas sportistiem un viņu treneriem par panākumiem Latvijas, Eiropas un pasaules čempionātos un Olimpiskajās spēlēs.
Veidos kultūras mantojuma centru
Deputāti piekrita Tukuma muzeja un pašvaldības kopīgam projektam izveidot ēkā Brīvības laukumā 21 «Tukumnieku māju» – kultūras mantojuma centru. Lai šo 18. gadsimtā celto vēsturisko koka ēku saglabātu, līdz 30. aprīlim tai jāizstrādā restaurācijas koncepcija. Finansējumu šīm mērķim Ls 800 apmērā izpētei piešķīris Valsts Kultūrkapitāla fonds. Deputāti arī apstiprināja darbu grupu (Attīstības departamenta vadītāja Anita Šēlunda, galvenās arhitektes pienākumu izpildītāja Zane Skrūzkalne, Tukuma muzeja direktore Agrita Ozola, Izglītības, kultūras un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Inese Smirnova, dzīvokļu nodaļas vadītājas palīdze Aiga Kasilova un īpašumu reģistrācijas konsultants Jānis Krastiņš), kam līdz 1. martam jāizstrādā ēkas turpmākās izmantošanas programma «Tukumnieka māja 2009.-2015».
A. Ozolas deputātiem iesniegtajā informācijā teikts, ka ēka Brīvības laukumā 21, kurā patlaban atrodas mākslas galerija «Durvis», ir viena no vecākajām ēkām pilsētā. Tajā saglabājušās 18. gadsimta rokoko stila durvis, ieejas mezgls ar priekšnamu un ārdurvīm, baroka laika durvju vērtnes, alvotas logu viras un dažādu periodu krāsojuma un tapešu fragmenti. 2003. gadā SIA «Arhitektoniskās izpētes grupa» veikusi ēkas arhitektoniski-māksliniecisko izpēti un izstrādājusi remonta-restaurācijas rekomendācijas.
Šī ēka būvēta kā tukumnieka dzīvojamā māja, bet jau 19. gadsimtā tās pirmais stāvs izmantots kā darbnīcas un veikalu telpas, bet otrais – dzīvokļiem. 20. gadsimtā veikalu vajadzībām pārbūvēta fasāde, mainīts arī ēkas plānojums – izņemtas vairākas nesošās sienas, tādēļ sākusies ēkas deformācija. Sliktā tehniskā stāvoklī ir ēkas jumta konstrukcijas, kas bojātas pirms dažiem gadiem notikušajā ugunsgrēkā.
Esmu redzējis pagājušā gada budžetu, ir viela pārdomām, jo pagājušā gadā piedaloties budžeta apspriešanā kur bija uzaicināti arī iedzīvotāji izpildirektora izklāstā bija tik daudz optimisma , apmēram tāpat kā A.Kalvīša kunga 7 treknajos gados, bet nevienā budžeta ilgus gadus neesmu redzējis aili, paredzēts dzīvokļu celtniecībai un situācija ar dzīvokļiem Tukuma pilsētā ir ļoti bēdīga un tagad pēc novada izveidošanas klāt nāks ļoti daudz iedzīvotāju, jo pagastos tādas dzīvokļu rindas gandrīz vai nemaz nevienā nepastāv, bet kas visvairāk mani pārsteidza budžeta ienākumos tie 18000Ls no soda naudām, tā kā pašam ir nācies saskarties ar to par it kā nenopļautu zāli apbūves gabalā ,tad šogad ir paredzēts jau konkrēts skaitlis kāds ir jānopelna nu tad saturieties šis skailis nav mazs un arī lauku iedzīvotāji,jo tad jau būs novads tikai nauda degvielai vai sanāks ,attālumi pārāk lieli ,tā kā pilsētā vien būs tie 18000Ls jānopelna.
Diez vai situācija ar dzīvokļiem ir bēdīga, jo nesen saceltās mājas stāv pustukšas. Jautājums – vai pietiek naudas šo dzīvokļu īrei vai iegādei. Un diez vai dzīvokļi būtu lētāki, ja tos būtu būvējuši par domes naudu… Un šogad būtu pavisam aplami cerēt, ka dome savā budžetā liktu naudu māju celtniecībai. Līdzekļu pietiek tikai samazinātām algām un uzturēšanai, sociālajiem pabalstiem paredzētās summas palielināšanai (!) un vienas ietves bruģēšanai pilsētā. Diemžēl ir politiķi, kas līdz tādam kraham noveduši valsti un pie viena arī pašvaldības.
Man izlasot iksas komentāru liekas ka viņa dzīvo citur ne Tukumā ,ja runājam par dzīvokļiem tad ir likums kurš ir jāpilda, kur noteiktai kategoriju cilvēku pienākas dzīvokļu, pirmkāt tie ir bāreņi un to nav maz patreiz rindā vairāk kā 40, es nerunāšu par pārējām kategorijām un runa nav par šā gada budžetu ,bet par pēdējiem vismaz 10gadiem kur pilsētas dome neizmantojot savas tiesības neiegādājas dzīvokļus no īpašniekiem, kaut vai pienotavas mājas, vai Lielā ielā jau pusnodegušo māju un tādu piemēru ir daudz tā kā iksas kundze nolaižaties uz zemes un runa šoreiz nebija tik daudz par dzīvokļiem kā par šiem 18000 Ls ko jāiekasē kā soda naudas , šonakt Jauntukuma autobusa galpunktā atkal ir kārtējo reizi izdauzīti stikli un iekasēt nav no kā jo kārtīgi nedaram savu darbu .Ar cieņu uz sapratni sabiedriskas organizācijas ;Tukuma dzīvokļu un īrnieku biedrība; vadītājs unTukuma pilsētas domes dzīvokļu komisijas pr. vietnieks Guntars Ķirķis
Varbūt labi, ka treknajos gados Dome dzīvokļus nesabūvēja, tagad visi pa dārgo atmaksātu. Ja ir nauda, tad tagad var tērēt, pirkt dzīvokļus pa lēto un dot kam pēc likuma vajag. Atceros, ka dažus tādus dzīvokļus arī pirks, sanāks lēti. Tš sociālās mājas, kad visi vienuviet, arī neko labu nenes. Piemēram, Rīgā.
Cienījamais agronom! Ja bārenim vajadzīgs dzīvoklis, to var īrēt nesen sabūvētajās mājās. Bet – vai viņam pietiks naudas? Jūs taču nedomājat, ka dome īrēs dzīvokli par pašvaldības naudu, lai bārenim būtu, kur dzīvot? Tad nu gan būtu leiputrija, ja pašvaldība saviem iedzīvotājiem apmaksātu īri! Izeja? Lētāki dzīvokļi. Taču arī tādus nevar par velti uzbūvēt, kaut kādi izdevumi būs. Un diez vai vajadzētu apbūvēt pilsētu ar mājiņām, kur ērtības pagalmā, bet pagalma nav… Galu galā, pat tajās valstīs, kur graustu rajonu kultūra ir visnotaļ izplatīta, tos pamazām nojauc.