Jauntukumā siltummezgli palīdz taupīt siltumu

Par to, kāpēc Jauntukumā iedzīvotājiem par siltumu jāmaksā pēc diviem tarifiem, redakcijai vaicājuši vairāki iedzīvotāji. Viņi arī brīnās, kāpēc Jauntukumā jāmaksā dārgāk nekā centrā. Par jauno apkures sezonu, maksājumu problēmām un ieguvumiem no pērn daudzdzīvokļu mājās uzliktajiem siltummezgliem runājām ar SIA «Jauntukums» komercdirektori Irinu Kanbergu un izpilddirektori Ludmilu Kenidru.

Par to, kāpēc Jauntukumā iedzīvotājiem par siltumu jāmaksā pēc diviem tarifiem, redakcijai vaicājuši vairāki iedzīvotāji. Viņi arī brīnās, kāpēc Jauntukumā jāmaksā dārgāk nekā centrā. Par jauno apkures sezonu, maksājumu problēmām un ieguvumiem no pērn daudzdzīvokļu mājās uzliktajiem siltummezgliem runājām ar SIA «Jauntukums» komercdirektori Irinu Kanbergu un izpilddirektori Ludmilu Kenidru.

Nesaprotamie divi tarifi

Iedzīvotāji interesējas, kāpēc Jauntukumā jāmaksā pēc diviem apkures tarifiem?

– Tāda situācija, kā mums, vēl ir tikai Ādažos. Tarifs, pēc kura rēķinām maksu iedzīvotājiem par siltumu, veidojas no divām daļām jeb diviem tarifiem – no a/s «Komforts» siltumražošanas tarifa – šobrīd tas ir 35,74 Ls/MWh (ar PVN), un SIA «Jauntukums» siltumenerģijas realizācijas tarifa – 10,26 Ls/MWh (ar PVN). Kopējais tarifs ir 46 Ls/MWh (ar PVN).

Vai arī jūs savu tarifu samazinājāt?

– Mums tas samazinās automātiski, jo veidojas atbilstoši trašu (pārvades) zudumiem, kurus rēķina pēc «Komforta» tarifa. Ja ražotājs samazina megavatstundas cenu, to darām arī mēs.

Kādēļ ir divi tarifi?

– Senāk atbildība par siltumtīkliem bija siltuma ražotājam, bet pēc pašvaldības ierosinājuma apņēmāmies trases apsaimniekot, tādējādi – «Komforts» siltumu ražo, bet mēs nodrošinām pārvadi. Par to 2007. gadā tika noslēgts trīspusējs līgums starp SIA «Jauntukums», Tukuma domi un a/s «Komforts». Piemēram, SIA «Tukuma siltums» ir gan siltuma ražotājs, gan pārvadātājs, tāpēc ir viens tarifs.

Tā kā jūsu pārziņā ir pašvaldībai piederošās siltumtrases, kurš tās remontē – jūs, vai dome par savu naudu?

– Gan tā, gan tā. Šogad mēs tikai remontējām un presējām, bet pašvaldība par saviem līdzekļiem ierīkoja trases posmu Aviācijas ielā 1. Taču vēl būtu jānomaina trase Telegrāfa ielā 6, kur tā ierīkota zem mājas pagrabstāva dzelzsbetona plātnēm. Ja tajā vietā būtu avārija, to novērst būtu ļoti grūti. Problēma tā, ka lielus ieguldījumus veikt nevaram, jo nauda, par kuru būtu jāuztur trases, jāsamaksā a/s «Komforts» par piegādāto siltumu. Turklāt atbilstoši līgumam, mums siltuma ražotājam jāapmaksā visi rēķini, lai gan iedzīvotāji visu nesamaksā.

Tātad neatkarīgi no tā, cik daudz naudas no iedzīvotājiem iekasējat, uzņēmumam jāsamaksā visa summa?

– Jā. Šogad līdz augusta vidum par visu saražoto norēķinājāmies. Tā kā šī vienošanās mums grūtības, pāris reižu domē esam tikušies, uzņēmums tarifu nedaudz samazināja, bet līguma punkti netika grozīti. Lielākā problēma tā, ka apsaimniekojam arī mājas, tātad – apsaimniekošanas maksu nevaram tērēt apkurei.

Cik lieli ir parādi?

– Uz 1. novembri par apkuri – Ls 41 000. Lai arī iedzīvotāji ļoti cenšas visu samaksāt, vasarā parādi pieauga.

Kas notiktu, ja parādi būtu tik lieli, ka jūs vairs nespētu samaksāt a/s «Komforts»?

– Tad iesaistītos dome.

Siltummezgli atvieglo darbu

Nu jau gadu kā jūsu mājām ierīkoti siltummezgli. Esat apmierināti?

– Ieguvums ir – mājās uzlabojusies cirkulācija, samazinājies siltuma patēriņš un pavasarī un rudenī, kad nav tik auksts, mezglā var ieregulēt zemāku temperatūru. Protams, analizējām iepriekšējās apkures sezonas rezultātus, siltummezglus regulāri uzraugām, izvērtējam visus režīmus, iedzīvotāju prasības. Piemēram, ir mājas, kurās ir viens nemainīgs siltuma režīms, ir tādas, kurās ir siltāks pa dienu, bet vēsāks naktīs, ir mājas, kur no rītiem un vakaros siltāks, bet pa dienu un naktīs vēsāks.

Vai jūs varat izpildīt katra iedzīvotāja vēlmes?

– Katra iedzīvotāja ne, tās ir katras mājas vēlmes. Mājai ir jāvienojas, ko tā vēlas.

Un vienas mājas iedzīvotāji spēj vienoties?

– Grūti ir, un ne jau visi kaut ko prasa, bet tie, kam problēma samilzusi, par to runā. Tad mēs organizējam sapulci un ar tiem, kuri atnāk, vienojamies.

Kurš temperatūru siltummezglā uzstāda?

– Vienā mājā ir energopārvaldnieks, bet pārējās to dara uzņēmums. Māju siltummezgli atrodas slēgtās telpās, tos regulē ar īpašas kartes palīdzību. Apskatot mezglu, uzreiz redzam, kāda temperatūra ārā, kāda – mājā un kādu režīmu māja izvēlējusies. Vēl viens ieguvums – kopš ir siltummezgli, vieglāk konstatēt ūdens noplūdi iekšējos tīklos, jo aparatūra uzrāda, kurā vietā sistēma piebarota. Nav jāpatērē ilgs laiks, lai noskaidrotu avārijas vietu.

Jūs teicāt, ka siltuma patēriņš ir samazinājies, tātad siltummezgli atmaksājas?

– Megavatu ziņā jā, bet ne latos, jo iepriekš tarifs auga. Patēriņš samazinājies arī tāpēc, ka mājas ir siltinātas. Protams, viss atkarīgs no ziemas – vai tā ir silta, vai auksta. Esam izanalizējuši visu daudzdzīvokļu māju patēriņu. Rezultāti rāda, ka no seniem laikiem siltākā māja ir Parādes iela 3, jo tā ir labi uzbūvēta un tai siltināts jumts (tas siltināts arī Parādes iela 17, taču tajā nav mainīti kāpņu telpas logi, līdz ar to siltuma patēriņš ir lielāks).

Jūsu dati pierāda, ka ķieģeļu mājas nebūt nav siltākās?

– Tās ir ļoti sen būvētas, tāpēc apkures sistēma tajās ir nolietojusies. Šīm mājām tā būtu jāmaina, taču tādiem darbiem nav naudas, jo tad jāizstrādā renovācijas projekts, kam nepiekrīt iedzīvotāji. Mums bijušas sapulces, teicām, ka iedzīvotāji var pārņemt māju savā valdījumā un ņemt kredītu renovācijai, bet piekrišanas nav.

Šobrīd aktuālākais piedāvājums – siltināšanai izmantot Eiropas finansējumu.

– Eiropas naudu var apgūt, ja, kā jau teicu, iedzīvotāji pārņem mājas valdījumā un ja ņem kredītu, bet, ko nozīmē iedzīvotājam ņemt kredītu, ja viņš par apkuri nevar samaksāt. Nav vienkārši lielai mājai par kaut ko vienoties un uzņemties papildu saistības, jo šobrīd neviens nezina, ka varēs samaksāt par dzīvokli.

Pērn jūs gribējāt iegādāties vadības pulti, lai kontrolētu siltummezglus un no katlu mājas ienākošo siltumu. Tam lūdzāt arī pašvaldības atbalstu. Ko sistēma dotu?

– Mums būtu svarīgi redzēt siltuma ražotāja padotā siltuma jaudu, to šī sistēma ļautu. Problēma tā, ja siltummezgli tiek pievērti, katlu mājai jāpadod mazāk siltuma, lai nerastos zudumi. Pirms siltummezglu uzstādīšanas tie bija 14,95%; pērn oktobrī – 21%, bet šobrīd – 16,3%. Mēs savus priekšlikumus šai ziņā izteicām.

Bet tad jau iznāk tā – ja visas mājas nosiltina un siltummezgli paņem mazāku daudzumu siltuma, iedzīvotājiem nav ieguvuma, jo pieaug zudumi un līdz ar to arī tarifs. Savukārt uzņēmums ieinteresēts padot lielāku siltuma daudzumu, lai saņemtu tarifā noteikto samaksu.

– Pēc loģikas būtu tā, ja patēriņš ir mazāks, siltumam jāmaksā lētāk, bet reāli – uzņēmumam katlu māja jāuztur, algas jāmaksā, kurināmais jāiepērk. Savukārt mums jāpērk šis siltums, jo citas alternatīvas nav.

Vai tad siltināšanai vispār ir jēga?

– Jēga ir… Kopumā vienalga siltumu ietaupām, jo katlu mājai uz šo faktu vien, ka mājām ierīkoja siltummezglus, jāreaģē. Turklāt karstais ūdens no katlu mājās cirkulē pa mājām un salīdzinoši ātrāk atgriežas atpakaļ, tas nav atdzisis, tādējādi tik daudz resursu tā sasildīšanai vairs nevajag. Taču, kā jau teicu, jāanalizē gan katlu mājas padotā temperatūra, gan siltummezglu rādījumi, lai panāktu optimālu rezultātu.

Komentāri

  1. Grozies kā gribi, bet lētāk nepaliek. Un kur tad palika solījums, ka pēc siltummezglu uzstādīšanas būs pieejams karstais ūdens? Kāpēc temperatūras režīms netiek uzturēts automātiski atkarībā no āra temperatūras?

  2. riga pec samazinaashanas bija apmeram 31 ls par megavat…. a jauntukumaa par diviem 46
    kruta
    pavisam nesen no kapnju telpas nofenderee durvis…par to pazinjo namu parvaldei
    reakcijas nekaadas…. it kaa man penzionaaram buutu tur ar plinti jaseezj un tas durvis javaktee
    un sanak ka vel tur aiziet prom siltums par kuru taa jau jamaksaa
    ja sitajai visai barakudu organizacijai uzlaistu normalu likomdoshanu virsuu ar visiem auditiem un parbaudem lai redzeetu kur paliek iedzivotaaju maksaataa milziigaa nauda…
    tad dies nedod ludmila tevi pakaartu aiz ausiim turpat pie jauntukuma lidlauka latvaanjiem
    kaa jus reguleejat siltumu…pienak pie durviim siltaakajaa dienaa ar kautkaadu meraparaatu nospiezj pogu paskataas ooo 18 graadi nu tad labi ….
    pienac tad kad ir minusi aaraa un paskaties…kapec tikai bloka majaam un dazjaam izredzeetajaam kjiegelju maajaam nosiltina aarsienas, kur paliek citu maaju privileegjija….
    pa vasaru staigaaja zimejaas cilveekiem kopaa ar celju buves darbiniekiem …vel skalji soliija aiztaisiisim bedres pie juusu loga lai mashinas var normaali piebraukt….nemaz nerunaajot par kaajaamgaajeejiem kuri tumsaa var acis izdauziit….
    ha ko jus domajat …neviens….
    nu nekas….driz atbrauks mans krustdels no amerikas…pabeidzis juristus …
    tad varesim panjemt pacilaat nolikumu par apsaimniekoshanu un paskatiities publiksi naudas pluusmu kur taa paliek no iedzivotaaju macinjiem …..

  3. Man iedzīvotājam kurš arī dzīvo Jauntukumā negribētos piekrist komentētā jau DRAUSMAS, jo savas durvis savā kāpņu telpā ir jāskatās pašiem un jūs labi ziniet kas dzīvo jūsu kāpņu telpā sveš jau nenāca, ja runājam par tarifiem tad to nenosaka Jauntukums ,bet regulators un tagad tas ir Rīgā, par temperatūru tas ir gan apsaimniekotāju kompitencē gan mājas iedzīvotāju gan siltuma ražotāja, Komforts ,un daudz no ražotāja ir atkarīgs kā mēs maksājam par siltumu un protams arī no iedzīvotājiem kam patīk smēķēt kāpņu telpā,lai ar tas ir ar likumu aizliegts un logus tur vaļā,gan durvis un Jūsu dēliņš atbraucis no amerikas to problēmu neatrisinās ar šiem jautājumiem jau nodarbojas Tukuma novada domē izveidotā auditu komisija ,kurā esmu arī es un šos jautājumus risinu jau 9gadu .Tukuma dzīvokļu īpašnieku un īrnieku biedrība ,vadītājs Guntars Ķīrķis

  4. Te raksta Zelma Lāgeršmite no 13.dzīvokļa.Augsti godājamo gudreniek Ķīrķa kungs. Bez ironijas… vot Tu man pasaki – kā jūs devīto gadu sēžot domes komisijā un deldējot bikses neko īpašu nēesat panākuši??? Jauntukums ir bijis, ir un būs vien rihtīg naudas apmazgāšanas bedre….. Es ar savām sapošajām kājām esmu gājusi, lūgusies lai man pasaka un parāda, kur paliek mana penzijas daļa, ko novēlu regulārajiem maksājumiem. bet figu Tev. neko nerāda. Vēl uzbļauj man virsū ka Tādas ziņkārīgās vecenes kā Tevi pirmo uztaisīs par melnā saraksta locekli. Man savā divistabu dzīvoklītī kopā ar maniem sešiem kaķiem vietas un siltums ir gana, bet par daudzām liet;am es tom;er negrib;etu piekrist. Pirmkārt jau par tām pašām durvīm. Kapēc Jauntukuma lielmadamma nav rīcībspējīga un sapratīga būtne, kas par visiem Jauntukumā dzīvojošajiem attiecās vienādi – kapēc pastāv tāda iespēja, ka puišeļi naktīs dauzoties izlauž pastkastītes un tās pašas lampiņas izskrūvē nemaz nerunājot par apzīmētajām sienām. Tapēc ka Jauntukums priviliģēti ierīko kodu atslēgas ārdurvīm un pašas ārdurvis ieliek no dzelzs tikai priviliģētām mājām. Par Jauntukuma apkolpojošo personālu!!!! Gods kam gods mūsu čigānsievas apkopējai….. lai vēl kāds pasaka ka džaurenes sūdīgi strādā lai gan tas, kas skaitās Jauntukuma elektriķis mūzdien pats staigā un visu laiku spļaudās ar semočkām!!! nu mērkaķis gatavais. Manai kaimiņienei pārgāja pušu ūdens truba, nu nopludināja mani. Tak atsūtija meistaru ar beigtu sirdi. Vecais griežot stellatslēgu gandrīz kopā ar manu kaķi aizgāja viņsaulē. labi ka paspējām šim valodolu iegrūst zem mēles….
    Par maksājumiem gribēju pajautāt…. Vot ar Ingrīdu runājām….. vasarā par apkuri jamaksā, daļa. bet tomēr. Ziemā atkal divi tarifi uz kakla…. Vai nav absurds ka Jauntukumā ir Tā situācija, kas pastāv tikai vēl ainažos….??? Kāpēc nevar pārstrukturizēt Padomju laiku domāšanas stilu un valdošo iekārtu….. Brīžam uz to visu noraugoties no balkona liekās, ka cars un ķeizars valda Jauntukumā un ka ar grūtībām sasauktās iedzīvotāju sapulces ir bez panākumiem atrast kopīgu valodu ar apsaimniekotājiem….
    Es visus savus kaimiņus zinu…. man pat nāk aizņemties naudu, neviens mūsu kāpņu telpā nepīpo, ja nu vienīgais garais Jāzeps, bet arī tas tikai pie durvīm laukā. Ja Tu te bāz acīs likumdošanu par pīpēšanu trepju telpā, kapēc Jauntukums neizvieto brīdinošās uzlīmes kapņu telpās par smēķēšanas aizliegumu!!! Kapēc izdrupušais apmetums pie pastkastītēm ir jālabo Jurim par saviem līdzekļiem??? labi es viņam arī piemetu divi lati tam šmaktelim ko penckā uz sienas…. bet brīžam liekās, ka tām Jauntukuma kantora žurkām ar kurām kā Tu saki cīnies, pašām acēs ir iesmērēts šmaktels un putni galvā!!!
    Jo vienīgais par ko viņas rūpējās ir par centrālo māju skaistumu, lai parādītu visādām tādām un šādām komisijām cik jauki mēs dzīvojam….
    Vajag izveidot patiešām apsekošanas komisiju. kas izstaigā visas ēkas salīdzina fasādes bojājumums nepieciešamo remontu kāpņu telpās, lai izveido kā nekā iedzīvotāju anonīmo sūdzību kasti un pastāv iespēja atrast kopsaucēju starp vajadzīgo, nepieciešamo un reāli atrisināmo….
    nu bet vai tad tā nav???
    p.s. pie manis var nopirkt ziemas āboļus (slēptā reklāma) :)))))
    Sveiciens

  5. vai nevarat paskaidrot sīkāk…no kā veidojās – kas tajā ietilpst….????? = SIA «Jauntukums» siltumenerģijas realizācijas tarifa – 10,26 Ls/MWh (ar PVN)

  6. Tu ķirķi paņam plinti un nāc sargāt tās ārdurvis lai nenozog….savādāk es guļu kāpņu telpā un man ir auksts….!!!!

  7. citēju – Pēc loģikas būtu tā, ja patēriņš ir mazāks, siltumam jāmaksā lētāk, bet reāli – uzņēmumam katlu māja jāuztur, algas jāmaksā, kurināmais jāiepērk. Savukārt mums jāpērk šis siltums, jo citas alternatīvas nav.
    atbilde – komu jebjot čužoje gorje….vaine???!!!!???

  8. Varu atbildēt vienu ka es domē nesēžu un nekādu naudu par savu sabiedrisko darbu nesaņemu,tas par to bikšu deldēšanu, par puišeļiem man jau daudzus gadus ir problēmas ,domāju kādu laiku būs miers jo ir uzsākts kriminālprocess, viss notiek līdz noteiktai robežai, par tarifiem tāpēc ka divi siltuma piegādātāji Komforts un apsaimniekotājs kam jāapsaimnieko trases,kas pieder domei pilsētā tas pieder vienam un šie 10.26Ls/MWn ir zudumi un tie rodas ja siltuma ražotājs padod lielāku silto ūdeni nevadoties no āra gaisa temperatūras ,katrs grib pelnīt ,bet maksātāji esam mēs patērētājiun kāda tur daļa ,līdzīgi kā notika ar pensijām kur vieglāk saskaitīt un nogriezt tur kur neko nav jādara jo izmaksātās pensijas apjoms nemainās, ja runājam par apsekošanu tad ir jāzinā kā ir ar maksājumiem Jūsu mājā ,jo to visu var darīt ja ir kas maksā un arī tur mums daudz taisnības netiek stāstīts, ko vēlējāt to dabūjāt mani tukumā neviena partija neņēma pārāk kašķīgs esot to man viens politiskās partijas nodaļas vadītājs pateica.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *