Par to, ka piektdien, 10. aprīlī ap 18.00 vai 19.00, Jauntukuma un Durbes mikrorajonā redzēta samērā zemu lidojoša reaktīvā lidmašīna, kas turklāt izpildījusi dažādus akrobātiskus trikus, uzzinājām no iedzīvotājiem.
Viņi pauda bažas, vai netiek pārkāptas tās vienošanās, ko noteikusi Tukuma dome, un vai kāds domā arī par iedzīvotāju drošību? Iedzīvotāji arī atgādināja, ka pagājušajā gadā Tukuma rajonā nogāzušās divas lidmašīnas – viena Slampes pagastā, bet otra Tukuma mazdārziņos, kur gāja bojā lidmašīnas pilots. Iedzīvotāji bažījas, ka notikušais varētu atkārtoties.
Par neprātīgiem lidotājiem ziņo iedzīvotāji
Par to, kur iedzīvotājiem vērsties, ja mazo lidmašīnu lidojumi viņiem šķiet aizdomīgi, un kāda kārtība šajā ziņā valstī noteikta, runājām ar Civilās aviācijas aģentūras direktoru Māri Gorodcovu.
– Vai ir iespējams noskaidrot, kurš un kāpēc konkrētā vietā lidojis? Pēc pagājušajā gadā notikušā negadījuma Tukuma lidlauka pārstāvji teica, ka ne vienmēr lidotājs piesaistīts vietējam lidlaukam, nereti viņš lidojis no pavisam citas vietas.
– Mēs varam noskaidrot, kurš lidoja un kāpēc. Protams, var zvanīt lidlaukam, bet tikpat labi tā pārstāvji var arī neko nezināt. Prakse ir tāda, ka nekontrolējamajā gaisa telpā lidojumi nav jāpiesaka, izņemot, ja lidotājs plāno ielidot kontrolējamajā gaisa telpā vai ja plāno šķērsot valsts robežu. Otrkārt, ja kāds svešinieks lido uz lidlauku, viņam ir jāpiesakās. Gadās, ja tiek veikta ārkārtas nosēšanās vai lidotājs nav disciplinēts, viņš atlido bez pieteikuma, bet tādi gadījumi ir reti.
– Kā noprotams, ja cilvēks iegādājas lidmašīnu, viņam tā ir jāreģistrē, bet lidot pēc tam var, kur pats vēlas.
– Lidmašīna jāreģistrē civilo gaisa kuģu reģistrā, bet lidot var, kur grib, izņemot kontrolējamo gaisa telpu.
– Bet kurš pārbauda lidotāja uzvedību? Varbūt viņš tīšām cilvēkus kaitina – lido zemu, taisa piruetes.
– Par to mums paziņo iedzīvotāji. (Informēt var, rakstot uz e-pastu SIDD@latcaa.gov.lv vai pa faksu 67507910, 6 7830967).
– Kā jūs lidaparātus atpazīstat?
– Lielāko daļu izdevies atpazīt pēc numura, krāsojuma. Grūti ir pierādīt lidojuma augstumu, īpaši, ja minimālais lidojuma augstums ir pārkāpts.
– Kāds ir minimālais lidojuma augstums?
– Ārpus apdzīvotām vietām – 500 pēdas, dalot šo skaitli uz trīs, iegūstam metrus, savukārt virs blīvi apdzīvotām vietām – ne zemāk kā 1000 pēdas. To nosaka starptautiskās konvencijas.
– Ko jūs darāt, ja konstatējat, ka lidotājs rīkojies neprofesionāli?
– Mēs sadarbojamies ar Valsts policijas satiksmes uzraudzības nodaļu jeb ceļu policiju. Kā aģentūra nevaram uzlikt administratīvo sodu, taču viņi var kontrolēt licences un reģistrācijas apliecības. Taču mums jāizstrādā kopēja kārtība, kurš izraksta protokolu un kurš piemēro sodu. Ja pārkāpums konstatēts, iespējams mutisks vai rakstisks brīdinājums, dažādu apliecību termiņu ierobežošana, noteikts atkārtoti kārtot eksāmenu. Ja varam pierādīt, ka nodarījums izdarīts atkārtoti un ļaunprātīgi, sūtām dokumentus uz Iekšlietu ministriju, lai persona tiktu saukta pie administratīvās atbildības vai arī – dzēruma un cita smagāka nodarījuma gadījumā – pie kriminālatbildības.
– Konkrētajā gadījumā iedzīvotāji stāstīja par to, ka redzējuši, iespējams, nelielu reaktīvo lidmašīnu?
– Divas esam reģistrējuši, un tās varētu būt Tukuma lidlaukā.
Plāno akrobātiskos lidojumus
– Vai ir vēl kādas darbības, kas saistītas ar mūsu lidlauku?
– Esam saņēmuši iesniegumu no Tukuma lidlauka par to, ka viņi vēlas noteikt akrobātisko lidojumu zonu.
– Ko tas nozīmē?
– Lidmašīnas varēs veikt akrobātiskos lidojumus.
– Arī virs pilsētas?
– Protams, ne, bet Tukuma lidlauka viens gals ir virs pilsētas daļas.
– Vai lidlaukam nebūtu jārīko sabiedriskā apspriešana?
– Izveidojot lidlauku, tā tika veikta.
– Bet 2007. gada februārī, kad lidlauka ieceri apsprieda Tukuma iedzīvotāji, tika teikts, ka jebkurš lidlauka turpmākās attīstības solis atkal tiks sabiedriski apspriests.
– Tāpēc mēs viņu prasību neapmierinājām, taču man nav precīzas informācijas, ciktāl pavirzījusies iesnieguma izskatīšana. Mēs strikti raugāmies, lai vietējā vara un iedzīvotāji šīm darbībām piekrīt, un tikai tad pieņemam lēmumu.
– Jūsuprāt, iesniegumu vajadzētu saskaņot ar iedzīvotājiem?
– Jā, jo Tukuma pašvaldība piekrita lidlauka atvēršanai ar noteiktiem ierobežojumiem. Tikai, izpildot šos nosacījumos, lidlauku varēja sertificēt. Mēs raugāmies, lai norunātās lietas tiktu pildītas.
Noteikumi – no rītdienas
Jāpiebilst, ka Ministru kabineta noteikumi «Gaisa kuģu akrobātisko lidojumu veikšanas kārtība» stājas spēkā šodien. Tie nosaka gaisa kuģu akrobātisko lidojumu veikšanas kārtību, kā arī akrobātisko lidojumu atļaujas izsniegšanas kārtību. Akrobātiskais lidojums ir tāds lidojums, kura laikā pilots ar iepriekšēju nodomu veic manevrus ar gaisa kuģi neparastā telpiskajā stāvoklī un ar neparastām ātruma izmaiņām. Noteikumi paredz, ka šādus lidojumus veic akrobātisko lidojumu zonā, kuru nevar izveidot virs valsts nozīmes stratēģiskiem objektiem, pilsētām, ciemiem un publisku pasākumu norises vietām. Pirms plānotā akrobātiskā lidojuma (ne vēlāk kā līdz iepriekšējās dienas pulksten 10.30) pēc koordinētā pasaules laika gaisa kuģa kapteinis Latvijas gaisa satiksmei iesniedz iesniegumu akrobātiskā lidojuma veikšanai, norādot izmantojamās zonas numuru, lidojuma augstumu, uzsākšanas laiku un ilgumu, kā arī izmantojamā gaisa kuģa tipu.
Domei – savi nosacījumi
Pagājušā gada 28. augustā Tukuma dome pieņēma lēmumu atstāt spēkā 2007. gada 22. februārī saskaņoto šķēršļu karti ar nosacījumu, ka gaisa kuģiem ar masu līdz 5700 kg no 8.00 līdz 20.00 atļauts veikt nolaišanos un pacelšanos pār Tukuma pilsētu tikai nolaišanās un pacelšanās sektoru robežās. Ārpus šī sektora jebkādi lidojumi ir aizliegti. Netiek atbalstīti nakts lidojumi, gaisa pārvadājumi vai citas aktivitātes pār Tukuma pilsētu. Šajā lēmumā arī lūgts informēt SIA «Tukums airport» par aktivitātēm, kas saistītas ar gaisa telpas virs Tukuma pilsētas izmantošanu.
Tātad neesam vienīgie, kas satraucās par šo triku meistaru. Virs mūsu mājas, kas atrodas tuvu Durbes pilij, lidotājs lidoja sevišķi zemu, viņu pat varēja apskatīt. Lidmašīna vairākkārt veica akrobātiskus trikus. Es un mūsu viesi bijām ļoti nepatīkami pārsteigti, arī bērni, kuri sākumā priecājās, pēc šiem zemajiem pārlidojumiem sabijās.
Lai noskaidrotu,vai šādi lidojumi virs pilsētas atļauti, es piezvanīju Valsts policijai. Viņi man ieteica zvanīt pašvaldības policijai. 3 ( !) reizes zvanīju pašvaldības policijai, kuri sākumā solīja piezvanīt, noskaidrot, arī runāja, ka atbrauks un nofotogrāfēs lidmašīnu. Pēdējā reizē solīja pēc Lieldienām(tikai!) informēt pilsētas mēru. Es noskaitos un teicu, ka pati zvanīšu viņam,. ko arī būtu darījusi, bet trakais lidotājs savas ēverģēlības beidza.
Pārāk spilgtā atmiņā jau Tukumā notikušie negadījumi. Gribam dzīvot drošībā!
forshi vinsh lidinaajaas,man patika:)
un uz taadiem jau nelido iesaaceejs,taakaa no vinj domaaju nav jaabaidaas.
Kad uzzināju ka atjaunos lidostu uzreiz sapratu ka labi jau tas viss nebeigsies! Un re nebija jau nemaz ilgi jāgaida!!
Vajag jau uz kādas mājas uzgāzties lai kaut kāda reakcija būtu! 🙁