SIA «Tukuma nami» valdes priekšsēdētājs Uldis Eglītis domes preses konferencē informēja, ka no Meža ielas 2 iedzīvotājiem saņemts iesniegums, kurā lūgts ierīkot atsevišķu siltuma skaitītāju, kas uzskaitītu patērēto siltumu karstā ūdens uzsildīšanai.
Viņaprāt, to izdarīt var, bet nav skaidrs, kā šo siltuma enerģiju sadalīt starp lietotājiem, kāds būs norēķina modelis par apkuri un karsto ūdeni un kā noteiks, cik liels siltuma daudzums tiek izmantots vannas istabas (čūskas) apsildei. Tātad, kā šo maksu sadalīt taisnīgi? Var iznākt, ka karstā ūdens lietotāji samaksās arī par nelietotājiem, kas turpmāk bez maksas žāvēs drēbes vannas istabā.
– Tātad karstā ūdens nelietotāji negrib maksāt par ūdens uzsildīšanu?
– Jā. Ir tā – ja visas daudzdzīvokļu mājas čūskas silda un cirkulācijas sistēmas darbojas, tiek apsildītas pilnīgi visu mājas iedzīvotāju vannas istabas, ieskaitot arī tās, kuru saimnieki nelieto karsto ūdeni. Patlaban viņi par vannas istabas apsildi maksā, jo reāli siltumu saņem un ērtības izmanto – piemēram, žāvē drēbes uz žāvētāja vannas istabā. Tagad viņi to darīt nevēlas. Mēs varam karstajam ūdenim likt atsevišķu skaitītāju, bet kā čūsku apsildei izlietoto siltuma daudzumu reģistrēt? Var teorētiski spriedelēt, bet, kā to izdarīt praktiski, nezinu.
Tāpēc rezultāts būs tāds – tie, kas lieto silto ūdeni, maksā par ūdens uzsildīšanu un cirkulāciju, un turpmāk maksās arī par citiem. Ja iedzīvotāji paraksta iesniegumu, viņiem vajadzētu zināt, ko viņi paraksta un kā parakstīto īstenot.
– Kā šobrīd rēķināt maksu par cirkulāciju tiem, kas karsto ūdeni nesaņem?
– Ar apkures maksas starpniecību.
– Vai nav iespējams noteikt "čūsku" koeficientu?
– Šobrīd tas ir izdarīts – ir vienotā cena par viena m³ karstā ūdens uzsildīšanu visās daudzdzīvokļu ēkās ar cirkulāciju – 5,50 Ls/m³. Šajā cenā jau ievērtēts, ka ūdens pa komunikācijām cirkulē un siltumu dzīvoklim atdod caur vannas istabas dvieļu žāvētāju.
– Jūs esat pret skaitītāju?
– Skaitītāju uzlikt var; Dārzniecības ielā 3 jau ir uzlikts, bet nav lielas jēgas, jo, kā jau teicu, nevar izrēķināt, cik patērē čūskas.
– Vai vasarā, kad nav apkures, to nevar izrēķināt?
– Ja nelieto karsto ūdeni, cirkulāciju var fiksēt. Bet tas atkal būs stiepts jēdziens – ārā silts, sasilst mājas ārējās sienas, līdz ar to mājā kļūst siltāks.
– Kas tagad notiks?
– Mājas pilnsapulces lēmums ir, mēs pirksim siltuma skaitītāju. Ja visa māja tam piekrīt, ka par siltā ūdens uzsildīšanu maksā tikai tie, kas ūdeni lieto, manis pēc lai tā notiek, bet īsti pareizi tas nav. Pieļauju, ka visi cilvēki par to nav aizdomājušies. Nesaku, ka tagadējā sistēma ir taisnīga, arī tajā ir problēmas. Noteikti šajā darbā iesaistīšu domes komunālo nodaļu, jo ir noslēgts līgums ar domi par maksas sadales kārtību. Ja kāda māja vēlas pakalpojumu sadalīt savādāk, man jābūt skaidrībai, kā to izdarīt.
***
Pirms svētkiem interesējāmies, vai iesniegums vēl ir spēkā. U. Eglītis skaidroja, ka skaitītājs (cena ap Ls 600) tiks uzstādīts par naudu, kas uzkrāta remontdarbiem. To darīs tad, kad beigsies apkures sezona.