1. septembrī noslēdzās stipendiju konkurss «Latvijas izcilnieki», kurā sporta, mūzikas, zinātnes, kultūras, mākslas un sabiedrisko aktivitāšu nozarēs bija pieteikti 1008 dalībnieki. No viņiem 45 ar iedzīvotāju balsojumu un žūrijas vērtējumu iekļuva pusfinālā, tostarp arī Jēkabs Rūdolfs Bisnieks no Tukuma E. Birznieka-Upīša 1. pamatskolas un Linda Šterna no Lapmežciema pamatskolas.
Konkursam pamudina mamma, skola atbalsta
Ar Jēkabu un viņa audzinātāju Ilzi Bērtaiti vakar tikāmies matemātikas kabinetā, kur, skolotājas Sarmītes Krūmiņas atbalstīts, Jēkabs padziļināti apgūst matemātiku. Tieši matemātika arī bija tā joma, kurā viņš startēja «Latvijas izcilnieku» konkursā.
Skolotāja S. Krūmiņa stāstīja, ka uz konkursu Jēkabu virzījusi mamma, taču skolā par to zinājuši: "Konkursā varēja pieteikt bērnus ar izciliem sasniegumiem kādā mācību priekšmetā. Jēkabs jau vairākus gadus bez jebkāda uzaicinājuma reizi nedēļā papildus mācās matemātiku. Viņš ieguvis godalgotas vietas gan valsts, gan novada olimpiādēs. Es gan vietas tik ļoti neskaitu, par lielāku ieguvumu uzskatu to, ka bērns pats vēlas mācīties un dara to arī mājās. Jēkabs prot pastāvīgi strādāt, nekad nesāk jaunu uzdevumu, pirms nav pabeidzis iesākto." Klase audzinātāja I. Bērtaite saka, ka visi citi dalībnieki konkursā zinātnes nozarē bijuši daudz vecāki un ar lieliem panākumiem: "Jēkabam viss ir vēl ir priekšā, jo viņš ir tikai 6. klasē. Turklāt visai klasei ir augsts līmenis – uzskats, ka visiem jātiecas uz augšu." Skolotājas secina, ka Jēkabam piemīt īpašības, kas būtu cienījamas arī pieaugušajiem – nav tukšu ambīciju un iedomības. Arī pēc «Latvijas izcilnieku» lielā pasākumā viņš to nekādi nav uzsvēris vai izrādījis.
Matemātika un sports
Kamēr runājām ar skolotājām, Jēkabs vairāk klusēja, nekā iesaistījās sarunā, tomēr uz dažiem jautājumiem atbildes izvilināt izdevās. Un tajās, mūsuprāt, Jēkabs atklājas ļoti labi – kā ļoti uzņēmīgs, uzcītīgs, darbīgs jauns cilvēks, kam absolūti sveša lielība un savu nopelnu izcelšana…
– Tev patīk matemātika?
– Man patīk uzdevumi, padodas arī. Parasti gatavojos olimpiādēm un meklēju uzdevumus internetā.
– Dienasgrāmatā vieni desmitnieki?
– Nē, tur ir visādas atzīmes. Bet lielākoties labas, jo mums visa klase labi mācās.
– Kā noprotu, tu arī spēlē futbolu?
– Jā.
– Kāds uzdevums tev ir komandā?
– Esmu uzbrucējs.
– Liela atbildība.
– Nē, vārtsargam lielāka.
– Vai nav grūti savienot treniņus un mācības?
– Kā kuro reizi. Treniņi ir piecas dienas nedēļā, reizēm ir nogurums un negribas mācīties.
– Mamma liek, palīdz?
– Liek, reizēm palīdz, ja zina, bet pašam jau viss tāpat jādara. Parasti pirms treniņa izmācos.
– Paliek laiks kaut kam citam, grāmatām, piemēram?
– Dažreiz jā, ja ir interesenta grāmata. Tagad gan neko nelasu. Es vēl ar riteni braucu.
– Sacensībās?
– Jā, bet tās nav tādas lielās, tikai novada mērogā. Tās notika vasarā Irlavā un tagad jau noslēdzās.
– Bija arī panākumi?
– Uzvarēju savā grupā.
– Kas vairāk patīk – futbols vai riteņbraukšana?
– Protams, futbols.
– Šķiet, pavisam drīz būs lielas sacensības?
– Jā, Latvijas čempionāts no 10. līdz 12. septembrim.
Kad vaicājām par pārbaudījumiem skolā, skolotāja S. Krūmiņa skaidroja, ka olimpiāžu sezona parasti sākas pēc Jaunā gada. Tomēr iespēja risināt uzdevumus neklātienes matemātikas skolā esot jau tagad. Un Jēkabs to arī izmanto.
Lepojamies!
Vislabākā skola ar vislabāko matemātikas skolotāju!
Milzīgs PALDIES skolotājām – Valentīnai Celmiņai, kura pirmā pamanīja Jēkabā šīs spējas, sāka ievirzīt viņu matemātikas pasaulē un Sarmītei Krūmiņai, kura turpina lieliski attīstīt šo talantu tālāk.
Jēkabs lepojas ar tik augsta līmeņa pedagogiem!
Fagot