Vents Dubrovskis

Kataloga «Liecinieki. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. – 20. gs. sākumā» atvēršana

12. aprīlī Durbes pilī notika Tukuma muzeja kataloga «Liecinieki. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. gadsimtā – 20. gadsimta sākumā» atvēršanas svētki. Uz pasākumu bija aicināti kataloga veidotāji un citu Latvijas muzeju pārstāvji.

12. aprīlī Durbes pilī notika Tukuma muzeja kataloga «Liecinieki. Latvijas piļu un kungu māju interjeri 19. gadsimtā – 20. gadsimta sākumā» atvēršanas svētki. Uz pasākumu bija aicināti kataloga veidotāji un citu Latvijas muzeju pārstāvji. Lielākā pateicība kataloga autoriem – Inai Līnei, Dainim Bruģim un māksliniecei, kas praktiski neizejot no sava dzīvokļa, taču kataloga atklāšanā atļāvās izņēmumu – Inesei Hofmanei; tostarp arī redaktorei – tukumniecei Lienei Akmens un vēsturniecei Intai Dišlerei.

Katalogs veltīts interjera priekšmetu izstādei, kas divus gadus – no 2010. līdz 2012. gadam bija aplūkojama Durbes pilī, bet šogad skatāma Cēsu jaunajā pilī. Izstādē eksponēti tikai 20 atšķirīgi mākslas priekšmeti no dažādām Latvijas pilīm un muižām, kas, kā atzīst autori, ir «… neaptverami niecīga kādreizējās kultūras bagātības daļa – gluži, kā biezai grāmatai izrauta lapa, kas ļauj apzināties, cik skaista un varena bijusi šī – nu jau zudusī pasaule». Savulaik Latvijas pilīs un muižās atradušies simtiem tūkstoši mākslas priekšmetu, bet vēstures griežos saglabāta tikai niecīga daļa. 20 izstādes eksponātus vieno tas, ka to agrākā atrašanās vieta redzama vairs tikai senās fotogrāfijās.

Dainis Bruģis klātesošajiem vēlreiz atgādināja seno muižu un piļu kultūrvēsturisko nozīmi ar vienkāršu piemēru – iedomāsimies, kāda būtu šodienas Latvijas lauku ainava bez seno muižu ēkām… ?? Ja mācēsim novērtēt kaut vai seno ūdenstorņu skaistumu, tad varbūt padomāsim, ko un kā, līdzās būvēt; novērtēt pagātnes mantojumu – tieši to māca jaunais katalogs.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *