Auksts ārā, auksts dzīvokļos

Par sala problēmām redakcija rakstīja jau pirms Ziemassvētkiem, kad vairāku māju iedzīvotāji sūdzējās par neciešamu aukstumu dzīvokļos. Pagājis mēnesis, taču situācija nav uzlabojusies. Kā pārliecinājāmies paši, dažos no salstošajiem pilsētas dzīvokļiem temperatūra nepārsniedz 12 līdz 13°C.

Par sala problēmām redakcija rakstīja jau pirms Ziemassvētkiem, kad vairāku māju iedzīvotāji sūdzējās par neciešamu aukstumu dzīvokļos. Pagājis mēnesis, taču situācija nav uzlabojusies. Kā pārliecinājāmies paši, dažos no salstošajiem pilsētas dzīvokļiem temperatūra nepārsniedz 12 līdz 13°C.

Pirmdienas, 25. janvāra, preses konferencē novada domē par radušos situāciju vēlējās runāt SIA «Tukuma nami» valdes priekšsēdētājs Uldis Eglītis. Ar sūdzībām par siltumapgādes problēmām viņš saskaroties jau mēnesi, taču atrisināt tās neesot gan viņa, bet gan SIA «Tukuma siltums» spēkos, taču tieši siltuma ražotājs nenodrošina ar vajadzīgajiem siltuma parametriem: "Līdz šim sūdzējušies ēku Smilšu ielā 42, Smilšu ielā 44, Spartaka ielā 7, Spartaka ielā 5, Meža ielā 11, Kurzemes ielā 4, Meža ielā 4, Meža ielā 2… iedzīvotāji. Saraksts ir gana garš, un sūdzību pietiekami daudz. Problēmas lielākoties ir siltummezglos – mēs nevaram nodrošināt siltumu siltummezglā un sadalīt to tālāk dzīvokļiem. Turklāt šonakt bija avārija katlu mājas šķeldas padeves konveijerā, tāpēc arī bijušas problēmas."

Bet turpmākā saruna ar domes pašiem atbildīgākajiem (SIA «Tukuma siltums» direktors tai laikā bija aizņems citos darbos) neradīja pārliecību, ka problēmas risināšanai tiešām kāds ķēries klāt nopietni. Vismaz līdz šim. Laikam jau ziema Latvijā un tepat, Tukumā – tā tiešām ir kāda brīnumaina parādība stihijas statusā, jo, kā izrādās, problēmas siltumražošanas uzņēmumā jau rodas tikai tad, kad sals pieņemas…

Kas īsti siltummezglos noticis?

U. Eglītis:

– Gadiem ilgi strādājot, siltummezglu siltummaiņi, cirkulācijas sūkņi, vārsti un manometri ir nolietojušies un novecojuši, tāpēc jānomaina. Problēma ir tā, ka mums ir grūti pierādīt «Tukuma siltumam», kurš tos apkalpo, ka tas noteikti jādara. Un tā mēs jau mēnesi cīnāmies.

Pirms apkures sezonas par šo pašu jautājumu interesējāmies. SIA «Tukuma siltums» teica, ka ar siltummezgliem viss kārtībā.

J. Šulcs:

– Pie mazākas temperatūras problēmu nav, bet pie lielākas tās rodas. Redziet, iepriekšējās sarunās esam panākuši principiālu vienošanos par apkalpošanas zonām, domāju, šeit strīdu nav. Jautājums ir, vai abi dienesti var nodrošināt darbu. Šobrīd lielākie pārmetumi ir «Tukuma siltumam», jo siltummezgli ir viņu apkalpes zonā.

Ko jūs tagad darīsiet?

U. Eglītis:

– Esam nodefinējuši parametrus, cik liels siltuma daudzums mums jāsaņem, lai varētu nodrošināt apkuri dzīvokļos. Un tagad cīnāmies par to, lai šie parametri tiktu ievēroti. Mani satrauc, ka neapmierinātie iedzīvotāji, loģiski, zvana SIA «Tukuma namu» dispečeram, bet mēs kā apsaimniekotājs neko nevaram izdarīt.

Un mēnesi arī dome neko nevar izdarīt?

J. Šulcs:

– Par visiem šie jautājumiem runājām, jau tiekoties 20. decembrī. Par visu novienojāmies. Jautājums ir cits – tā bija hroniska nelaime, ka siltummezglos pat sešus gadus nekas nebija darīts, jo, redz, bija tādi pētnieki, kuri teica, ka tie nav jāskalo, ka tie nevar aizaugt, jo mezglā cirkulē mīkstināts ūdens. Jā, dažos mīnusa grādos, mezgls strādāja, bet ar lielāku slodzi tiem sāka rasties problēmas.

Kāpēc dome nevar uzlikt par pienākumu SIA «Tukuma siltums» nomainīt bojātas detaļas?

M. Rudaus-Rudovskis:

– Tas jau tika izdarīts 20. decembrī, kad bija pirmās problēmas ar siltumu. Mēs saņēmām solījumu, ka siltummezglus izskalos. Kur nevarēs izskalot, tur tos nomainīs. Pēc svētkiem konstatējām, ka problēmas nav novērstas. Šobrīd problēmas ir tādas pašas.

Jūs plānojat runāt arī šodien. Kāds labums no runāšanas, ja nekas nemainās?

J. Šulcs:

– Ja vajadzīgs papildu finansējums, par to jālemj otrdienas finanšu komitejas sēdē, jo viens siltummainis maksā ap Ls 700. Taču jau 20. decembrī prasījām, vai nav vajadzīgs pašvaldības finansiāls atbalsts, taču uzņēmums mums teica, ka ar to problēmu nav. Tāpēc ir jautājums – vai uzņēmums dara vai nedara.

Patiesībā jau pagājušajā gadā bija līdzīgas problēmas…

U. Eglītis:

– Tas nebija gluži tas pats. Pērn siltumražotājs nespēja uzreiz noreaģēt uz iestājušos aukstumu, un, kamēr sasildīja mazutu, divas trīs dienas pagāja.

Kā būs ar maksāšanu – ja māja līdz siltummezglam saņem vajadzīgo siltuma daudzumu, tad arī jāmaksā būs kā par saņemtu siltumu?

U. Eglītis:

– Ja siltuma nav, skaitītājs neko neskaita. Un cilvēki arī nemaksās. Problēma ir, ka nav saņemts vajadzīgais komforta līmenis. Un tā kā tarifs ir pietiekami augsts, maksāt sanāk tā kā tā. Tāpēc jau arī cilvēki ir neapmierināti – dzīvokļos auksts, bet jāmaksā vienalga.

M. Rudaus-Rudovskis:

– Neapmierināti varētu būt arī Smārdes ielas 1. nama iedzīvotāji, jo aukstā laika dēļ gāzei samazinājās spiediens un nevarēja nodrošināt gāzes apkures iekārtu darbību. Turpat diennakti šīs mājas palika bez siltuma.

J. Šulcs:

– Problēmas ir arī Džūkstē, kur vidusskolā ir pagrūti nodrošināt normālu siltuma daudzumu, tā ka šī problēma šogad noteikti būs jārisina.

Dara, ko var

Sazinājāmies ar SIA «Tukuma siltums» direktoru Juri Kancānu un vaicājām, ko uzņēmums darīs, lai situāciju atrisinātu. J. Kancāns stāstīja, ka domē runāts par papildu finansējuma piešķiršanu nepieciešamo detaļu nomaiņai siltummezglos: "Mēs plānojam nomainīt siltummaiņus un uzlikt jaudīgākus sūkņus, lai siltuma problēmas novērstu. Vārdu sakot – veikt remontus vājajos punktos." Vaicāts, kāpēc tas netika darīts uzreiz pēc pirmās tikšanās pagājušā gada decembrī, J. Kancāns skaidroja, ka dažviet darbi jau izdarīti, taču nākušas klāt arī citas mājas, kur šie darbi vajadzīgi."

Komentāri

  1. ZB jau !

    Kā ir 16,5 grādi – tā ir! A kad atsūta rēķinu tad jāmaksā tā it kā būtu 22 grādi!

    šitāda cūcība beigsies ļoti vienkārši – 1/4 vai 1/3 daļa iedzīvotāju sāks nemaksāt par siltumu un ko tad ? Tad šulcs sapratīs, ka kaut kāda problēma tomēr ir!

  2. šuls saka, ka jautājis vai vajag papildu finansējumu,tas teicis ka nē-kaut kā neticas

  3. Tā kā SIA Tukuma siltums ir novada domes uzņēmums un tā vadītājs netiek galā ar saviem pienākumiem ,tad novada domei ir jāmeklē risinājums par vadītāja nomaiņu, jo ne jau pēc šiem paskaidrojumiem ir jācieš iedzīvotājiem ,it sevišķi godīgiem maksātājiem,katru gadu kaut kādas problēmas ,problēmas ziniet ir augšā ne velti ir teicies zivs pūst no galvas.

  4. Kancāns ir galīgi naglijs, viņam pofig. Šulc ar naudu tā mētājās it kā tā būtu viņa. Prasīja Kancānam vai nevajag papildus naudu. Tad domē nemaz nav skaidrības vai siltummezgla apkope un nepieciešamības gadījumā nomaiņa ir tarifā iekļauta vai nav. Vislabākais, ka Šulc pats sev uzdod jautājumus ar avīzes starpniecību: "Tāpēc ir jautājums – vai uzņēmums dara vai nedara". 🙂

  5. Cik efektīvi tad strādā "Tukuma Siltums" katlu māja, ja. Šulcs rakstā apgalvo:
    "Pie mazākas temperatūras problēmu nav, bet pie lielākas tās rodas. Tad sanāk, ka kurina uz pilnu slodzi, bet pa tukšo, jo caur aizaugušo siltummaini siltums tālāk par pagrabu netiek. Kāds ir kurināmā patēriņš uz vienu MWh? Kādi ir zuduma % ? Ja to kāds analizētu, un veiktu nepieciešanās darbības, tad gan iedzīvotāji varētu reāli ietaupīt.

  6. Nē nu vispār jau forši – siltumam pofig, regulatoram pofig, domei pofig un zudumus ierēķina tarifā un viss notiek…. Tikai pie lieliem mīnusiem parādās īstā aina, kad ar maximālo slodzi vairs nevar nodrošināt nepieciešamo siltumu dzīvokļos, jo zudumos aiziet ļoti liela daļa.

  7. Tiešām kaut kāds murgs. Ja Kancāns nevar izpildīt savus pienākumus, tad jādod iespēja tam ,kas to var un cilvēkiem nebūtu jācieš.

  8. Tukuma nami varētu nākt pretī iedzīvotājiem un izveidot atsevišķu kontu siltuma pakalpojumu apmaksai – tad būs skaidri redzams ko iedzīvotāji domā par šīs iestādes sniegtajiem (drīzāk jau nesniegtajiem) pakalpojumiem.

    Varbūt kāds var vēlreiz izskaidrot cik grādu karstam ir jābūt siltajam udenim un cik lielai temperatūrai ir jāpienāk radiatoriem ?

  9. Kancāns skaidroja ka daudz māju nākušas klāt bet jaudas ir iepriekšējās tad jau rēķiniem vajadzētu būt mazākiem bet to nejūt

  10. Kancāns skaidroja ka daudz māju nākušas klāt bet jaudas ir iepriekšējās tad jau rēķiniem vajadzētu būt mazākiem bet to nejūt

  11. Un kādēļ par siltummezglu ir atbildīgs Tukuma siltums un nevis Tukuma nami? Kas to noteica? Dome? Tukuma siltums ir ieinteresēts, ka tas kas ir aiz siltuma skaitītāja, strādā neefektīvi, jo tā vairāk siltumu atdod, bet māja pretī nepaņem.

  12. Ja man dzīvoklī būtu 12 grādi tad kancāna kungs jau sen taisnotos pa TV kas un kā!

  13. Šulc,es neredzēju atbildi,kurā datumā būs siltums smilšu 42.vai būs jāiet uz tiesu iesūdzēt Tukuma siltumu.?

  14. Dosiet maizi, dodiet siltumu – par mūsu naudu un nebāžiet savās rīklēs un vēl kabatās!

  15. Zieniet, nosist šitos muldētājus gribas! Lai pamēģina, pasēž mājās ar mazu bērnu – ārā auksts, pastaigā iet nevaram. Iekšā vairs nezini, ar ko sildīties! Ar visu sildītāju augstāk par 16°C nevar dabūt! Un cik man par to būs jāmaksā!? Par siltumu, ko šuldcs ar kančanu man naviedevis un arī par elektrību! Raudāt gribas un viņu aizšķurēt!

  16. jā, jā, es atceros, kā vienu ziemu Celitāni no krēsla aizškūrēja, jo ielās bija sniegs… Tad gan avīe rakstīja un tā par šulcu iestājās un slikto celitāni lamāja. tagad neko? Nebūtu domē pasēdējuši, Eglīti paklausījušies, neko nezinātu, ka cilvēki nost salst?

  17. jā, jā, es atceros, kā vienu ziemu Celitāni no krēsla aizšķūrēja, jo ielās bija sniegs… Tad gan avīze rakstīja un tā par šulcu iestājās un slikto celitāni lamāja. tagad neko? Nebūtu domē pasēdējuši, Eglīti paklausījušies, neko nezinātu, ka cilvēki nost salst?

  18. jā, jā, es atceros, kā vienu ziemu Celitāni no krēsla aizšķūrēja, jo ielās bija sniegs… Tad gan avīze rakstīja un tā par šulcu iestājās un slikto celitāni lamāja. tagad neko? Nebūtu domē pasēdējuši, Eglīti paklausījušies, neko nezinātu, ka cilvēki nost salst?

  19. Ne dzīva miesa, bet tehnika dzīvoklī iesala – dators tikai ar sildītāja palīdzību sāka strādāt.
    Laikam būs ugunskurs jākur dzīvokļa vidū.

  20. Lūdzu portālam ntz un avīzie, nepakļauties nekādiem ietekmīgu cilvēku draudiem – jūs taču esat neatkarīga avīze?!?

    Jums būtu netikai jāizklāsta šulca skaistā vāvuļošana šeit, bet beidzot jāuzraksta konkrēti fakti piemēram:
    – kāds karstums pienāk līdz siltum mezglam (SM) ,
    – pie cik lieliem āra mīnusiem to nevar nodrošināt tuk. siltums(TS),
    – cik karstiem jābūt radiatoriem ja āra temperatūra ir piemēram -20,
    – pie cik grādiem var teikt ka siltā ūdeņa apgāde nav nodrošināta un kad ir avārijas situācija?
    Likums:
    Karstā ūdens temperatūru izdales vietās (krānā) nosaka Ministru kabineta 21.07.1998. noteikumi Nr.256 „Noteikumi par Latvijas būvnormatīvu LBN 221-98 "Ēku iekšējais ūdensvads un kanalizācija"” (turpmāk tekstā – LBN). Saskaņā ar šī būvnormatīva 18.punktu „karstā ūdens temperatūrai ūdens izdales vietās jābūt ne zemākai par 55grC un ne augstākai par 70grC”.

    – ko precīzi apkalpo TS – kuras detaļas siltummezglā,
    – ko nodrošina (no apkures elementiem) Tukuma nami(TN),
    – kāds ir TS dispičeres nummurs,
    – kā rīkoties iedzīvotājam ja viņam dzīvoklī temperatūra ir zem normās noteiktā +18,un pie cik grādiem ir avārijas situācija?
    Likums:
    Iekšējā gaisa temperatūru dzīvojamo namu telpās nosaka Latvijas būvnormatīvs LBN 211-98 "Daudzdzīvokļu daudzstāvu dzīvojamie nami", kas apstiprināts ar Ministru kabineta 1998.gada 20.oktobra noteikumiem Nr.409 (turpmāk tekstā – LBN).
    Telpa Iekštelpu gaisa temperatūra gada aukstajā laikposmā (°C*)
    1. Dzīvojamā istaba un guļamistaba 18
    2. Virtuve 18
    3. Vannas istaba 25
    4. Tualete 18
    5. Savietotais sanitārais mezgls 25
    6. Ēkas koplietošanas vestibils, kāpņu telpa un koridors 16
    8. Atkritumu savākšanas kamera 5
    9. Lifta mašīntelpa 5
    * Dzīvokļa stūra telpā temperatūrai jābūt par 2 °C augstākai, nekā norādīts tabulā.

    – kā rīkoties viesas mājas iedzīvotājiem , ja visai mājai temperatūra ir zem likumā noteiktajiem grādiem, gadījumos ja ir mājas vecākais un gadījumos ja tāda nav.
    – ko dara TN dispičere pēc saņemta zvana, kurā iedzīvotājs sūdzs par to ka ar likumu noteiktā temperatūra nav nodrošināta un tas ir avārijas stāvoklis pēc būtības, cik ātri reaģē TN un kā par to tiek informēts TS un kāda ir TS darbība?
    – kas ir augstāk stāvoša institucija, vai persona par TN vai TS, kas tpēj dot pavēli nekavējoties novērst avārijas situāciju.
    – kādā veidā TN un TS informē iedzīvotājus par to kurā datumā avārija tiks novērsta?
    – vai ir iestāde kas pārbauda vai tiek nodrošinātas augstāk minētās temperatūras un attiecīgi ziņo par problēmām TN vai TS un liek konkrētā termiņā problēmas novērs vai arī soda TN vai TS par savu pienākumu nepildīšanu?
    – ja dzīvoklī gais temperatūra ir zem 18, un nav karstā ūdeņa vai ir tiesības dispičerei pazemot vai nievājoši runāt ar zvanītāju kurš žiņo par siltā ūdens nēesamību?
    – kāpēc dispičeres ir tik neapmierinātas ja tām vairākkārtīgi ziņo par kādu problēmu?

    Ja ir kādi noteikumi kur viss tas tiek aprakstīts lūdzu painformēt tautu!
    Gribu izcelt to ka avārijas stāvoklis nav tikai ar siltumu, tā var būt jebkura cita avārijas situācija – kāda būs rīcība šādā situācijā.

    Šīs sarunas – ja cilvēki grib dzirdēt kā šulcš gudri vāvuļo bez konkrētas valodas, kā eglīts kasās ar kancānu tad var aiziet uz šādiem mītiņiem… Tauta grib zināt konkrētus faktus konkrētus atbildīgos cilvēkus.

    Lūdzu padomājiet kā jūs, kā informatīvais orgāns, varat uzlabot tukuma iedzīvotāju labklājību un varbūt jūsu avīzi sāks vaiirāk respektēt un arī abonēt!]

    Paldies jau iepriekš,
    Tukuma iedzīvotājs,
    NTZ lasītājs.

  21. SMILŠU luksus numuriņi – elektromagnētiskais lauks no augstsprieguma līniojas piedevām un priekšlaicīgas bēres garantētas.

  22. Vai gan pasham Kancanam nav praata ar godu atkaapties no amata?
    Nav jau pirmaa ziema,ka iedziivotaaji salst savos dziivokljos.
    Taa jau gandriiz norma,ka -26 graados saak domaat,uz pavasari ir vienojushies,bet tad jau vasara klaat,silts-ai!-gan jau naakoshziem nebuus tik auksti..nelabosim neko sisteemaa…………
    .Un atkal sals klaudzeedams ir klaat-un atkal saakas viss no gala!

  23. Vaina ir mājas iekšējās trubās kas ir vecas ,aizsērējušas un nenodrošina cirkulāciju jo mērot temp.atklājas ka tā atbilst.Iespējams ka vajag pastiprināt cirkulāciju nomainot vai ieslēdzot sūkņus.Vasarā vecās trubas visiem kopīgi jānofleksē līdz pamatiem un jāutilizē. Atbilstoši prasībām jāizveido funkcionējoša sistēma.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *