Tukuma domes preses konferencē 13. oktobrī domes priekšsēdētājs Juris Šulcs informēja, ka dome pārskatīs plānotos izdevumus un ienākumus.
– Tā kā valdība iesniegusi nākamā gada valsts budžetu projektu, arī mēs skatām šī gada budžetu, vērtējam, kas izdarīts, kas vēl jādara un kurās sadaļās izdarāmi grozījumi. Jau tagad ir zināms, ka tās naudas summas, ko bijām cerējuši iekasēt no īpašuma pārdošanas, ir jāsamazina, jo plānotais nav piepildījies – uzņēmējiem nav naudas, ko maksāt.
Strādājot Pašvaldību Finanšu izlīdzināšanas fonda padomē, redzu, ka valsts budžets pārpildījies par nedaudz vairāk kā 3%, bet nav zināms, vai tas pats notiks gada pēdējā ceturksnī.
– Vai dome paredzējusi pārskatīt projektus, kurus bija domāts realizēt līdz gada beigām?
– Ir uzdots nodaļām un departamentiem vēlreiz izanalizēt visus skaitļus. Pēc tam kopā ar finanšu departamentu analizēsim visas sadaļas. Lai arī nākamā gada cipari ir stipri aptuveni, vērtēto ieņēmumu (nodokļu ieņēmumi) pieaugums varētu būt nedaudz virs 10%. Salīdzinājumam – pērn tas bija 31%, gadu iepriekš – tikpat. Reāli trijos gados pašvaldībai bija izdevies pieaudzēt klāt vēl vienu budžetu. Taču, ja nav iedzīvotāju ienākuma nodokļa pārpildes (pērn – Ls 700 000), kritums budžetā var iznākt līdz pat Ls 3 000 000, tātad budžets samazināsies no Ls 11 000 000 līdz Ls 8 000 000. Tas nozīmē, ka varēsim segt izdevumus, kas saistīti ar minimālās algas pieaugumu, tarifu paaugstinājumiem un inflāciju. To, ka nevaram cerēt uz līdzekļu pieaugumu, redzam jau tagad, kad uzņēmēji atsakās, piemēram, no īpašuma iznomāšanas.
Tas nav šausmu stāsts, bet realitāte; domāju, ka nākamais pašvaldībām būs izdzīvošanas gads. Vienīgais prieks, ka divus trīs gadus esam labi pastrādājuši.
– Kas notiks ar lielajiem projektiem?
– Tos mēs neapturēsim – bērnudārza būvniecība, sociālās mājas siltināšana, katlu mājas rekonstrukcija turpināsies. Tie ir jāturpina, finansējums varētu samazināties, piemēram, uz labiekārtošanas rēķina. Taču būtu muļķīgi Eiropas struktūrfondu naudu nepaņemt.
– Vai dome varēs ņemt kredītus?
– Līdz šim Tukuma domes kredītportfelis bija 12 līdz 14% (likums nosaka, ka kredītu kopapjoms nevar pārsniegt 20% no pašvaldības budžeta). Katru gadu budžets pieauga, kredītu apjoms līdz ar to samazinājās, taču tagad, ja budžeta pieauguma nebūs, iespējas kredītiem samazināsies. Tāpēc par naudas
tēriņiem nopietni jādomā.
– Zināms, ka šajā laikā domei bija jāsaņem vairāk nekā Ls 200 000 liels maksājums par īpašuma Revolūcijas ielā 8 privatizāciju?
– Šonedēļ šīm darījumam jāpieliek punkts. Uzņēmējs solījis samaksāt pusi no summas – ap Ls 125 000. Domei nav jēgas līgumu lauzt, ja zemes gabals ir apbūvēts, tāpat neviens cits to nevar izmantot. Ja mums izdotos saņemt 50% no kopējās summas, arī tā būtu nozīmīga summa pašvaldības budžetam.