Pabalsti arī tiem, kam kredīti

18. martā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi nr. 214, kas nosaka kārtību, kā ģimene vai atsevišķi dzīvojoša persona atzīstama par trūcīgu. Lai arī joprojām ģimeni par trūcīgu var atzīt, ja tai nav parādsaistību un ja tā pati nav izsniegusi aizdevumu, noteikumi mīkstināti ar 18. punktu, kas nosaka – pašvaldība saistošajos noteikumos var noteikt labvēlīgākus nosacījumus attiecībā uz atsevišķiem parādsaistību veidiem, nosakot to lielumu.

18. martā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi nr. 214, kas nosaka kārtību, kā ģimene vai atsevišķi dzīvojoša persona atzīstama par trūcīgu. Lai arī joprojām ģimeni par trūcīgu var atzīt, ja tai nav parādsaistību un ja tā pati nav izsniegusi aizdevumu, noteikumi mīkstināti ar 18. punktu, kas nosaka – pašvaldība saistošajos noteikumos var noteikt labvēlīgākus nosacījumus attiecībā uz atsevišķiem parādsaistību veidiem, nosakot to lielumu.

Katru gadījumu izvērtē

Tukuma domes sociālā departamenta vadītāja Ina Balgalve skaidroja, – lai arī būtu jāizstrādā saistošie noteikumi, kas visu šo kārtību precīzāk nosaka, tam vairs nav laika – noteikumu saskaņošanai būtu nepieciešami trīs mēneši un tas nozīmētu, ka Tukuma pilsētas noteikumi stātos spēkā jau novadā.

Tad kā jūs šo ieteikumu liksiet lietā?

– Katru iesniegumu vērtē sociālās palīdzības komisija. Tā ari skatās, kāds kredīts, kāds aizņemtās naudas apjoms un kāpēc cilvēkam radušās finansiālas problēmas – zaudēts darbs, samazināta alga, saslimšana utt. Noskaidro, vai visi apstākļi ir pierādāmi un pārbaudāmi.

Kredītsaistības līdz šim bija viens no šķēršļiem, lai ģimeni varētu atzīt par trūcīgu. Kādi nosacījumi vēl jāievēro?

– Uz trūcīgas ģimenes statusu var pretendēt ģimene, kuras ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo trīs mēnešu laikā nepārsniedz 50% no minimālās algas (Ls 90 uz vienu cilvēku). Kā arī: ja tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi un vērtspapīri; tai nav parādsaistību un tā nav izsniegusi aizdevumus; tai nepieder īpašums, kuru var izmantot ienākumu gūšanai; tā nav noslēgusi uztura līgumu; tā neatrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.

Šogad trūcīgas personas (ģimenes) statuss piešķirts daudziem cilvēkiem, un tas lielā mērā saistīts ar to, lai varētu atvieglot medicīnas pakalpojumu saņemšanu.

Kādu pabalstu var saņemt trūcīga persona?

– Pirmais pabalsts, kas jānodrošina trūcīgai personai ir garantētais minimālais ienākums (GMI), kā arī dzīvokļa pabalsts. Bet jāņem vērā, ka nekad pašvaldība nepalīdzēs nomaksāt kredīta procentus vai pamatsummu bankai.

GMI nevar pārsniegt Ls 135 uz ģimeni mēnesī. To rēķina, saskaitot kopā visus ienākumus. Piemēram, minēsim samērā tradicionālu situāciju: māmiņa ir bērna kopšanas atvaļinājumā, tēvs – bezdarbnieks, ģimenē četri cilvēki. Tātad abu vecāku ienākumi tiek vērtēti ar 0*. Tā kā viņi ir četri, GMI uz ģimeni iznāk Ls 148 (4×37), taču tā kā šis pabalsts nevar pārsniegt Ls 135, ģimene saņems Ls 135. Šo summu var izmaksāt, bet nereti tā tiek pārskaitīta komunālo pakalpojumu sniedzējiem, par brīvpusdienām bērniem vai ēdināšanu Sarkanajā Krustā. Šādas situācija šobrīd ir ļoti bieži.

* Atbilstoši sociālās palīdzības likumam, par ienākumiem neuzskata pabalstus: bērna kopšanai, bērna invalīda kopšanai, invalīdam, kuram nepieciešama kopšana, ar celiakiju slimajiem bērniem, transporta izdevumu kompensēšanai invalīdiem, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās, bērna piedzimšanai, apbedīšanai, bezdarbnieka stipendiju un īres un transporta izdevumu kompensāciju profesionālās apmācības, pārkvalifikācijas vai kvalifikācijas paaugstināšanas laikā, kā arī neformālās izglītības ieguves laikā, kā arī piemaksu pie bērna kopšanas pabalsta, pirmos 100 latus no vecāku pabalsta, ģimenes valsts pabalstu un piemaksu pie ģimenes valsts pabalsta par bērnu invalīdu.

Jūs teicāt, ka trūcīga persona var saņemt arī dzīvokļa pabalstu?

– Dzīvokļa pabalstu piešķir, ja ienākumi uz vienu ģimenes locekli ir mazāki par 60% no minimālās algas jeb Ls 108. Uz četru cilvēku ģimeni tas ir Ls 432. Tātad, ja ienākumi ir mazāki, var pretendēt uz pabalstu. Atņemot no šīs summas ģimenes ienākumus, iegūst maksimālo pabalstu apmēru. Piemēram, ja ģimenē ir viens pelnītājs ar minimālo algu, tad iespējamais pabalsta apmērs ir Ls 252. Bet – mēs izvērtējām pilnīgi visus maksājumus, pēc iepriekš izrēķinātiem normatīviem pētām uzrādīto elektrības, gāzes u.c. resursu patēriņu taupības apstākļos. Un tikai tad piešķiram pabalstu, kurš turklāt nekad nebūs lielāks par komunālo maksājumu rēķinu.

Vai ņemat vērā parādu par komunālajiem maksājumiem?

– Atbilstoši MK noteikumiem par parādsaistībām nav uzskatāms parāds par īri, apsaimniekošanu, komunālajiem pakalpojumiem, kā arī studiju un studējošo kredīti, pacientu maksas parāds. Turklāt mēs varam rosināt apsaimniekotāju samazināt vai apturēt parāda procentus, ja cilvēks kārtīgi maksā kārtējos maksājumus.

Ja kredīts ir par kustamu mantu, piemēram, auto?

– Visdrīzāk, ja kredītsaistības būs saistītas ar kustamo īpašumu – automašīnu, tad iesniegumu noraidīs, tomēr, kā jau teicu, katru gadījumu izskata un nopietni vērtē sociālās palīdzības komisija.

Jāpiebilst, ka noteikumi paredz, ka: par īpašumu nav uzskatāma dzīvokļa iekārta, apģērbs, sadzīves priekšmeti, kas ģimenei pieder trūcīgās personas statusa noteikšanas brīdī; nekustamais īpašums vai tā daļa, vai kustamais īpašums, kuru izmanto ģimenes pamatvajadzībām; viens transportlīdzeklis, kuru izmanto ģimene ikdienas vajadzībām un kurš personas īpašumā ir ilgāk par 10 gadiem.

Cik daudz naudas budžetā pabalstiem paredzēts?

– Pavisam šī gada budžetā pabalstiem paredzējām Ls 342 000. Apkures maksājumiem pensionāriem janvārī un februārī esam samaksājuši Ls 6235, dzīvokļa pabalstos – Ls 8542, GMI darbspējīgām personām – Ls 200, tiesa, īpaši daudz pieteikumu saņemti martā. Gada pirmajos divos mēnešos bijis pāris iesniegumu, kuru rakstītājiem bijušas kredītsaistības un kam piešķirts pabalsts krīzes situācijā, jo tobrīd vēl MK noteikumi nebija pieņemti.

Patlaban naudas pabalstiem pietiek, jo, kā katru gadu, ziemā to tērē vairāk, bet vasarā, kad nav dārgās apkures maksas, nauda ieekonomējas.

Atzīstu, ka ik dienas izskatām ļoti daudz iesniegumu. Situācijas ir ļoti, ļoti smagas un bieži vien vajadzīga nopietna palīdzība. Taču pamatīgs darbs, arī līdzdarbošanās jāiegulda pašai ģimenei. Ja, piemēram, tiek īrēts dārgs dzīvoklis, tad jāmeklē lētāks. Ja daudz tiek tērēts komunālajiem pakalpojumiem, tad vairāk jātaupa. Taču pats galvenais – ja ir krīze, problēmas un tās nav iespējams atrisināt pašu spēkiem, jāvēršas sociālajā departamentā Tidaholmas ielā 1.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *