Ne visiem viss ir skaidrs
A. Ritene:
– Sākumā mums nācās ļoti daudz skaidrot, bet arī tagad – pēc sešiem mēnešiem – mēs ļoti bieži saskaramies ar klientu neizpratni, kāpēc viņš ar atlaidi nevar nopirkt zāles, kuras lietojis pirms tam, un kāpēc mēs izdomājam jaunus noteikumus… Bet es nevainoju klientus, jo šī sistēma ir ļoti grūti izprotama. Saprotu arī ārstus, kas ne vienmēr var izsekot līdzi katrai situācijai.
– Vai ir problēmas ar zāļu ķīmisko nosaukumu jums – ārstiem? Gadās aplamas receptes?
– Mēs zāles noliktavā liekam pa grupām, lai būtu vieglāk orientēties un ātri varētu tās sameklēt, turklāt mums ir ļoti labi pielāgota datorprogramma, kurā redzami medikamenti pēc cenām, lai ērtāk varētu rīkoties. Bet esmu dzirdējusi no ārstiem, kas iepriekš nestrādāja ar medikamentu ķīmiskajiem nosaukumiem, ka ir pagrūti tos uzrakstīt. Turklāt – tā kā ne tikai ārstam, bet arī medicīnas māsai un ārsta palīgam ir tiesības atjaunot recepti, vēl piedevām nereti par to saruna notiek pa tālruni, iespējams, ne viss ticis precīzi uztverts… Taču – mums ir ļoti laba sadarbība ar ārstu praksēm, līdz ar to, ja rodas jautājumi, tos uzreiz arī atrisinām. Bet ir jāņem vērā – ja ārsts rozā receptē [kompensējamo zaļu] ir uzrakstījis zāļu ķīmisko nosaukumu, farmaceits drīkst dot tikai lētākās zālēs. Ja receptē minēts konkrētu zāļu nosaukums, mēs drīkstam dot to, kas ir uzrakstīts, bet pacients drīkst izvēlēties lētāku medikamentu.
Vieni priecājas, citi pērk zāles par pilnu cenu
– Bija jautājums par kompensējamo zāļu sastāvu, piemēram, ka vienās zālēs aktīvā viela ir, piemēram, 4 miligrami, bet otrām – 5, un cilvēks satraucas, ka būs saņēmis mazāku zāļu devu. Otra versija – ka tieši tā arī veidojas lētākā cena – jo mazāka ir aktīvā viela, jo lētāka cena.
– Tā nav. Zāļu sastāvā tiek iekļautas gan aktīvās vielas, gan dažādi sāļi, bet konkrētajā gadījumā zaļu ražotājs ir devis atzinumu, ka zāles ar 4 mg aktīvo vielu iedarbības ziņā ir pielīdzināmas medikamentam ar 5 mg
aktīvo vielu. Taču, kad 1. aprīlī stājās spēkā jaunie noteikumi, arī mums tas līdz galam nebija izstāstīts, un tikai pēc kāda laika saņēmām Nacionālā veselības dienesta informāciju, kurā tas tika paskaidrots.
– Vai var būt tā, ka pacienti uz šiem sāļiem dažādi reaģē?
– Tas ir iespējams, jo zāles tiek pielīdzinātas tikai pēc aktīvajām vielām, bet netiek vērtētas palīgvielas, kas nepieciešamas, lai var izveidot tableti, lai tā izšķīst tajā vietā, kur tai jāizšķīst, – nevis barības vadā vai kuņģī, bet zarnās, un tas var atšķirties. Piemēram, ir zāles, kas šķīst mutē. Tāpēc, izsniedzot zāles, ir svarīga gan deva, gan zāļu forma. Un vēl ir arī kombinētie preparāti, kas sastāv no diviem medikamentiem vienā tabletē – lai nav jādzer divas dažādas tabletes, ražotājs ir optimizējis zāļu formu.
– Un, kā ir tad, ja pacientam ir rozā recepte kompensējamām zālēm, bet viņš tomēr vēlas lietot iepriekš lietoto medikamentu un iegādāties to par pilnu cenu?
– Šādas tiesības pacientam ir, tikai te ir neliela problēma – uz rozā receptes mēs šo medikamentu izsniegt nedrīkstam, līdz ar to pacientam būs jāiet pie ārsta pēc parastās receptes. Pārejas periodā bija atļauts izsniegt zāles par pilnu cenu arī tad, ja bija kompensējamo zāļu recepte, bet tagad tas ir aizliegts. Tāpēc mums nav citas iespējas, kā sūtīt pacientu šurpu turpu.
– Vai tas nozīmē, ka ārsts nevar izrakstīt medikamentu, kuru pacients lietojis ilgstoši, ar atlaidi?
– Šādas iespējams ir, tikai ārstam ir jāspēj pamatot, kāpēc pacientam ir vajadzīgas tieši šīs un nevienas citas. Turklāt par šiem apsvērumiem jāveic ieraksts pacienta medicīniskajā kartiņā.
– Bija konkrēts gadījums, kad gan ģimenes ārsts, gan neatliekamās palīdzības mediķi atzina, ka veselības problēmas pacientam radušās lētākā kompensējamā medikamenta dēļ. Vai šādā gadījumā ģimenes ārstam būtu tiesības izrakstīt to pašu medikamentu, kuru pacients bija lietojis pirms tam un ilgstoši?
– Pēc mana izpratnes – jā, bet par to jārunā ar ģimenes ārstu. Pieļauju, ka šādu gadījumu nevar būt daudz, bet tādi ir, jo arī visās zāļu anotācijās šāda iespējamība tiek pieļauta. Tomēr drīzāk šī nepanesība attiecas uz palīgvielām, nevis zālēm.
Vairāk lasiet otrdienas, 27. oktobra, laikrakstā ŠEIT=>