24. februārī, Tukuma novada sociālajā dienestā tikās Tukuma, Kandavas, Engures un Jaunpils novada pašvaldību sociālo dienestu, aprūpes iestāžu un nevalstisko organizāciju pārstāvji un diskutēja par to, kādi pakalpojumi sociālajā jomā būtu vajadzīgi iedzīvotājiem katrā konkrētajā vietā un ko šai ziņā pašvaldības un nevalstiskās organizācijas plāno. Tas nepieciešams, lai izstrādātu alternatīvo sociālo pakalpojumu attīstības programmu.
Kā atzina Rīgas plānošanas reģiona speciāliste Zane Lasmane, šobrīd institūcijas nodrošina iedzīvotājiem dažādus pakalpojumus, taču nav īpaši pētīts, kādas ir reālās cilvēku vajadzības. Tāpat secināts, ka Eiropas līdzfinansējums dažādiem projektiem nereti piešķirts nevis atbilstoši šīm vajadzībām, bet gan pēc tā, cik labi uzrakstīts projekts. Organizējot tikšanās ar šīs jomas ekspertiem pašvaldībās, iecerēts situāciju mainīt. Turklāt iesaistot šajā darbā arī iedzīvotājus – viedokli par nepieciešamajiem pakalpojumiem varēs izteikt Rīgas plānošanas reģiona mājas lapā internetā www.rpr.gov.lv, gan programmas sabiedriskajā apriešanā marta beigās vai aprīlī.
Z. Lasmane stāstīja, ka līdz šim veiktajās aptaujās iedzīvotāji kā trūkumus norādījuši to, ka sociālo pakalpojumu saņemšanai jākārto daudz formalitāšu, ka ir daudz kritēriju, kuru dēļ pabalstu atsaka, ka trūkst iespējas aprūpēt bērnus invalīdus dienas laikā, ka ir maz brīvā laika pavadīšanas iespēju bērniem utt. Tādējādi tieši iedzīvotāju teiktais var kļūt par pamatu sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumu attīstībai katrā novadā.
Turklāt tad, kad Labklājības ministrija sludinās konkursu pašvaldībām un NVO par dažādu sociālo pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem, un šiem projektiem vajadzēs būt saskaņotiem ar iepriekš izstrādāto programmu, lai piedāvātie pakalpojumi būtu vērsti uz iedzīvotāju vajadzībām, nevis veidoti jauni pakalpojumi, pēc kuriem nav nekādas vajadzības.