Nocirsti koki pie Melnezera

Svētki vēl nebija pagājuši, kad no tukumniekiem uzzinājām, ka nelielā meža platībā blakus Melnezera avotiņiem izcirsti lieli koki, turpat apkārt mētājoties zari, savukārt vairāki netālu augošie koki iezīmēti. Iedzīvotāji lūdza žurnālistus noskaidrot, kāpēc koki nozāģēti un vai šeit plānota lielāka ciršana? Ticis taču iepriekš solīts, ka neko pie ezera nedarīs.

Svētki vēl nebija pagājuši, kad no tukumniekiem uzzinājām, ka nelielā meža platībā blakus Melnezera avotiņiem izcirsti lieli koki, turpat apkārt mētājoties zari, savukārt vairāki netālu augošie koki iezīmēti. Iedzīvotāji lūdza žurnālistus noskaidrot, kāpēc koki nozāģēti un vai šeit plānota lielāka ciršana? Ticis taču iepriekš solīts, ka neko pie ezera nedarīs.

 

Ne čiku, ne grabu

Trešdien, 4. maijā, notikuma vietu apskatījām un pārliecinājāmies, ka palielā teritorijā blakus celmiem atstāti paprāvos gabalos sazāģēti koki. Turpat blakus salikti to zari. Tiesa, sausi, līdz ar to pieļāvām, ka arī paši koki bijuši bojāti, tomēr nekādu norāžu par to, ka šeit būtu ierīkota cirsma un ka nocirstie koki iezīmēti, neredzējām. Arī smagās tehnikas atstātās pēdas nebija redzamas. Tikai uz viena augoša koka ar zilu krāsu uzkrāsota atzīme. Pie avotiņa sastaptais Oskars Gauja atzina – lai arī uz avotiņu pēc četriem litriem ūdens nākot regulāri, cirtējus neesot redzējis, arī zāģa troksni nedzirdējis. Vienīgais, ar ko saskaroties, ir nezināmi ļaudis, kuri saārdot avotiņu, tāpēc ūdens ņemšanas vietu regulāri nākoties "labot".

Koku vedējus un zāģētājus nebija redzējušas arī sievas, kuras sastapām pie ezera. Arī viņas te nākot regulāri, taču nekādus koku vedējus neesot ne redzējušas, ne dzirdējušas. Viņas tikai teica, ka tos nokaltušos un zemē gulošos kokus jau nu gan būtu derējis izvākt ārā, taču augošos nevajadzētu aiztikt.

 

Atbildīgie sola skaidrot

Jāpiebilst, ka reiz jau Melnezera koku aizstāvji aktīvi iestājas pret ciršanu, un ar domes līdzdalību tas arī tika panākts. Tieši pirms gada tika noslēgts līgums ar a/s «Latvijas valsts meži» par to, ka uzņēmums kokus noteiktā zonā ap ezeru necirtīs, savukārt dome īpaši iezīmētu teritoriju kops. Tukuma novada domē uzzinājām, ka nekāda ciršana ar domes ziņu nav notikusi, jo tāda nemaz neesot iespējama. Kā stāstīja novada domes ainavu arhitekte Maija Fogele, arī informācijas par to, kurš to darījis, domē neesot. Savukārt a/s «Latvijas valsts meži» Zemgales mežsaimniecības vides speciāliste Sandra Galiņa, ar kuru sazinājāmies telefoniski, skaidroja, ka viņai nav informācijas par šādiem darbiem, jo iepriekš ciršana šajā vietā nav bijusi plānota. Viņa solīja noskaidrot, vai darbi notikuši ar uzņēmuma ziņu, vai tā bijusi patvarīga ciršana. To, kas īsti noticis, informēsim.

 

Mazās svītriņas uz kokiem – skrējējiem

Noskaidrojām arī, kā radušies apzīmējumi uz kokiem. Kā stāstīja skrējienu organizētāja Anita Liepiņa, mazās oranži rudās un dzeltenās svītriņas ir "skrējējsvītriņas" – tā iezīmētas skriešanas trases ezera apkārtnē – ar dzelteno mazākā trase un ar oranžo – garākā.

Komentāri

  1. Bat var redzēt, ka egle sausa. Un tādā dzīvo kaitēkļi un " aplipina " citus kokus. Tāpat nav garantija cik šāds koks stabils, tāpēc tikai loģiski ka nozāģēja.

  2. Te ir redzamas "garās ziemas" sekas.Zāģēti sausie koki protams,kas labāk ziemas laikā kurināmi nekā augošie. Un cenas arī sausai malkai ir diezgan augstas šogad. Vajag apjautāties tuvākajiem malkas biznesmeņiem,tuvākais ir pie suņu patversmes…

  3. Melnezers ir atpūtas vieta pilsētniekiem. Senavoti varētu apstiprināt arī aiz viņiem esošo pilskalna esamību. Virsaiša akmens tronis arī izsauc vēlmi domāt par ļoti senu cilts apmetni.Arī upurakmens vai "ēšanas" akmenns gaida savu atrisinājumu.Koki ir cilvēces glābēji,ūdens glabātāji.
    Katrā ziņa Melnezers ir noslēpums,kas mums vēl ir jaapzinās.
    Gribētos lai patvaļīgie "glābēji" kas tur iekārtojusi vasarnīcu vairāk neorganizētu Melnezera aizbēršanu ar jūrmalas smiltīm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *