Ilgākā laika posmā esam saņēmuši vairākus lasītāju jautājumus par firmai «LUKoil Baltija R» piederošo naftas bāzi Tukumā, Pļavas ielā 10, kurā jebkāda saimnieciskā darbība ir pārtraukta.
Iedzīvotāji pauduši savu satraukumu gan par to, ka bāzē nekas vairs nenotiek un ka nepietiekamās uzraudzības dēļ (vienā daļā tās žogs ir sabojāts, tā ka pa to brīvi var staigāt) tas ir bīstams objekts tuvu dzīvojamajām mājām, gan par to, ka tās piegulošā teritorija netiek kopta. Tukumnieki pieļauj, ka šī vieta varētu būt pamatīgi piesārņota.
Par piesārņotu teritoriju atzīst plānotāji
Par to, ka šī ir viena no piesārņotākajām vietām pilsētā gan plānojuma dokumentos, gan sabiedriskās apspriešanas sanāksmēs norādīja arī pilsētas teritorijas plānojuma izstrādes darba grupa. Viņuprāt, lai to varētu izmantot citiem mērķiem, vispirms tā pamatīgi jāattīra. Plānojuma dokumentos tika uzrādīts arī, ka nopietnāki pētījumi par piesārņojumu veikti pirms daudziem gadiem, tātad nav jaunas informācijas par šis vietas patieso stāvokli. Par šo situāciju atbildīga Vides pārvalde.
Saimnieciskā darbība pārtraukta
Ventspils reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas Tukuma sektora vadītājs Jānis Pētersons pastāstīja, ka šobrīd nekāda saimnieciskā darbība teritorijā vairs netiek veikta: "Kādreiz tika saņemta informācija par grunts piesārņojumu naftas bāzes teritorijā, kad radās noplūde no degvielas pārsūknēšanas kolektora uz lidlauku, taču tas bija sen. Toreiz tika ierīkots monitoringa tīkls – izbūvēta sistēma naftas produktu savākšanai, kas joprojām darbojas. Uzņēmuma teritorijā ierīkota arī lietus ūdens savākšanas sistēma, kas arī joprojām darbojas." J. Pētersons skaidroja, ka degvielas uzpildes staciju un naftas bāzu ekspluatācijas nosacījumi noteikti MK noteikumos nr. 400 «Noteikumi par vides aizsardzības prasībām degvielas uzpildes stacijām, naftas bāzēm un pārvietojamajām cisternām». Tajos teikts, – ja degvielas uzpildes staciju vai naftas bāzi slēdz vai no tās aizvāc cisternas, degvielas uzpildes stacijas vai naftas bāzes operators nodrošina pazemes ūdeņu un grunts izpēti. Pārskatu par pazemes ūdeņu un grunts piesārņojuma izpēti operators saskaņo ar reģionālo vides pārvaldi.
Tātad par pašas teritorijas attīrīšanu atbildīgs pats īpašnieks SIA «LUKoil Baltija R», – pārvaldes ziņā nav informācijas, ka objektam būtu cits īpašnieks. Šogad teritorija nav pārbaudīta, jo reāli uzņēmums vairs nedarbojas un saimniecisko darbību neveic, nenotiek arī degvielas mazumtirdzniecība, kas te bija pirms tam. Taču pagājušajā gadā kopā ar uzņēmuma pārstāvi teritoriju apsekojām, taču neko tādu, kas liecinātu par nesaimniecisku darbību, nekonstatējām – ēkas bija noslēgtas, nekas apkārt nemētājās. Protams, šāda vieta būtu jāapsargā, taču Vides pārvalde to nevar kontrolēt, tā ir katra uzņēmuma iekšējā lieta."
Vaicāts, vai daudzās cisternas, kas naftas bāzē glabājas, nerada sprādzienbīstamu situāciju, J. Pētersons skaidroja, ka cisternas aprīkotas ar elpošanas vārstiem, lai tajās neuzkrājas gāzes. Turklāt degvielas un citu naftas produktu tajās nemaz vairs nav.
Domā par bāzes izmantošanu
Sazinoties ar SIA «LUKoil Baltija R» valdes priekšsēdētāju Audriusu Stopusu, noskaidrojām, ka uzņēmums vēl domā, ko ar šo naftas bāzi darīt – pārdot vai attīstīt: "Ja nolemsim to attīstīt, darīsim visu, lai tā atbilstu vissaugstākajiem standartiem. Tomēr par to vēl domājam." Viņš arī skaidroja, ka nekāda piesārņojuma šajā vietā nav, jo nav pašu naftas produktu. Reāli tās esot tikai metāla cisternas, kas nekādu apdraudējumu videi neradot.
Tas nu gan ir interesanti:cilvēks nopircis mantu,bet vēl tikai domā,vai tā viņam vajadzīga…Tad jau nav brīnums,ka baisais bijušās bāzes paskats viņam nešķiet kaitējums videi.