Agita Puķīte

Ļeņina pieminekļa kapsulā – 50 gadus veca prese un atskaites /FOTO/

7. novembrī Tukuma vēstures muzejā «Pils tornis» tika atvērta kapsula, kuru 1967. gadā iemūrēja Ļeņina pieminekļa atbalsta sienā ar novēlējumu to atvērt 2017. gadā 7. novembrī – revolūcijas 100. gadadienā. 

7. novembrī Tukuma vēstures muzejā «Pils tornis» tika atvērta kapsula, kuru 1967. gadā iemūrēja Ļeņina pieminekļa atbalsta sienā ar novēlējumu to atvērt 2017. gadā 7. novembrī – revolūcijas 100. gadadienā.

Atverot vienu aizmetinātās kastes daļu, varēja ieraudzīt stikla burku ar stikla korķi. Burka no visām pusēm bija aplikta ar stikla vati, bet pati burka aiztaisīta ar vasku. Burkā saritinātā veidā bija ielikti 1967. gadā izdoti preses izdevumi – žurnāla «Zvaigzne» 1967. gada 20. oktobra numurs, laikraksta «Komunisma Rīts» 20 dažādu mēnešu numuri, divi laikraksta «Cīņa» numuri, izdevums «Saimnieciski-finansiālie rādītāji Tukuma rajona kolhozos un padomju saimniecībās par 1966. gadu», kā arī vēstījums paaudzēm, kas svinēs Lielās oktobra sociālistiskās revolūcijas 100. gadadienu.  No kapsulas izņemtie dokumenti šobrīd ir apskatāmi Pils tornī.

Vairāk lasiet laikraksta ceturtdienas, 9. novembra, numurā ŠEIT!

 

Komentāri

  1. Eh, bija laiki..Labi dzīvojām. Bija CILVĒKI, bija skaidrība par rītdienu.

    Tiem, kas gaut ko grib uzsmirdēt pretī-jau laicīgi uzrakstīšu..
    1.Brūk! Brūk jau tagad tā laimes zeme ES!:)
    2.Ar katru dienu aiz vien labāk dzīvojam-migrantu tūkstoši katru dienu gāžas iekšā, sprāgst teroristu bumbas visās malās.
    3. Ir, ir brīvība..Esam sagaidījuši. Jau 27gadus ir..Vēl pēc 27-būs visi aizbraukuši prom, būs pavisam brīvi.

    1. un tava laimes zeme jau sen sabrukusi…
      Man skolā toreiz borēja ka ap 1980. gadu būšot jau uzcelts komunisms un lai tik droši stājos pionieros…

    2. Tik skaidra bija kļuvusi tā rītdiena , ka pat ziepju gabala iegādei vajadzēja talonu.
      Tik skaidra lauksaimniecība bija kļuvusi , ka no govs veselus 3litrus piena dienā izslauca.
      Tik skaidra bija kļuvusi tā rītdiena , ka komunisma cēlāju galvenā maize šņabītis bija par taloniem.

      Par to Eiropas Savienības brukšanu stāstīja arī tajos laikos , tas tiesa, toreiz terminoloģija bija cita- bija pūstošais kapitālisms.
      Pūstošais kapitālisms dzīvs joprojām , bet attīstais sociālisms attīstījās tik tālu , ka beigas sabruka pats no sevis.

      1. Talonu sistēma bija 80to gadu beigās un interesanti kādēļ Tu to govi badā mērdēji ja reiz tikai 3l varēji izslaukt.
        Tie laiki ir aizgājuši un velti pēc tiem būtu raudāt, bet Zuckermans varētu savākt ceļa somu un izbraukt pa Latvijas ārēm. Es esmu piedzīvojis padomju gadus un šos nenoliedzami, bet ko ieraudzīsi tu braucot kaut vai uz attālākiem rajoniem nu to pat Padomju laikos nevarēja redzēt.

        1. Kāpēc tad padomju laikā studentiem viss septembris bija jāpavada kolhozos kartupeļu lasīšanā , kamēr vietējie kolhozu alkāni strēba šņabi.
          Tāpat no rūpnīcām cilvēkus dzina uz kolhoziem glābt dižo padomju lauksaimniecību.
          Tāpēc jau arī no govs slauca 3litrus dienā , ka atpalikušajos kolhozos bija vienīgi alkāni un katru gadu jauns kolhoza priekšsēdētājs.

          Kāpēc tajos laikos , kad laukos bija tik daudz cilvēku , pilsētniekiem bija jābrauc glābt kolhozi?
          Atbilde ir vienkārša, padomju lauki bija degradējušies līdz kliņķim , jo tos ko izmeta no pilsētām , aizsūtīja uz laukiem, kā arī bijušos cietumniekus.
          Kad nekur nebiji derīgs pilsētā , kolhozos biji labu labais.

    3. ilgojamies pēc iekapsulētā un izceltā “Komunisma rīta”

    4. Noskaties filmu Melānijas hronika, tur var redzēt cik labi dzīvojām pie tavējiem.

    5. Savulaik, kad, dzīvojām aiz dzelzs priekškara domājām – tur brīvā pasaule, tur tirgus ekonomika, tur cilvēku tiesības. Izrādās, ka par mūsu pašu toreizējo iekārtu mūsu pašu mēdiji tiešām meloja, taču par jauko brīvo pasauli aiz dzelzs priekškara, kapitālismu un Ameriku rakstīja gaužu patiesību. Tolaik, ja, kāds apgānīja valsts simbolu dabūja arestu, uzprojektēja šķību māju un cieta cilvēki – izsūtījumu. Visa pasaule kliedza – dodiet brīvību, kur cilvēktiesības. Šodien Latvijā tautietim aizrādīs: “Kuš, ārzemnieki jāgodā, jebkurš pasaules klaidonis jāgodā un jāmīl kā tuvākais”. Un te nu rezultāts Brīvības simbols tiek brīvās pasaules vidū uztverts kā publiskā tualete, labākajā gadījumā sods pārdesmit eiro, būvētajā veikalā bojā aiziet tautieši vairāk, kā militārajās misijās – tiesājas vēl šobrīd, nedod Dievs kritiski izteiksies par sabiedrotajiem vai par ASV ko rakstīsi vai nodarīsi, (Ventspils piemērs) vīza būs nost kā likts un prasīs vēl Latvijas iedzīvotāju izdot, ja izrādīsies ka būsi pamaisījis vārgajai ASV informatīvai drošībai. Šodien domājams mēdiji turpina ierasto. Pat izglītības ministrijā jebkuram ierēdnim visupirms tiek prasīta angļu valoda, bet deklarēts ka latviešu būs primāra. Bezmaksas mēdiji neatlaidīgi aicina vuiceitīs latgaliski, pat deputāti ķēmojas zvērestu dodot, angliski gan – viss pa maksu, Rīgas centrā maz dzirdēsi latviski – pilns ar Eiropas diedelniekiem. Latvieši gan turpina pamest mīļoto zemīti un cer pacelt glāzi uz simtgadi trimdā. Skumji, bet fakts. Mūsējie meklēs lēto darbaspēku, mjā – mūsējie par rīsa sauju vai pliku maizes riku laikam negrib, vēlas apsolītos rietumu labumus, samaksu par padarīto un pārticību.

      1. Aizbraukšanas (bēgšanas) iemesls vairumos gadījumu ir paša cilvēka pievienotās vērtības neesamības rezultāts. Latvijā visos eksportspējīgos (un tikai tiem ir šodiena un rītdiena) uzņēmumos vajadzīgi SPECIĀLISTI, bet to nav! Nav tādēļ, ka, izņemot ņaudēšanu, neko citu neprot.Laimīga sagadīšanās, kā šādi nemākuļi Rietumos ir vajadzīgi sēņu lasīšanā un citos melnos darbos. Pamattautas nevēlas par rīsa sauju tos darīt un tad nu steidzamies “palīgā”. Vēl Kr. Valdemārs teica, ka latviešiem vajadzīgas tikai TRĪS lietas: IZGLĪTĪBA, IZGLĪTĪBA un IZGLĪTĪBA! Ja Tev šeit Latvijā IR izglītība tautsaimniecībai VAJADZĪGĀ SPECIALITĀTĒ, darbs ir pāri galvai un alga daudz neatpaliek no rietumnieku. Un šādu vanšu ir tūkstošiem, taču vairums šo, augsti pakārto, desu vienkārši nevar aizsniegt.
        Neraudāsim, neņuņņāsimies, iesim skolā, mācīsimies nevis par dzejniekiem, bet amatā un būsim pārtikuši savā zemē! To arī visiem novēlu!

  2. Vecas avīzes !!! Būtu vismaz veco stoličnaja un moku ielikuši… Vot tā bija manta !!! Bet ,lai nu būtu avīzes..

  3. Izlasīju rakstu NTZ,loti interesants. Gribētu salīdzināšanai uzzināt, cik tagad cilvēku dzīvo
    bijušajā Tukuma rajonā, cik strādājošie,cik skolēni,cik pensionāru. Cik skolas, tehnikumu bijušajā Tukuma rajonā.

    1. Labāk Jums to nezināt, jo taisnības uzzināšana var bēdīgi atsaukties uz veselību.

    2. Manuprāt, nevar salīdzināt nesalīdzināmas lietas. Jā, šobrīd bijušajā Tukuma rajonā dzīvo mazāk cilvēku nekā 1967. gadā, taču varu likt galvu ķīlā – ja padomju laikā cilvēkiem būtu bijusi iespēja brīvi izvēlēties dzīvot Rietumos, ļoti liela daļa to būtu darījusi. Kāpēc tika uzcelts Berlīnes mūris? Tāpēc, ka austrumvācieši masveidā brauca prom uz Rietumvāciju. Jūs domājat, ka šeit nebūtu bijis tas pats?

      1. 1967. gadā padomju cilvēki ar negantu sparu cēla komunismu un par mukšanu projām uz trūdošā kapitālisma citadelēm pat nedomāja. Ja nu vienīgi kāds dziļā pagrīdē nomaskējies netradicionālais ar kāru aci glūnēja uz aizjūras treknajām iekāres objektiem.

        1. Ak. nemuka? Kāpēc tad vajadzēja robežas sargāt ar suņiem un automāstiem? Kāpēc nevarēja tikt ekskursijā pat uz Poliju? Kāpēc daudziem mēģinājums laivā aizbraukt uz Zviedriju beidzās ar Sibīriju?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *