Lai arī cik grūti ļaudīm neklātos, tieši vasaras mēnešos parasti varēja uzelpot – nav augstās apkures maksas, nav jātērējas bērnu skolas vajadzībām, pārtikas grozu papildina mazdārziņā izaudzētais vai meža veltes. Tomēr šis gads no citiem atšķiras ar to, ka piešķirto pabalstu apjoms tieši vasarā sasniedzis augstāko punktu. Tātad aplam runāt par krīzes beigām, tieši otrādi – tā ar katru dienu kļūt dziļāka. Par to, vai naudas pabalstiem pietiks un kāds atbalsts Tukuma novada iedzīvotājiem jau sniegts, runājām ar Tukuma novada sociālā dienesta vadītāju Inu Balgalvi.
Brīvpusdienas – nepilnam tūkstotim skolēnu
– Nule kā sācies jaunais mācību gads, tāpēc aktuālākais jautājums – cik daudziem skolēniem spējāt palīdzēt ar brīvpusdienām un mācību piederumiem?
– Līdz septembra pirmajai nedēļai brīvpusdienas piešķirtas 620 bērniem, taču joprojām katras nedēļas beigās izskatām jaunus iesniegumus.
– Vai naudas pietiek?
– Nepietiek, jo plānotais finansējums (Ls 40 000) ir pārtērēts. Pirmajā pusgadā šīm mērķim izlietojām Ls 29 423, vidēji mēnesī tērējam ap Ls 8000, tātad vēl būtu vajadzīgi Ls 32 000.
– Kur tos dabūsiet?
– Būs iekšējie dienesta grozījumi – trūkstošo summu neņemsim tur, kur nauda ietaupījusies – no pabalstiem jaundzimušajiem, audžuģimenēm, rehabilitācijas un zobārstniecības pakalpojumiem.
– Vai palīdzat ģimenēm, kam ir kredītsaistības?
– Jau sen nevērtējam – ir vai nav kredītsaistības, maksā vai nemaksā bankai, vērtējam tikai ienākumu apmēru un to informāciju, ko sniedz Zemesgrāmata, CSDD, VSAA un Nodarbinātības valsts aģentūra. Ja ģimene ir trūcīga, ja ienākumu līmenis nepārsniedz 60% no minimālās algas jeb Ls 108 uz cilvēku ģimenē, var prasīt brīvpusdienas. Tās piešķiram arī Černobiļas avārijas seku likvidatoru bērniem un ārkārtas situācijās nonākušajiem (ja cilvēkam, kas faktiski ir nonācis trūkumā, ir divi īpašumi vai automašīnas). Protams, katru gadījumu vērtē atsevišķi.
– Vai brīvpusdienas nodrošina arī bērnudārzu bērniem?
– Jā. Maksājam 85 santīmus dienā par bērnu, pārējo daļu piemaksā vecāki.
– Vai jūs arī pārbaudāt pusdienu kvalitāti? Dzirdēts, ka citviet porcijas mazas, ēdiens atdzisis?
– Līgumā tas ir atrunāts, taču līdz šim šādas akcijas neesam veikuši. Ir noteikts, ka ēdinātājs dod brīvpusdienās to pašu ēdienu, kāds ir kompleksajās pusdienās. Gadiem esam strādājuši, lai ēdiens neatšķirtos, lai netiktu klāti atsevišķi galdi. Taču es domāju, ka šādām pārbaudēm vajadzētu būt un ka tādas kopā ar Izglītības pārvaldi un skolas vadības pārstāvjiem organizēsim.
– Jūs maksājat pabalstu skolas piederumu iegādei. Cik daudziem bērniem palīdzējāt?
– Līdz 1. augustam šis pabalsts (vienam bērnam vispārizglītojošajā skolā pašvaldība piešķīra Ls 20; ja mācās speciālajā skolā, apgūst obligāto pirmsskolas apmācību vai ja palicis uz otru gadu – Ls 10) tika izmaksāts 793 (šobrīd jau 820) bērniem par kopējo summu Ls 14 710, taču šī gada budžetā tika plānoti Ls 10 000. Tātad vajadzēs papildu finansējumu.
Atbalsts izdzīvošanai
– Šobrīd daudziem vienīgais ienākuma avots ir garantētā minimālā ienākuma (GMI) nodrošinājuma pabalsts. Spējat samaksāt?
– Astoņos mēnešos esam iztērējuši 167 000 plānoto Ls 152 000 vietā. Tātad, precīzi rēķinot, mums vajag vēl Ls 80 000; no šīs summas Ls 40 000 ir pašvaldības daļa, un tikpat – valsts. Augustā GMI izmaksa sasniegusi maksimālo – Ls 26 418 mēnesi.
– Tas nozīmē, ka vasaras mēnešos plānotais finansiālās situācijas uzlabojums nepiepildījās?
– Nē. Iespējams, tur arī vainojams robs noteikumos. Ja pabalsts piešķirts uz pusgadu, tad mēs neesam tiesīgi situāciju pārskatīt, ja reāli ģimenē tā uzlabojas, tikai, ja pats cilvēks to ierosina. Vienīgais variants, kā pārtraukt pabalsta izmaksu, ja cilvēks nepilda līdzdarbības pasākumus un viens no tiem ir ikmēneša satikšanās ar sociālo darbinieku.
– GMI apmērs nav mainījies?
– Nē. To rēķinām atbilstoši formulai, lai uz vienu pieaugušo ģimenē iznāktu Ls 40, bet uz bērnu Ls 45. Tātad uzskaitām visus ienākumus, un starpību līdz valstī noteiktajam atbalstam piemaksājam.
– Pēc jūsu teiktā, naudas GMI vairs nav. Ko darīsiet?
– Sociālo jautājumu komiteja pieņēma lēmumu virzīt jautājumu par budžeta grozījumiem Ls 40 000 apmērā uz Finanšu komitejas sēdi, kas notiks nākamajā nedēļā.
– Jūs izmaksājat arī dzīvokļu pabalstus. Tur naudas pietiek?
– Astoņos mēnešos izmaksāti Ls 57 931, visam gadam plānoti Ls 73 000. Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija rosinās līdzšinējo valsts līdzfinansējuma daļu 20% apmērā palielināt līdz 80%. Tādā gadījumā varētu piemērot labvēlīgākus nosacījumus pabalstu izmaksai un to vēl pagarināt. Šobrīd šo pabalstu saņem cilvēki, kuriem ir mazāki ienākumi par 50% no minimālās algas (Ls 180) vai trūcīgās personas.
– Apkures sezona tuvojas straujiem soļiem. Vai esam ziemai gatavi?
– Augstajiem tarifiem?
– Jā.
– Redziet, dzīvokļu pabalstu mēs piešķiram tikai pusgadu kalendārajā gadā, un ļoti daudzas ģimenes šogad šo iespēju jau izmantojušās. Un tas nozīmē, ka, sākoties apkures sezonai, tās uz pabalstu nevarēs pretendēt. Taču pabalsta summa reāli ir atbalsts ģimenēm. Tiesa gan, zinām arī, ka vispirms ģimene cenšas nodrošināt pamatvajadzības – ēdienu, skolu, bet dzīvokļa maksājumus noliek uz vēlāku laiku. Tāpēc redzam, ka parādi ir lieli jau tagad, nesākoties apkures sezonai – ar Ls 200 tā lavīna sākas, bet ir arī Ls 1000 un lielākas parāda summas. Diemžēl dzīvokļa pabalsts nosedz kārtējos maksājumus, un arī tikai daļēji. Tā ka problēmas pietiek…
Te nu varam redzēt kur ar to saimniekošanu esam tikuši ,labi ka to jauno apsaimniekotāju vēl nepaņēmām,bet ne tas ir viens no iemesliem kāpēc tā naudiņa tik maz atliek ,man gribētos zināt cik mēnesī kredītā un algās izlieto Ledus halle un kāda ir atdeve ,domes īpašums un otrs cik mēnesī izmaksā nomātā biblioteka ar algām ,apkuri un SIA,Ronis ,nomas maksu,nu varu nedaudz kļūdīties ,bet biblioteka ar visām labierīcībām tuvu 10000Ls mēnesi, tad rodas jautājums cik iedzīvotāju mēnesī to apmeklē ,ja desmit tūkstošu tad normāli ,bet ja simts mēnesī apmeklētāju,bet mēs te par 1000Ls laužam galvas .