Kopā ar poļu draugiem svin valsts dzimšanas dienu

Sestdien, 13. novembrī, Tukuma 2. vidusskolā ar svētku koncertu svinēja valsts dzimšanas dienu un uzņēma viesos poļu draugus no Belostokas.

Sestdien, 13. novembrī, Tukuma 2. vidusskolā ar svētku koncertu svinēja valsts dzimšanas dienu un uzņēma viesos poļu draugus no Belostokas.

Ar domām par savu devumu valstij

Kā uzrunā atzina skolas direktore Ināra Kravale, pirms 92. gadiem, kad šādā pat rudenīgā laikā tika dibināta Latvijas valsts, ļaudis droši vien domāja par pavasari: "Nav gan zināms, vai viņi ticēja, ka Latvija būs brīva tik ilgu laiku, taču tagad varam būt lepni, ka mums ir sava valsts. Protams, ne tik daudz šajā dzimšanas dienā domājam, ka valstij apritējuši 92. gadi, daudz vairāk par to, ka savā valstī varam runāt savā valodā, ka varam atcerēties savu vēsturi un par to runāt. Kā teicis Kārlis Skalbe – tauta dzīvos savos varoņos un savos bērnos. Šis laiks arī mudina katru padomāt par to, ko varam dot savai valstij, jo vienīgā Latvijas bagātība ir cilvēki; mums nav derīgo izrakteņu vai citu resursu. Un, cik paši spēsiet sevi pilnveidot, attīstīt savu prātu un cik godprātīgi gribēsiet strādāt, tik stipra būs mūsu valsts." Direktore sveica visus gaidāmajos valsts svētkos, savukārt poļu draugus – aizvadītajā Polijas dzimšanas dienā, ko poļu tauta atzīmēja 11. novembrī.

Svētku koncertā ar latviešu un poļu skaņdarbiem uzstājās pūtēju orķestris Armanda Krieva vadībā, dejoja 5. līdz 7. klašu dejotāji (vadītāja Elīna Zvēra) un vokāli instrumentālais ansamblis (vadītājs Vilnis Prancāns), kurš izpelnījās īpašu poļu jauniešu atsaucību.

Rāda renesanses dejas

Koncerta otrajā daļā ar uzvedumu «Karaļa galmā» uzstājās renesanses deju ansamblis no Belostokas kultūras nama. Tā dažādos pulciņos darbojas vairāk nekā 400 bērnu, tostarp daļa ar lielu interesi un entuziasmu izzina un apgūst renesanses dejas. Kopā ar dejotājiem uzstājas arī senās mūzikas grupa.

Kā stāstīja pedagogi, ansamblis izmanto senos mūzikas instrumentus – dažāda izmēra flautas, kas izgatavotas no koka un ir 16. gadsimta instrumentu kopijas. Arī filigrāni darinātie samta tērpi ir veidoti pēc senu tērpu skicēm. Jāteic, liela daļa ansambļa ar stāju un iznesīgumu perfekti iederētos kādā tālā gadsimtā… Lai arī šis priekšnesums ļoti atšķīrās no pirms tam koncertā redzētā, no tik labi zināmās tautas dejas, tas izpelnījās lielu skatītāju atsaucību un ovācijas.

Poļu pedagogi stāstīja, ka ļoti priecīgi par viesmīlīgo uzņemšanu un lielo interesi par viņu priekšnesumiem, kā arī par to, ka bijusi iespēja redzēt Rīgu un Jūrmalu svētku noskaņojumā. Jo īpaši nozīmīgi bijuši dažādie pasākumi Lāčplēša dienā 11. novembrī, kuros viņi varējuši piedalīties, jo šī diena ir Polijas valsts dibināšanas diena. Poļu draugi stāstīja, ka valsts svētkus Polijā svin līdzīgi kā Latvijā – ar karaspēka parādi, ziedu nolikšanu pie pieminekļiem un kapos, koncertiem un svinībām ģimenes lokā. Obligāts šajā dienā ir baznīcas apmeklējums.

Sarunā ar Tukuma poļu biedrības aktīvisti Helēnu Kokorēviču uzzinājām, ka Belostokas pilsēta draudzējas ar Jelgavas pilsētu, un ar Jelgavas poļu biedrības un Latvijas poļu savienības atbalstu izdevies noorganizēt šos koncertus Tukuma novadā – Zemgales vidusskolā un Tukuma 2. vidusskolā.

Lai koncerti varētu notikt, lielu darbu bija ieguldījušas Tukuma poļu biedrības pārstāves Sarmīte Elksne, Regina Bāliņa, Vilhelmīne Šteinberga un Helēna Kokorēviča. Viņas atzina, ka priecājas par izdevušos pasākumu un iespēju parādīt poļu skolēnu sniegumu Tukuma skolās un šādi veicināt abu valstu sadraudzību, kā arī parādīt, ka nacionālās biedrības var palīdzēt divu valstu sadarbības veicināšanā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *