Jau tradicionāli vasarā tukumnieki tiek aicināti iesaistīties sakoptāko īpašumu konkursā. Tajā vērtēs individuālo un daudzdzīvokļu māju teritorijas, sabiedrisko, tirdzniecības un pakalpojumu objektu teritorijas un gaisa dārzus – balkonu un lodžiju zaļos noformējumus.
Īpašumi jāpiesaka līdz 1. jūlijam
Tukuma domes ainavu arhitekte Maija Fogele pastāstīja, ka īpašumi jāpiesaka līdz 1. jūlijam. Pieteikumi un konkursa nolikums atrodams pašvaldības mājas lapā internetā www.tukums.lv, tos var saņemt domes pieņemamajā istabā Tukumā, Pils ielā 18.
Īpašumus vērtēs no 8. līdz 11. jūlijam. Konkursa uzvarētājus apbalvos 19. jūlijā Tukuma svētku laikā. Ar pārsteiguma balvām apbalvos arī pirmos piecus uzvarētāju pieteicējus.
Būs naudas balvas
Konkursa nolikums tika izstrādāts un apstiprināts jau pērn, un nekādas izmaiņas tajā nav izdarītas. M. Fogele stāstīja, ka pretendentus vērtēs piecās grupās: individuālo māju teritorijas, daudzdzīvokļu māju teritorijas, sabiedrisko ēku teritorijas (izglītības iestādes, baznīcas, administratīvās ēkās), ražošanas uzņēmumu, tirdzniecības un pakalpojumu objektu teritorijas, lodžiju un balkonu dārzi.
Komisija vērtēs teritorijas vai objektu kopskatu no ielas, nepārkāpjot īpašuma robežas, izņemot gadījumus, kad saņemts īpašnieka uzaicinājums. Tiks novērtēta kārtība un tīrība, ēku ārējais izskats, ceļš, žogs, arhitektūras mazās formas, apstādījumi un zāliens, dabas elementi.
Par pirmo vietu piešķir Ls 150, par otro – Ls 100, par trešo – Ls 70.
Vērtējam "uz aci"
M. Fogele aicina pilsētas iedzīvotājus būt aktīviem, pieteikties pašiem vai pieteikt kaimiņus, draugus, garāmejot noskatītus īpašumus: "Protams, katru gadu ļaudis atrunājas, ka nekas daudz nav izdarīts un īpašums nav tā vērts, lai piedalītos konkursā, tanī pat laikā daudzi ir labi un daudz strādājuši. Tāpēc arī paredzam naudas balvas, lai šiem cilvēkiem pateiktu paldies."
Tā kā ne reizi vien dzirdēti iedzīvotāju skeptiskie izteikumi, ka komisija visus vērtē vienādi, lai gan kādam dārzam īpaši izstrādāts projekts, bet cits ļoti pūlējies pats. Komentējot šos izteikumus, M. Fogele atzina, ka tādu paraugdārzu, kurā pats saimnieks neko nedara, pilsētā nemaz nav, turklāt tajos īpašajos komisija nemaz netiek iekšā: "Ja dārzs veidots pēc projekta, tas nav nekas slikts, tieši otrādi – tas ir tikpat pareizi kā celt māju pēc projekta. Tikai projekts dārzam ir pirmais solis – tas ir dzīvs, jākopj un jāuzmana katru brīdi visu gadu. Svarīgi, ka mēs nevērtējam pareizību pēc sarežģītiem dārzu veidošanas kritērijiem. Mēs vērtējam sakoptu vidi, kopskatu, kārtību, akcentus ar skatu no malas, tā sakot – uz aci. Tas parādās arī nolikumā minētajos vērtējuma kritērijos. Tomēr pats svarīgākais, ka, redzot vienu sakoptu vietu, sarosās arī kaimiņi. Un tā – soli pa solim – tiek sakopts īpašums pēc īpašuma, un pilsēta top skaistāka."