Jānis Vītols

Kur palikt cilvēkam bez dzīvesvietas?

Jautā lasītājs: – Jau ilgāku laiku mēs, kas dzīvojam Tukumā, Spartaka ielā 11, esam spiesti cīnīties ar cilvēkiem, kuriem nav pastāvīgas dzīvesvietas un kuri spiesti pajumti meklēt daudzdzīvokļu māju kāpņu telpās.

Jautā lasītājs: – Jau ilgāku laiku mēs, kas dzīvojam Tukumā, Spartaka ielā 11, esam spiesti cīnīties ar cilvēkiem, kuriem nav pastāvīgas dzīvesvietas un kuri spiesti pajumti meklēt daudzdzīvokļu māju kāpņu telpās. Mēs esam neskaitāmas reizes saukuši pašvaldības policiju, kas šos cilvēkus izdzen ārā, taču pēc kāda laika viņi ir atpakaļ, jo, kā noprotams, viņiem nav kur iet. Ko līdz, ja mums ir patversme, ja cilvēkiem tajā nav vietas. Tā nu iznāk, ka dzīvniekam ir vieta dzīvnieku patversmē, bet par cilvēkiem netiek domāts. Nedomāju, ka šādā aukstā laikā cilvēkam būtu jāatrodas uz ielas, bet – kur viņam palikt? Vienīgā vieta tad paliek kāpņu telpa?…  

Redakcija: Tukuma novada sociālā dienesta vadītāja Ina Balgalve skaidroja, ka cilvēkiem bez noteiktas dzīves vietas ir iespēja nakšņot pilsētas patversmē Tukumā, Dārza ielā 11/13: “Ja šie cilvēki nakšņo kāpņu telpās, tad iedzīvotājiem jāzvana pašvaldības policijai, kas cilvēku nogādās deklarētajā dzīves vietā, ja tāda ir, vai patversmē. Protams, ar nosacījumu, ka cilvēks nebūs lietojis alkoholiskos dzērienus. Ja cilvēks ir reibumā, vismaz pērn šādi cilvēki tika vesti uz atskurbtuvi Jelgavā, no kuras tika pirkts šis pakalpojums.” Kā skaidroja I. Balgalve, ja iedzīvotāji pilda līdzdarbības pasākumus un strādā, viņiem no patversmes prom nav jāiet, tāpat, ja viņiem ir veselības problēmas. Tā kā ārā tiešām ir auksts, patversme joprojām strādā ziemas režīmā un tajā var ierasties jau 18.00; taču patversmē visu dienu ir dežurants un uz turieni var iet arī pa dienu.”

Tukuma novada pašvaldības policijas priekšnieks Armands Hohfelds skaidroja, ka visbiežāk šie cilvēki, kas tiek izraidīti no kāpņu telpām, nemaz nevēlas iet uz patversmi, un ar varu tajā ielikt neesot policijas spēkos. Turklāt, ja cilvēks ir dzēris, viņu uz turieni nemaz vest nevar; nereti tad viņš pasēž pašvaldības policijā, līdz atskurbst. Šogad uz atskurbtuvi Jelgavā dzērušie vairs netiek vesti, jo, kamēr transports nonāk Jelgavā, viņi jau ir atskurbuši. A. Hohfelds atzina, ka atklāts ir jautājums par atskurbtuvi – patlaban tāda ir piecās vietās Latvijā – Jelgavā, Jūrmalā, Liepājā, Daugavpilī un Rēzeknē –, un visās šais vietās tās ierīkotas par pašvaldības naudu, taču tās ir lielās pilsētas, kur arī noslogojums ir liels…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *