No 1. oktobra pieaudzis garantētā minimālā ienākuma (GMI) apmērs pieaugušajiem un bērniem: GMI pieaugušajiem noteikts Ls 40 mēnesī, bet bērniem – Ls 45. Turklāt valsts noteikusi, ka pašvaldībām pirmām kārtām jānodrošina GMI un dzīvokļa pabalsts, solot 50% no izmaksātā GMI pabalsta segt. Tukuma novada domes Sociālā departamenta vadītājai Inai Balgalvei vaicājām, kā šīs izmaiņas var palīdzēt iedzīvotājiem un vai naudas pabalstiem pietiek.
Ls 170 – četru cilvēku ģimenei
I. Balgalve stāstīja, ka GMI pabalsta apmēru nosaka Ministru kabinets. Līdz šim tas bija Ls 37 uz personu mēnesī, bet no 1. oktobra cilvēku loks, kas šo pabalstu var saņemt, ir paplašināts. Palielinās arī pabalsta lielums tiem, kas jau ir tā saņēmēji.
– Ja, saskaitot kopā ģimenes ienākumus, neiznāk Ls 40 uz vienu pieaugušo un Ls 45 uz bērnu, ģimene var nākt uz Sociālo departamentu un lūgt palīdzību?
– Jā, abām pilngadīgajām personām jānāk uz departamentu un jāraksta iesniegums, jāpilda iztikas līdzekļu deklarācija. Ir nosacījums, ka uz šo pabalstu drīkst pretendēt trūcīga persona – par trūcīgu atzīst, ja ienākumi uz katru ģimenes locekli pēdējo triju mēnešu laikā nepārsniedz 50% no minimālās darba algas valstī jeb Ls 90. Un tad departaments situāciju izvērtēs.
– Kāpēc pēc pabalsta jānāk abiem?
– Abiem ir jāzina, ka šāda palīdzība tiek prasīta. Nereti viens cilvēks to vēlas saņemt, bet otrs ģimenes loceklis – nevēlas.
– Cik liela ir naudas summa, uz kuru var pretendēt ģimene – divi pieaugušie un divi bērni -, kuriem nav nekādu ienākumu, ir tikai bērnu nauda, nav kredītu, bezdarbnieka pabalsta?
– Reāli viņu ienākumi ir nulle, jo ģimenes valsts pabalstu ienākumos neskaita. Saskaitot valsts noteikto atbalsta apmēru uz katru ģimenes locekli, sanāk, ka GMI ienākums ir Ls 170. Tas ir atbalsta līmenis, kas pašvaldībai jānodrošina.
– Cik ilgi šo pabalstu var saņemt?
– Nepārtraukti – 12 mēnešus, bet ik pēc trim mēnešiem jādeklarē savi ienākumi. Sociālais darbinieks ar abām pilnvarotajām personām izstrādās vienošanos par līdzdarbības plānu – iesaistīšanos Nodarbinātības valsts aģentūras pasākumos, projektos un darbos, aicinās mammīti piedzīt no bērnu tēva uzturlīdzekļus, aicinās slimus cilvēkus sadarboties ar ģimenes ārstu, runāt par rehabilitāciju vai kārtot invaliditāti.
Kredītņēmējiem – ierobežojumi
– Ja ģimenei ir kredīts?
– MK noteikumi nosaka, ka par ģimene (persona) par trūcīgu atzīstama tad, ja
tai nepieder naudas līdzekļu uzkrājumi un vērtspapīri; ja tai nav parādsaistību un tā nav izsniegusi aizdevumus, tai nepieder īpašums, kuru var izmantot ienākumu gūšanai, tā nav noslēgusi uztura līgumu un neatrodas pilnā valsts vai pašvaldības apgādībā.
– Tas nozīmē, ka šāda ģimene nekādu atbalstu no pašvaldības nesaņems?
– Sociālās palīdzības komisija visas lietas izskata un katru gadījumu vērtē atsevišķi. Ja cilvēkam ir kredītsaistības, nepiešķiram dzīvokļu pabalstu un GMI, bet, izvērtējot katru gadījumu, piešķiram bērniem brīvpusdienas un pabalstu skolas piederumu iegādei. Uzreiz gan varu var teikt, ja kredīts ņemts automašīnai, ar kuru regulāri brauc, tad acīmredzot ir ienākumi, kurus vienkārši neuzrāda.
– Varbūt tā ir vienīgā iespēja nokļūt uz darbu?
– Iespējams, bet pieredze rāda, ka lielākoties tā nav. Taču, kā jau teicu, katru gadījumu izvērtē.
Pabalstiem naudas pietiek
– Valsts noteikusi, ka otrs pabalsts, kas pašvaldībām jāmaksā ir dzīvokļu pabalsts.
– Arī dzīvokļa pabalstu piešķir trūcīgām personām, kuru ienākumi ir mazāki par 60% no minimālās algas jeb Ls 108. Rēķinot pabalsta apmēru, sociālie darbinieki skatīsies, lai tas nav lielāks par faktisko un normatīvo maksājumu. Patlaban dzīvokļa pabalstos deviņos mēnešos izmaksāti Ls 42 348 (to saņēmuši dzīvojamo māju apsaimniekotāji un īpašnieki), malkas iegādei piešķirti Ls 605, bet atlaides sociālos dzīvokļos par īri un apkuri – Ls 26 607.
– Cik cilvēku šobrīd saņem GMI pabalstu?
– Pieprasītāju skaits pieaug; gada deviņos mēnešos izmaksāti Ls 8851; jūnijā šo pabalstu saņēma 41 cilvēks, jūlijā 58, augustā 40, septembrī – 44.
– Valsts solījusi pašvaldībām atmaksāt 50% no naudas, ko tās samaksājušas GMI. Vai tā būs?
– Zinu, ka tāds solījums ir, bet Ministru kabineta noteikumu vēl nav. Taču, tāpat kā līdz šim, pabalstu piešķirsim, jo plānotās naudas tam pietiek. Patlaban vēl neviens pabalsts nav noraidīts tāpēc, ka nebūtu naudas.
Trūcīgajiem nav jāmaksā pacienta iemaksa
– Vai no 1. oktobra stājušas spēkā vēl kādas izmaiņas attiecībā uz trūcīgām personām?
– Jā, kā mūs informēja SIA «Tukuma slimnīca» direktore Dzintra Rabkeviča, ja trūcīgās personas statuss piešķirts, nav jāmaksā: pacienta iemaksa slimnīcā; nav jāmaksā pacienta līdzmaksājums par vienā stacionēšanās reizē operāciju zālē veiktajām ķirurģiskajām operācijām; trūcīgajām personām, kuras saņem dienas stacionāra pakalpojumus, nav jāmaksā par "slimnīcas viesnīcas" pakalpojumiem.