To, ka Tukuma katoļu baznīcas pagalmā norisinās būvdarbi, jau kādu laiku var pamanīt, ejot pa Lielo ielu. Kā noskaidrojām, baznīca šajā ēkā iecerējusi izveidot svētdienas skolu.
Skolas iecere – desmit gadus veca
Lai uzzinātu, kā radusies iecere un ciktāl projekts īstenojies, ceturtdienas pēcpusdienā apskatījām jaunbūvi un viesojāmies Tukuma sv. Stefana Romas katoļu baznīcas dekāna, prāvesta Alberta Buliņa dzīvoklī, kur satikās darba grupa: A. Buliņš, svētdienas skolas skolotāja Ilze Pauliņa, būvnieki Uldis Šteinerts un Ojārs Birziņš. Pirms sarunas mācītājs vēl izvaicā meistarus par niansēm saistībā ar jumtu, skursteni, painteresējas par kādu izlietoto naudas summu un nosaka, ka šī diena ciemiņa bagāta – bijusi arī Valsts darba inspekcija.
Kā uzzinām, svētdienas skolas ideja, par kuru A. Buliņš domājis vairāk nekā desmit gadus un kura tagad ir pašā īstenošanas karstumā, mierīgas dienas viņam nav nesusi: "Vēl nesen bija brīdis, kad katru rītu astoņos kāds klauvēja pie durvīm un prasīja naudu te cementam, te grantij, te kokmateriāliem, nācās domāt par naudas pārskaitījumiem… Bet tagad jau viss virzās uz priekšu tā mierīgāk. Tik lieli darbi mums sen nebija bijuši, iepriekš pagalmā ierīkojām bruģīti un baznīcai ielikām logus. Nav jau te arī vietas lielām būvēm…
Par to, ka svētdienas skolai vajag savas telpas, domāju daudzus gadus. Iedomājos par veco saimniecības ēku, bet tā bija tik sliktā stāvoklī, ka šaubījos, vai kāds to uzņemsies. Un tā gads gadā… Un tad, liekas, tas bija rudenī pēc Dvēseļu dienām, atnāca Ilzes kundze ar brāli Uldi un teica, ka gribot uzkāpt bēniņos un paskatīties, ko tur var darīt. Apskatījās un teica, lai dodot zaļo gaismu. Padomāju, kāpēc ne, ja viņi uzņemas, un tā pirms pusotra vai diviem gadiem viss sākās…"
Pusotrs gads birokrātijas un tad – zaļā gaisma
Ilze Pauliņa stāsta, ka birokrātiju stumdījuši kādu pusotru gadu. Vienubrīd licies, ka vairs nav spēka, bet tomēr viss pamazām nokārtojies un šajā aprīlī sākušies darbi: "Gadu no gada svētdienas skolas grupā ir ap 12 vai pat vairāk cilvēku. Jau sen sapratām, ka skolai vajadzīgas telpas un ka draudzē tā ar bērniem nevar strādāt. Māte Terēze reiz esot indiešu bērnus Kalkutā mācījusi, ar nūju velkot zīmes smiltīs, bet ilgi jau tā nenotika…" A. Buliņš piebilst, ka tiešām strādājot viens otram uz galvas. Bērni mācoties sakristejā, kur uz pieņemšanu nākot cilvēki, savukārt baznīcā, kā piebilst I. Pauliņa, notiek korim mēģinājumi un arī tur nodarbības nesanāk. Un tad reiz lūdzos par svētdienas skolas māju uz svēto Jāzepu, bet viņš norādīja, ka māja mums jau ir… Tad arī teicu brālim, ka jāapskatās, ko var darīt. Kad sapratām, ka var, sameklēju arhitekti Inu Kuļikovsku no biroja «Sestais stils», savu māsīcu, un viss sāka virzīties. U. Šteinerts stāsta, ka pēc pārbūves pirmajā stāvā vismaz pagaidām paliks saimniecības telpas, bet otrajā stāvā būs plaša telpa nodarbībām. I. Pauliņa: "Un ne tikai svētdienas skolas nodarbībām; mums notiek sapulces, Rožu kroņa pulciņi, pēc dievkalpojuma draudzes locekļi varēs satikties un pārrunāt dzirdēto, arī bērni un jaunieši mēdza pēc dievkalpojuma satikties. Ir koris, kura dalībnieki ir kā ģimene, kas kopā svin jubilejas. Tagad daudzas aktivitātes nevar notikt, taču ceram, ka drīz viss notiks."
Līdz septembrim skolai jābūt
Uldis Šteinerts atceras, ka māja bijusi bēdīgā stāvokli, taču kopā ar Ojāru Birziņu, kam pieder celtniecības firma SIA «Celto», izlēmuši, ka tas ir izdarāms: "Arhitekte teica, ka jaunā ēka jāpieskaņo baznīcas dzīvojamajai mājai, lai veidotos vienots ansamblis un tā arī darām, protams, īpatnējie logi, jumta konstrukcija ir padārga, bet jārēķinās, ka šis ir pilsētas vēsturiskais centrs." Drīzumā ēkai liks metāla jumtu, koka grīdas, jau izbūvēts skurstenis un noskatīta krāsns. Būvnieki apņēmušies līdz septembrim skolu pabeigt, un, ja nebūs lielu problēmu ar finansējumu, tas arī varētu izdoties. Kopējās darbu izmaksās lēšamas ap Ls 30 000, taču varot gadīties neparedzēti izdevumi. Lai skolu uzceltu, izmantots pašas baznīcas uzkrājums, kā arī ziedojumi. Ziedojuši gan draudzes locekļi, gan uzņēmēji un citi atbalstītāji: Lilija Rancāne ziedojusi grīdas dēļus, priesteris Andrejs Trapučka – gāzbetonu, arhitektu birojs «Sestais stils» bez maksas izstrādājis projektu, vēl ziedoti kokmateriāli. A. Buliņš teica, ka palīdzību arī Zemgales diecēzes bīskapam. Savukārt 21. jūnijā 19.00 Aurēlija Šimkus un Vestards Šimkus aicina visus uz labdarības koncertu Jaunmoku pilī, kura laikā tiks vākti ziedojumi svētdienas skolas celtniecībai. Naudiņu var pārskaitīt arī uz baznīcas kontu Latvijas hipotēku un zemes bankā (konts: LV97LHZB3100112106002, reģistrācijas numurs: 90000938612) ar norādi «Draudzes namam.»
lai izdodas realizēt iecerēto