Laikā, kad «Latvenergo» gatavojas apstiprināt jaunu tarifu plānu, iedzīvotāji meklē iespējas savus izdevumus par elektrību arvien samazināt. Viens no iespējamajiem risinājumiem ir ar elektrību sasildītā ūdens vietā izmantot tā saukto "pilsētas" silto ūdeni – tādējādi par "boilera daļu" varētu tarifu samazināt. It kā.
Kāpēc jākļūst par ķīlniekiem?
Tomēr, ja arī kādam tādējādi izdotos samazināt patērēto kilovatstundu skaitu, ne visiem pilsētā ir vienādas iespējas. Jautājumu, vai dome varētu ko iedzīvotājiem palīdzēt, mums uzdeva Jauntukuma mikrorajona iedzīvotāji:
– Jauntukuma mikrorajona daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem nav iespējams izmantot karsto ūdeni, kas tiktu padots no katlu mājas, jo kādreiz izveidotā sistēma tika sagrauta, bet jauna vietā netika radīta. Tāpēc ūdens uzsildīšanai mēs izmantojam elektrisko boileri. Tagad, kad gaidāms milzīgs elektrības cenu kāpums, mēs paliekam tādi kā situācijas ķīlnieki – pilsētas centra iedzīvotāji var izvēlēties, vai karstajam ūdenim izmantot elektrisko boileri, vai pilsētas karsto ūdeni, bet mums šādu iespēju nemaz nav. Vai dome ir nolēmusi šo problēmu mūsu mikrorajonā risināt?
Tukuma novada domes priekšsēdētājs Juris Šulcs stāstīja, ka Jauntukuma mikrorajonā savulaik, kad tika saņemts karstais ūdens no katlu mājas, bijusi ierīkota četru cauruļu sistēma, taču jau pirms gadiem 20 viss esot mainījies un tīkli gadiem ilgi nav lietoti: "Šobrīd, kad karstais ūdens nav lietots daudzus gadus un visi tīkli 20 gadus stāvējuši tukši, tie ir sarūsējuši. Tā kā visās mājās ierīkoti siltummezgli, uz vietas mājā arī varētu uzsildīt ūdeni, kā tas notiek pilsētas centrā, taču tad būtu jārīko jauni tīkli katrā mājā un katrā dzīvoklī, un tas izmaksātu ļoti dārgi."
Karstā ūdens lietotāju skaits pieaudzis
Mēs interesējāmies, vai varētu būt tā, ka elektrības cenas pieauguma dēļ arī pilsētā varētu pieaugt karstā ūdens ņēmēju skaits? J. Šulcs atzina, ka tas tā noteikti varētu būt: "Ņemot vērā elektrības tarifa pieaugumu, par karsto ūdeni no boilera būs jāmaksā krietni dārgāk, nekā par ūdens uzsildīšanu. Daudzus gadus esam cīnījušies un panākuši, ka pilsētas karstā ūdens lietotāju skaits daudzdzīvokļu mājās no 20% pieaudzis līdz 50%. Pieļauju, ka vēl vairāk gribēs pieslēgties. Tiesa, neatrisināts jautājums ir par zudumiem – kāpēc daudzdzīvokļu mājās ir 40% ūdens zudumu? Patiesībā tie nav zudumi, bet gan klaja zagšana, jo pagrabi nav slapji, lai kāds varētu teikt, ka bijusi ūdens avārija. Tā ka vienīgā problēma varētu būt tā, ka kāds šo ūdeni izmanto, bet nemaksā. Protams, kādu procentu var norakstīt arī uz to, ka visi visu nav noziņojuši, nav noziņojuši laikā, bet tas vienalga nevarētu būt tik lielā apmērā."
Un atkal sūdzas par "čūskām"
J. Šulcs preses konferencē informēja, ka joprojām nav rimis strīds ar iedzīvotājiem par to, kā tiek rēķināta maksa par karstā ūdens uzsildīšanu (5,50 Ls/m³ mājām ar cirkulāciju) un ka daļa šo izmaksu jāsedz arī tiem, kas karsto ūdeni nesaņem: "Dome ir noteikusi karstā ūdens uzsildīšanas tarifu mājām ar cirkulāciju un mājām bez cirkulācijas. Tā ir vidējā maksa. Kas attiecas uz "čūskām" – ja daudzdzīvokļu mājā vismaz kāds iedzīvotājs saņem karsto ūdeni, karstais ūdens cirkulē un vannas istabas "čūska" ir silta. Kādreiz, kad karstā ūdens nebija, cilvēki sūdzējās, ka vannas istabās ir pelējums, jo tur jau nav radiatora. Tagad šādu sūdzību nav, jo šī čūska sasilda vannas istabu arī tiem, kas karsto ūdeni neizmanto; līdzīga situācija ir arī ar karstā ūdens stāvvadiem, kas silda dzīvokli, kāpņu telpu un līdz ar to māju kopumā. Tāpēc nebūs pareizi teikt, ka tie, kas nesaņem karsto ūdeni, negūst labumu un tāpēc var neko nemaksāt. Salīdzinot mājas, kurās ir karstais ūdens un kurās nav, enerģijas patēriņš ziemā abām ir gandrīz vienāds."
Vaicāts, ko darīt iedzīvotājiem, ja viņi tomēr vēlas šo kārtību mainīt, J. Šulcs skaidroja, ka dome ir noteikusi karstā ūdens uzsildīšanas tarifu un to piedāvā iedzīvotājiem: "Ja mājas iedzīvotāji tam nepiekrīt, viņiem jāsasauc iedzīvotāju sapulce un jāvienojas par saviem risinājumiem. Katra māja var izlemt, vai tā lietos karsto ūdeni, vai nelietos, un kāda būs norēķinu kārtība."
Joprojām – divas nedēļas remontiem
Interesējāmies arī, vai arī šovasar karstā ūdens padevē būs mēnesi ilgs pārtraukums, J. Šulcs skaidroja, ka jau kādu laikā šis pārtraukums neesot viss mēnesi, bet divas nedēļas ilgs. Iespējams, šo laiku varētu samazināt līdz desmit dienām… Tas esot minimums, lai trases sakārtotu. Domes izpilddirektors Māris Rudaus-Rudovskis skaidroja, ka tad, kad ekspluatācijā nodos jaunu katlu māju, visdrīzāk šāds karstā ūdens padeves pārtraukums nebūšot vajadzīgs. Ja arī būtu vajadzīgs atslēgums, tad varētu atslēgt konkrētas trases, kur nepieciešami remonti, nevis visus tīklus kopumā.
"Čūsku" siltumu izmērīt nevar
SIA «Tukuma nami» valdes priekšsēdētājs Uldis Eglītis, lūgts komentēt "čūsku" jautājumu, stāstīja, ka vannas apsildi un siltā ūdens cirkulāciju kā pakalpojumu saņem visi iedzīvotāji un par to esot jāmaksā visiem: "Cits jautājums, ka ne teorētiski, ne praktiski nevar noteikt, kādu siltuma daudzumu šī te "čūska" vannas istabai atdod. Ja kādā brīdī kāds karsto ūdeni lieto, tad tiek tērēta enerģija šī ūdens uzsildīšanai. Turklāt katrā mājā šīs sistēmas ir dažādas, arī atdotais siltuma daudzums ir dažāds. Tāpēc nevar pateikt, cik daudz kāds tērē vannas istabas apsildei." U. Eglītis atzina, ka ūdens uzsildīšanai cena noteikta politiski un tie ir 5,50 Ls/m³: "Reāli katrai mājai šī cena ir atšķirīga – tā var būt lielāka vai mazāka. Tāpēc tika panākta vienošanas par vienotu cenu, jo tāpat mājā saņemto siltumu jau šīs mājas iedzīvotāji patērē."
U. Eglītis gan nebija pārliecināts, vai elektrības tarifu kāpums varētu likt iedzīvotājiem izvēlēties pilsētas karsto ūdeni, jo viņš gribētu redzēt to mājsaimniecību, kas tērē mazāk par 100 kilovatiem mēnesī; normāli mājsaimniecība tērējot ap 300 kW, tā ka runāt par to, ka lielākā daļa tērē ap 100 kW ir cilvēku muļķošana.
Par tām kW gribas pilnīgi piekrist U.Eglītim un ja man jāmaksā 5.50Ls/m3 par ūdens uzsildināšanu, tad lietojot boileri man tomēr sanāk lētāk tikai temperatūru tam noregulēt pareizi vajag.
Likt par ”čūsku” maksāt var tikai tad, ja tiek piedāvāta alternatīva – es drīkstu šo ”čūsku” noņemt, ja tās teorētiski doto siltumu izmantot negribu un maksāt par to ne visai glīto dzelzs gabalu savā vannas istabā arī negribu. Un ja tas ūdens stāvvads silda māju, tad nevajag uzreiz meklēt kādu, kas par to maksās; varbūt pietiek ar stāvvada izolēšanu?
Pilsētas karstā ūdens ņemšana (boilera vietā) ir saistīta ar daudzām neērtībām, piemēram, skaitītāju likšanu, verificēšanu, mainīšanu, tāpat ūdens patēriņa ziņošanu konkrētā datumā, kas vien jau ir murgs. Šo ziņošanu jau sen varēja aizstāt ar «Latvijas gāzes» sistēmu: pietiek, ja i-bankas maksājumu uzdevumā norāda laika periodu, par kuru maksā, iepriekšējo skaitītāja rādījumu un tagadējo, iztērētos m³ un konkrēto summu latos dotajā periodā. Viss vajadzīgais ir uz delnas, un tad lai datori vai grāmatveži liek tos mājas ciparus kopā.
Vannas istabā man ir "čūska",, bet tualetē – nav nekāda siltuma elementa. Par apkusri "Tukuma siltumam"es maksāju arī par tualetes platību. Tur ir auksts – dzīvoju 1.stāvā. Tad jau man jālūdz atrēķināt no apkures maksas tualetes platības kv2? Bet varbūt "’cūskas"siltums man kompensējās par neapsildāmo, bet par siltumu samaksāto tualeti?
Pie tam – "čūska" silda tikai pa dienu, kad kāds no augšējiem stāviem patērē silto ūdeni. Naktī viss ir auksts.
Te pagājušo gadu ļoti reklamēja to māju siltināšanu un jautājums ,kur mēs būtu šodien ar to siltināšanu pie paaustinātas PVN likmes un tagad vēl pie elektrības kā to sola darīt valdība ,grāvī un vēl kredīts un kakla uz gadiem 10-15, bet mēs vēl te sakam čūskas vannas istabā vajag ,cik tad cilvēki daudz mazgājas muti ar aukstu ūdeni var nomazgāt ,nezinu pirts Tukumā vēl eksistē ,varbūt ka tā ir lētāk par tiem 5.50Ls par to km3
Latvijā par siltumu parāds sasniedzis jau 61Ls miljonus,jeb 31%, bet kāpēc par to Tukumā klusē, kas laikraksta žurnalistiem slinkums pajautāt ,gribētos zināt ,turpmāk maksāt kaut ko vai vispār nemaksāt, jo nākošo sezonu vispār var nepieslēgt siltumu ,šķeldu nebūs par ko nopirkt, darba ta Tukumā nav.
Lūdzu kāpņu telpā vai avīzē izlikt parādnieku sarakstus !!!
Publiskotu parādnieku sarakstu nav un nebūs, nav padomju laiki. Ko varam darīt? Apzināt savus radus, draugus, paziņas, kam ir parādi, un sniegt palīdzīgu roku problēmu risināšanā.
Šulca kungs saka:"neatrisināts jautājums ir par zudumiem – kāpēc daudzdzīvokļu mājās ir 40% ūdens zudumu? Patiesībā tie nav zudumi, bet gan klaja zagšana…" Tukumā dzīvoju jau astoto gadu un NE REIZI par šo laiku neviens nav nācis pārbaudīt ūdens skaitītāja rādītājus, plombes uz skaitītājiem. Nu labi, vienreiz skaitītājus nomainīja un rādītāji tika fiksēti, bet pārējo laiku maksāju kā gribu… kur nu vēl tie dzīvokļi, kas no karstā ūdens ir "atteikušies", ne visur šie pieslēgumi ir nogriezti bez iespējām pieslēgties.
Starp citu no Propāna gāzes pārbaudītāji ierodas ar apskaužamu regularitāti un ne tikai pa dienu, kad vairums tomēr strādā…
Nu ko jaunos elektrības tarifus apstiprināja,un man prieks ka tur ir tukumnieks, kas virzīja visu šo mūsu tautas iznīcināšanu, par kādām čūskām vairs var būt runa, skaidrs ir ,ka siltuma tarifi arī būs citi, tas 61miljons latu parāds par siltumu ir tikai sākums uz mūsu tautas iznīcināšanu ,maizi jau par50 santīmiem nenopirksi, uz priekšu par Vienotību.
Kaut kad taču bija tāda Stalidzāne ar palīgiem, kas vāca parakstus un nosargāja Latvenergo no privatizācijas. Vai nevarētu nākt atkal Stalidzāne, lai šis tautas nosargātais Latvenergo nepagriežas pret tautu ar pēcpusi? Šis gājiens ar 11 santīmu tarifu ir īsta ruksība. Tukuma novadnieks, kurš sēž Saeimā, un tukumnieks, kurš sēž valdībā, varētu sarīkot kādu tikšanos ar vēlētājiem un visu paskaidrot. Tas tiesa.
Mums jau Tukuma novada domes priekšsēdētājs arī pievienojies šai partijai,kuru sauc Vienotība, tad jau viņš arī ir lietas kursā par tarifiem, ne tikai deputāti un ministrs.
Nu, ko tu, iedzīvotāj, blēj kā veca kaza par siltišanas briesmām. Vajag nedaudz smadzenes un veselā saprāta – būtu nosiltināts dzīvotu kā dieva azotē.
Un beidz ar to savu nabadzību plātīties, ja prāta nav.
malacis kalējs! pateici to pašu, ko es domāju! beidzam kliegt! sākam domāt un strādāt!