Katru gadu novada dome piešķir līdzekļus sabiedriskajām organizācijām un biedrībām. Tiesa, šogad, neskatoties uz to, ka biedrību kļuvis vairāk, naudas esot daudz mazāk. Kā stāstīja sabiedrisko attiecību speciāliste Maija Šulca, pērn biedrībām atvēlēts ap Ls 50 000, šogad – Ls 34 233. Tomēr visi esot priecīgi arī par mazumiņu.
– Kādā veidā tiek piešķirta nauda biedrībām?
– Katra biedrība līdz pagājušā gada 15. oktobrim iesniedza pieprasījumu, kurā norādīja to, ko paredzējusi šajā gadā darīt. Biedrības bija sarakstījušas daudz pasākumu un vajadzību, taču neviena nesaņēma tik lielu finansējumu, kā gribēja.
– Ir biedrības, kurām atvēlēti tikai pāris simti latu, bet citām finansējums pārsniedz Ls 1000. Dažai tie ir pat Ls 7000. Kāpēc tā?
– Piemēram, Pensionāru biedrībai paredzēts finansējums ne vien pašas biedrības aktivitātēm, bet biedrības kolektīviem – ansamblim «Sidrabrasa», veselības grupai «Možums», līnijdeju grupai «Kamenes». Kopējā summā iekļauti izdevumi lielajam novada pensionāru saietam un citiem pasākumiem. Savukārt «Aspazijām» paredzēts līdzfinansējums subsidētajai darba vietai – lai arī lielāko daļu izdevumu šajā projektā sedz Nodarbinātības valsts aģentūra, bet sociālo nodokli maksājam mēs. Šādas subsidētās darba vietas ir arī Invalīdu biedrībai un Tukuma Nevalstisko organizāciju apvienībai. Apvienības budžetā paredzēts arī finansējums ēkas Talsu ielā 20 uzturēšanai un komunālajiem maksājumiem, tāpēc arī tai atvēlētā naudas summa ir tik liela – Ls 7824. Tūkstoš latu pārsniedz finansējums Invalīdu sporta klubam, kas ieplānojis piedalīties daudzās sacensībās. Visas pat nevarējām atbalstīt. Bet «Dēklai» piešķiram finansējumu Ziemassvētku paciņām bērniem un transporta izdevumiem par humānās palīdzības kravām. Biedrībai «Pūres Dzirnas» paliela naudas summa paredzēta, lai segtu īres maksu par telpām, kuras biedrība nomā.
– Biedrību sarakstā iekļautas vairākas biedrības, kuru nosaukumi nav tik pazīstami, piemēram, LNS Tukuma grupa, klubs «Ligzda», Tukuma «Domu biedri» utt.
– LNS Tukuma grupa ir biedrība, kurā darbojas nedzirdīgie ļaudis no Tukuma, tikai šī biedrība skaitās pie Rīgas. Jāteic, viņi darbojas ļoti aktīvi. Pirmo gadu Kurzemes ielā 2 darbojas biedrība «Ligzda», kas apmācīs bērnus gleznot, savukārt Tukuma «Domu biedri» ir jauna biedrība, kuru vada Anita Ērenfrīde. Tā atdalījusies no Invalīdu biedrības un pulcēs ap sevi cilvēkus ar dažādām kaulu saslimšanām.
– Kāpēc nauda piešķirta Kandavas un Jaunpils partnerībām, kas atrodas citos novados?
– Mūsu novada pagasti iesaistījušies vairākās partnerībās, tāpēc arī paredzam atbalstu dažādiem projektiem.
– Maz naudas jauniešu klubam «10×10»…
– Tieši tik jaunieši arī savām aktivitātēm bija pieprasījuši.
– Kā biedrības atskaitās par naudas izlietojumu?
– Biedrības atskaitās par līdzekļu izlietojumu, aizpildot īpašu veidlapu, kurā raksta par to, kas izdarīts un kam nauda iztērēta. Turklāt – tā kā lielākā daļa darbojas Talsu ielā 20, biedrību aktivitātes ir labi pārredzamas. Naudu biedrībām ieskaita katras kontā, tikai šogad esam vienojušies, ka ne vairāk par Ls 500 vienā reizē.