«Satiec savu meistaru» Tukumā

6. aprīlī no 10.00 līdz 17.00 Tukuma muzeja Audēju darbnīcā (Tidaholmas iela 3) nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākums «Satiec savu meistaru», kur varēs iepazīties ar dubulto segu aušanu un cimdu darināšanu adatiņas pinumu tehnikā.

6. aprīlī no 10.00 līdz 17.00 Tukuma muzeja Audēju darbnīcā (Tidaholmas iela 3) nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanas pasākums «Satiec savu meistaru», kur varēs iepazīties ar dubulto segu aušanu un cimdu darināšanu adatiņas pinumu tehnikā.

Projekts «Satiec savu meistaru!» ir 2009. gadā aizsāktās Tradicionālo prasmju skolas turpinājums, kas iekļauts kopīgā Eiropas projektā «Eiropas amatu prasmju dienas». Tukuma muzeja Audēju darbnīca šogad pasākumā piedalīsies pirmo reizi, kurā savas amata prasmes demonstrēs un apmeklētājus izmēģināt roku aicinās Tukuma muzeja Audēju darbnīcas TLMS (Tautas lietišķās mākslas studija) «Durbe» dalībnieces.

Dažos pēdējos gados audējas ir uzsākušas aust ļoti platas svītrainas segas pavisam parasta platuma stellēs. Izrādās, ka arī senāk šis aušanas paņēmiens ir bijis pazīstams, jo tas deva iespēju šaurajās stellēs noaust vajadzīgā platuma izstrādājumus – segas, maisus, u.c. “Senāk, kad aušanai mājas apstākļos izmantoja šaurās stelles, gultas segas vajadzīgajā platumā ieguva vai nu noaužot divas šauras segas un vidū sašujot kopā, vai arī aužot segas abas puses vienlaicīgi stellēs salocītā veidā, pēc noaušanas atverot segu vaļā un iegūstot dubultu platumu,” atzīmē Tukuma muzeja Audēju darbnīcas TLMS «Durbe» vadītāja Agita Pumpure.

Vēl senāka nodarbe ir cimdu darināšana adatiņas pinumu tehnikā. Par adatas pinumu arheoloģe Anna Zariņa raksta: „Šī senā tehnika Ziemeļ- un Austrumeiropā bija plaši izplatīta cimdu un zeķu darināšanai. Pīšanai lietotās adatas Latvijas teritorijā zināmas kopš 1. g. t. pmē., senākais pinuma fragments atrasts Koknesē 10. gs. slānī, pīts pirkstainis – Rīgā, 13. gs. slānī. Latvijas teritorijā vienas adatas pinuma tehniku 15. – 17. gs. nomainīja adīšana ar divām vai četrām adatām. Ir liecības, ka paralēli mūsdienās pazīstamajam adīšanas veidam Latvijā vienas adatas pinums vietām saglabājies vēl līdz pat 19. gs. Latvijā šo rokdarbu tehniku pieņemts apzīmēt par adatas pinumu.”

Audēju gada laikā tapušos darinājumus iespēja apskatīt un iegādāties darbnīcai blakus esošajā izstāžu zālē un veikaliņā.

Aicinām 6. aprīlī no 10.00 līdz 17.00 uz Audēju darbnīcu satikt savu meistaru. Tā ir lieliska iespēja ikvienam iepazīt tautas nemateriālo kultūras mantojumu. Ieeja pasākuma dienā bez maksas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *