Šonedēļ jau trešo reizi tika pagarināts piedāvājumu iesniegšanas termiņš Tukuma 2. vidusskolas pārbūves projekta konkursā – šobrīd uzņēmējiem tie jāiesniedz līdz 2. februārim. Iemesls? Kopš konkursa izsludināšanas pagājušā gada 23. novembrī saņemti vairāk nekā 350 jautājumi par SIA «Mark arhitekti» sagatavoto tehnisko projektu un tam pievienoto tāmi – tajā, kā uzskata būvnieki, ir daudz neatbilstību. Šī procesa – jautājumu izskatīšanas un atbilžu sagatavošanas dēl – vairākkārt grozīts iepirkuma nolikums, līgums un arī citi iepirkuma dokumenti.
Domes vadība uzskata – viss atbilstoši normatīviem
Preses konferencē 7. janvārī domes pārstāvjiem vaicājām, kā vērtēt šo situāciju un konkursā uzdotos daudzos jautājumus? Vai tas gadījumā nenozīmē neplānotu projekta sadārdzinājumu? Bet varbūt nekvalitatīvi sagatavoti iepirkuma dokumenti? Domes priekšsēdētājs Ēriks Lukmans un izpilddirektore Dace Lebeda skaidroja, ka darba domes speciālistiem un arī projektētājiem, lai uz visiem potenciālo būvnieku jautājumiem atbildētu, ir daudz, taču labāk esot atbildēt jau tagad – pirms vēl noslēdzies iepirkums, nevis tad, kad jau būs zināms uzvarētājs un kad jautājumi varētu arī nozīmēt neplānotus darbus. Bet iepirkums, kā apgalvoja domes vadība, sagatavots atbilstoši normatīvajiem aktiem.
Dome vaino projektētājus un ekspertus
– Vai šobrīd kāds domē ir spējīgs izvērtēt to, vai tiešām vairākos desmitos vai pat simtos mērāmie un, kā minēts jautājumos, projektā trūkstošie gaisa vadi, līkumi, vārsti un citas vienības tiešām ir nepieciešamas? Vai arī – uzņēmēji ir nepareizi novērtējuši plānotos darbus?
– Visi šie jautājumi tiek nosūtīti projektētājiem, kas gatavo atbildes. Ja tiek konstatētas kādas neatbilstības, vienlaikus tiek gatavotas izmaiņas tehniskajā projektā. Ja tas prasa laiku uzņēmējam sagatavot tāmi, mēs attiecīgi pagarinām pieteikumu iesniegšanas termiņu. Tomēr ir arī tādi jautājumi, turklāt – ne mazums, uz kuriem atbildes jau ir atrodamas iepirkuma dokumentos; par to arī, atbildi sniedzot, mēs norādām. Tomēr, vērtējot situāciju kopumā, tā parāda, kādā līmenī strādā projektētāji un arī eksperti – šim pārbūves projektam ir veikta ekspertīze, kuru arī finansēja Tukuma novada dome.
– Esat runājuši ar projektētājiem par to, kāpēc tik daudz precizējumu?
– Mēs par šo situāciju esam runājuši, un projektētāji brīnās par to, kā viņu tāmētājs varēja tādas lietas pieļaut. Mūs savukārt pārsteidz: ņemot vērā visus šos daudzos uzdotos jautājumus, kāpēc tas netika pamanīts ekspertīzē? Mūsuprāt, šāds ekspertīzes veicējs vairs konkursos nedrīkst pieteikties.
– Bet, ja pieņemam, ka viss, par ko jautājumos norādīts, ir objektīvi pamatots, tas nozīmē lielu daudzumu papildu darbu un materiālu, līdz ar to – arī lielu sadārdzinājumu? Šobrīd provizoriskā iepirkuma summa ir gandrīz 6,2 miljoni eiro.
– Šobrīd par to runāt būtu pāragri, jo tikai iepirkums parādīs, kādas būs uzņēmēju nosauktās būvniecības izmaksas, taču varam pieļaut, ka tās būs lielākas, nekā plānots, jo, līdzīgi kā iepriekšējā Eiropas fondu apgūšanas periodā, tā arī šajā jau tagad redzams, ka būvniecības jomā ir sākusies tā sauktā pārkaršana un cenu pieaugums.
Projektētājs pārmetumus noraida
Sazinoties ar SIA «Mark arhitekti» vadošo arhitektu Mārtiņu Ošānu, vaicājām, kāpēc, viņaprāt, par projektu ir tik daudz uzņēmēju uzdoto jautājumu un vai viņš piekrīt domes teiktajam, ka daudzie jautājumi tiek uzdoti projekta ne īpaši labās kvalitātes dēļ? M. Ošāns noraidīja domes pārmetumus par to, ka darbs nav veikts kvalitatīvi, jo, pirmkārt, kā uzsver arhitekts, projektēšanai bijis atvēlēts salīdzinoši īss termiņš – 13 mēneši, lai gan parasti tas esot pusotrs gads. Otrkārt, projektam neesot vadības jeb atbildīgā, kas esot savādi tik finansiāli vērienīgam projektam, un arī sākotnēji noteiktais piedāvājumu iesniegšanas termiņš tik apjomīgam projektam bijis pārāk īss, lai uzņēmēji varētu sagatavot tāmes. Un esot jau arī tā, ka īsā pieteikšanās termiņa dēļ uzņēmēji izmantojot zināmu viltību – jautājumu uzdošanu izmanto, lai novilcinātu laiku un pagūtu sagatavot savu piedāvājumu. “Jautājumi tiek uzdoti arī citos projektos, īpaši, kad uzņēmējiem vajag laiku tāmju izstrādei – tad viņi sper apzinātu soli un neilgi pirms piedāvājumu iesniegšanas termiņa beigām iesniedz daudzus jautājumus cerībā, ka šis termiņš tiks pagarināts, kas parasti tā arī notiek,” skaidro arhitekts.
Vairāk lasies piektdienas, 11. janvāra, laikrakstā ŠEIT=>
kārtējā Tukuma muļķība-uzcelt jaunu noteikti ir lētāk un piemērotāk !!! Vai kāds to ir apsvēris-argumentus pārbūvei par labu uz galda!
Ko nu .irs – tev jau labāk būtu kādu spēļu zāli, automazgātavu vai ātro ēstuvi būvēt… Tuk.2.vsk. ir pēdējā skola, kurai nav bijušas pārbūves , nopietni remonti… raiņos jau cik reizes nauda saguldīta
Tu savā trušbūdā kad gribi kosmētisko uztaisīt – nekrāmējies nopērc jaunu !!!
Skola iekšpusē izskatās kā pēc kara. Kauns mūsdienās būt tādam stāvoklim skolā
Bet vai vajag pāri pa 6 milj. ieguldīt?
Ir projekts, ir būvnieki…Tas ir tikai normāli, ka tiek uzdoti jautājumi. Te jau atkal spēlīte, kurš kuru. Būvnieks pašvaldību, vai otrādi. Pagaidām izskatās, kā Pašvaldība ir uz pareiza ceļa.
Pašreizējās prognozes liecina, ka plānotajai summai būs kādi 50% klāt.
Izskatās pēc VID ēkas Rīgā. Šauri lodziņi kā šaujamlūkas. Vizuāli neglīti.
Pats tu esi vizuāli neglīts…
tā ir viņa:)
Gluži manas domas kā VID ēka, tāpēc nav saprotami tie celtnieka iebildumi par neskaidrībām. Principā jau mūsdienu arhitekti vairāk par kantainām kārbām neko vairāk nav spējīgi uzprojektēt. Ja paskatās apkārt, tad 30. gados, kad nebija ne tādas tehnikas kā mūsdienās, bet būves ir vizuāli skaistas, plānojums ir izcils un līdz pat šodienai kalpo un vēl kalpos ilgi.
un kas tad to pēckara stāvokli uztaisīja, kāds atbrauca un visu salauza?? vai tā bija tava labi audzinātā atvase??