Šādu jautājumu mums uzdeva Meža ielas 2 daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji, kuri ne pa jokam noraizējušies par skaisto nokareno gobu, kas aug netālu no mājas. Iedzīvotāji domā, ka kāds tam kaut ko sliktu ir uzlējis – par to liecinot fakts, ka viena puse kokam ir vesela, bet otra puse – puskaltusi. Iedzīvotājuprāt, visdrīzāk kāds vēlas koku iznīdēt, lai šo vietu izmantotu kaut kam citam.
Pagājušajā nedēļā, apskatot koku, nācās secināt, ka tā viena daļa patiešām jau ir nokaltusi, turklāt tā stumbru klāja mazu, melnbaltu kukaiņu kolonijas, savukārt koka otra puse bija vēl zaļa.
Sazinoties ar bioloģijas doktoru Agni Šmitu, uzzinājām, ka kaitēklis, kas lielā skaitā apsēdis mūsu gobu, ir gobu bruņuts Gossyparia Spuria, taču kalstošās lapas visdrīzāk liecinot par tā saucamo Holandes slimību, kuras dēļ gobas aiziet bojā visā Latvijā. Vaicāts, vai kokam varētu līdzēt kukaiņu apkarošana un ar ko to varētu izdarīt, A. Šmits skaidroja, ka tos varētu nomiglot ar kādu no sistēmas insekticīdiem vai arī veikt koka stumbrā īpašas injekcijas ar «Silavas» izstrādātajiem preparātiem, taču esot jāapsver šādas darbības lietderība, jo no gobu bruņuts koks bojā neies, tās tikai var Holandes slimības skarto koku novājināt vēl vairāk, taču no Holandes slimības miglošana neglābs.
Tukuma novada domes ainavu arhitekte Maija Fogele stāstīja, ka gobu apsekojusi un par redzēto konsultējusies ar speciālistiem, kas arī ieteikuši koku miglot un tas arī tikšot izdarīts, tomēr esot maz cerību koku glābt, jo slimība to skārusi pārāk nopietni.
globāls raksts……