Kā rīkoties Āfrikas cūku mēra gadījumā

Otrdien, 5. augustā, Tukuma novada domē notika sanāksme, kurā Pārtikas un veterinārā dienesta Rietumpierīgas pārvaldes vadītāja Sarmīte Eisaka informēja pašvaldības, valsts un pašvaldības policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un VAS «Latvijas valsts meži» pārstāvjus par rīcību Āfrikas cūku mēra (ĀCF) gadījumos.

Otrdien, 5. augustā, Tukuma novada domē notika sanāksme, kurā Pārtikas un veterinārā dienesta Rietumpierīgas pārvaldes vadītāja Sarmīte Eisaka informēja pašvaldības, valsts un pašvaldības policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un VAS «Latvijas valsts meži» pārstāvjus par rīcību Āfrikas cūku mēra (ĀCF) gadījumos.

Nu jau arī Madonas novadā

Kopš 26. jūnija, kad Latvijā pirmoreiz (Krāslavas novadā) tika konstatēts ĀCF,  gandrīz katru dienu PVD ziņo par jauniem saslimšanas gadījumiem Krāslavas, Dagdas un Valkas novadā, taču šonedēļ slimība apstiprinājusies arī Madonas novada Ļaudonas pagastā, kur uzietas beigtas meža cūkas.

PVD aicina iedzīvotājus ziņot par ražas novākšanas laikā uz lauka vai lauka malā atrastām meža cūkām informēt tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi – tālruņi 631 25850, 631 25863 vai arī zvanīt uz PVD karsto telefonu – 20260400. Kā izskanēja šajā sanāksmē, par atrastiem dzīvniekiem var ziņot arī katras pašvaldības policijai. Savukārt «Latvijas valsts meži» aicina ogotājus un sēņotājus informēt par uzietiem dzīvniekiem.

Šobrīd ĀCM vīruss Latvijā apstiprināts 51 meža cūkai un 56 mājas cūkām 25 piemājas saimniecībās un vienā cūku fermā; līdz šim iznīcinātas 459 mājas cūkas. Kā skaidroja S. Eisaka, vīruss “parastos apstākļos” virzās ar 300 km gadā, protams, ja to neapstādina, taču, ja cilvēks to pārnēsā ātrāk, tas arī virzās ātrāk: “Ir jāņem vērā, ka ĀCM vīruss izplatās no vienas cūkas uz otru tieša kontakta ceļā, kā arī netieši – ar vīrusu aptraipītas barības, transporta līdzekļu un cūku kopšanas iekārtu un inventāra palīdzību, kā arī ar slimības bioloģisko pārnēsātāju – Ornithodoros ģints ērču – starpniecību. Protams, to var pārnēsāt mušas – trīs kilometru rādiusā, meža dzīvnieki, arī klaiņojuši suņi, taču pats ātrākais pārnēsātājs, protams, ir cilvēks.”

Jāievēro biodrošība

Lai arī, kā atzina S. Eisaka, šobrīd visi ierobežojumi attiecas uz slimības skartajām teritorijām, normatīvie akti paredz katrā saimniecībā neatkarīgi no atrašanās vietas ievērot stingrus biodrošības noteikumus*, piemēram, neievest lopus un lopbarību no slimības skartajām teritorijām; izmantot dezinfekcijas līdzekļus, kas pieejami veterinārajās aptiekās un kas reģistrēti lietošanai pret Āfrikas cūku mēra vīrusu;  pārģērbties, ja iet uz kūti; aicinājums medniekiem – ar to apģērbu un apaviem, ar kuriem iet medībās, nevar savā kūtī kopt cūkas. Un vēl – varbūt ir vērts izvērtēt cūkas mājas saimniecībā – lai arī slimības mūsu pusē nav, ja cūka ir tik liela, lai to nokautu, varbūt labāk to izdarīt tagad nevis gaidīt labākus laikus. Visa informācija par to, ko un kā darīt, kā rīkoties cūku turētājiem, kā – medniekiem utt., ir atrodama www.pvd.gov.lv.

Saimniecības jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā

S. Eisaka stāstīja, ka MK noteikumi nr. 393 paredz, ka saimniecības, kurās tur cūkas, jāreģistrē Lauksaimniecības datu centrā, taču realitātē šo darbu ne visi cūku turētāji ir izdarījuši: “Nupat mūs aicināja uz saimniecību Engures novadā, kurā bija saslimusi cūka un nobeigusies cūka un kurā bija sivēns, kas atvests no Daugavpils. Par laimi, šīm cūkām nebija ĀCM slimības, taču šī saimniecība nebija reģistrēta Lauksaimniecības datu centrā – mēs par to pat nezinājām. Šobrīd Engures novadā reģistrētas sešas saimniecības, kurās ir cūkas, taču tam negribas ticēt. Es aicinu visus saimniecību īpašniekus reģistrēt cūkas LDC datu bāzē, un darīt to nevis tāpēc, ka kāds brauks un cūkas likvidēs, bet gan, lai zinātu, kurās saimniecībās ir cūkas un lai zinātu, kur noņemt asins paraugus.  Reģistrācijas veidlapas ir pieejamas LDC mājas lapā www.ldc.gov.lv, savukārt ceturtdienās no 9.00 līdz 15.00 Tukumā, Pasta iela 25, pieņem centra speciālists, tālrunis 26510574.

 

 

 

 

 

 

 

Komentāri

    1. Cūkas sagurušas, paaugstināta temperatūra, nelīdz antibiotikas. Pavēderē zili plankumi, uz kuriem uzspiežot, tie neizzūd, ausu gali zilgani. Visos aizdomu gadījumos vslabāk vērsties ppie sava veterinārārsta, kurš pirms ārstēšanas uzsākšanas jau aizdomu gadījumos var paņemt asins paraugus pārbaudēm.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *