Rožu svētkos Tukumā viesojās Japānas vēstniece Latvijā Mariko Fudžii un Ikenobo skolas pasniedzēja Midori Jamada. Viņa vadīja ikebanas meistardarbnīcu un atbildēja uz interesentu uzdotajiem jautājumiem. Jāpiebilst, ka Midori Jamada ar tukumniekiem tiekas jau otro reizi.
– Vai nav iespējams Tukumā vai Rīgā organizēt ikebanas kursus?
M. Jamada:
– Ikebana nav lēta māksla. Šajā pasākumā mūs atbalstīja Tukuma dome. Nodarbības maksā dārgi, jo jārēķinās, ka meistaram nepieciešams apmaksāt aviobiļetes; ja kādas trīs dienas notiek mācības, – arī viesnīca. Ukrainā, Lietuvā, Polijā ir ikebana grupas, kas regulāri darbojas. Pie viņiem brauc meistari. Tālākās vietas, uz kurām es braucu, ir Sahalīna, Ņižņijnovgoroda, kur ir 20 cilvēku grupas. Viņiem ir mērķis audzināt speciālistus. Pēc mācību procesa es varu piešķirt pasniedzēja sertifikātu. Un tad jau izveidojas grupas, kas var patstāvīgi darboties. Maskavā ir 150 cilvēki, Krievijā kopumā – 400, bet Japānā ir trīs miljoni ikenobo skolas sekotāju. Tā kā interesentu ir daudz, brauc pasniedzēji no Japānas uz Maskavu, kas ir viena no vietām, kur vislētāk šīs tiesības var iegūt.
– Vai nevarētu kādreiz mūs iepazīstināt ar tējas ceremoniju?
– Mēs kolēģiem vēstniecībā nodosim šo aicinājumu. Es pati arī nodarbojos ar tējas ceremoniju. Nākamā reizē varam ne tikai ar ziediem, bet varam arī tējas ceremoniju parādīt. Vakar viesojāmies Latvijas Univeristātes botāniskajā dārzā. Tur solīja, ka varbūt izdosies iekārtot kādu Japānai veltītu vietu dārzā. Tur arī nākotnē varētu radīt tējas ceremoniju. Vienīgās bažas, vai te varēs atrast japāņu dārzam atbilstošus akmeņus – Japānas dārzos akmeņus liek ar domu, ka jūs skatāties no jūras uz sauszemi. Tie simbolizē sauszemes klintis. Būtiski ir panākt klinšu izjūtu.
– Pie mums Rīgā arī aug un zied sakuras. Vai tās iejutušās arī citviet Eiropā?
– Pēc mana projekta ir veidoti japāņu dārzi Kijevā un Sanktpeterburgā. Tur iestādītas sakuras un veidotas sakuras alejas. Pavasaros, kad sakuras zied, tiek rīkoti svētki. Pēdējos gados jau 3000 līdz 4000 cilvēku apmeklē šos svētkus, un tur arī tiek rīkotas tējas ceremonijas. Būtu brīnišķīgi, ja kaut ko šajā virzienā varētu arī paveikt Rīgā. No Maskavas es varētu atbraukt palīgā to iestādīt.
Vairāk lasiet šā gada 21. jūlija numurā ŠEIT
Raksta autore – pārlasiet virsrakstu un izlabojiet kļūdas! Kauns lasīt!!!
Pirmā skola ikebana Japānā – Ikenobo – tika dibināta vidū piecpadsmitajā gadsimta Pazīstamais garīdznieks budistu templi Kakudo Ikenobo Senkeem. Pašlaik šī skola vada Ikenobo Senya, pārstāvis 45. paaudzes slavenā dinastijas ikebana meistari.