Armands Hohfelds: Ar cenām krāpties nevarēs

Ar Tukuma novada pašvaldības policijas priekšnieku Armandu Hohfeldu runājām par to, kas jāievēro nepilngadīgajiem, veikalu īpašniekiem, puķudobju postītājiem, kā arī lūdzām atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem.

Ar Tukuma novada pašvaldības policijas priekšnieku Armandu Hohfeldu runājām par to, kas jāievēro nepilngadīgajiem, veikalu īpašniekiem, puķudobju postītājiem, kā arī lūdzām atbildēt uz iedzīvotāju jautājumiem.

– Iedzīvotāji stāsta, ka bērni tā braukājot pa mazajām ieliņām ar velosipēdiem, ka, paši neapzinoties, apdraud sevi. Iedzīvotāji lūdz policiju bērniem aizrādīt.
– Ceļu satiksmes noteikumi jāievēro visiem – bērniem no 12 gadu vecuma jābūt velosipēda vadītāja apliecībai, savukārt jaunāka vecuma bērni bez pieaugušā pavadības pa ielu braukt nevar vispār. Patiesībā gan tā nav mūsu kontrole – to dara valsts policija. (Testu velosipēda apliecības iegūšanai var nokārtot jebkurā CSDD nodaļā; savas zināšanas var pārbaudīt CSDD mājas lapā www.csdd.lv. – Red.)
– Lūgums jau bija nevis sodīt, bet gan aizrādīt.
– Ja redzam mazus bērnus vienus uz ielas, garām nebraucam, jo mazam bērnam vienam uz ielas nav ko darīt. Domē ir arī īpaša administratīvā komisija bērniem, kur šādus gadījumus izskata.
– Vēl bija jautājums – vai, kopš ir novads, patrulējat arī pagastos?
– Jūlija sākumā divas brīvdienas pašvaldības policijas ekipāža patrulēja Irlavā, Lestenē, Džūkstē, Pienavā, Lanceniekos, Pūrē, Jaunsātos, Zantē. Varbūt kādu vietu nenosaucu. Salīdzinoši ar pilsētu, šajās vietās uz ielām cilvēku nav. Tomēr patrulēšanas laikā tika aizturēts autovadītājs bez vadītāja apliecības un divi cilvēki alkohola reibumā. Tai pat laikā no Džūkstes saņēmām sūdzību, ka vakaros viskautkas notiek. Te vēlos paskaidrot, ja iedzīvotāji vēlas kārtību, tad jāzvana uzreiz, nevis pēc pāris dienām, jo Džūkstē bijā un neko tādu neredzējām. Turklāt nevaram nozīmēt ekipāžu, kura tur būs patstāvīgi.
– Vasaras sākumā tika pieķerti puķu zagļi pie kultūras nama. Kā lieta risinās?
– Vainīgie sodīti administratīvi par atrašanos alkohola reibumā un šobrīd soda naudas ir nomaksājuši, taču vēl būs arī kriminālatbildība par puķu postīšanu.
– Tikko kā iestādītas, pie domes ēkas Talsu ielā 4 tika nozagtas vairākas begonijas. Cik zināms, novērošanas kamerās šis notikums fiksēts.
– Jā, kamerās persona tika ieraudzīta, mums ir oficiālas izdrukas, kas zagšanas faktu apliecina, un mēs meklēsim attēlā redzamo cilvēku. (Kā pēc tam skaidroja novada domes izpilddirektors Māris Rudaus-Rudovskis, vainīgā persona noskaidrota un nodarījumā atzinusies. Administratīvā komisija gadījumu izvērtēs. – Red.)
– Teicāt, ka varat palīdzēt cilvēkiem tajos gadījumos, kad veikalā pie preces tiek norādīta viena cena, bet pie kases liek maksāt vairāk?
– Jā, cilvēkiem jāvēršas pašvaldības policijā, jo par šādu nodarījumu veikalam jāuzņemas atbildība – varu uzlikt sodu līdz pat Ls 500.
– Tas ir administratīvais sods?
– Jā, tā ir administratīvā atbildība par preču un pakalpojumu norādītās cenas neievērošanu, turklāt katru gadījumu personīgi izskatu un pats arī lieku sodu.
– Ko darīt cilvēkam, ja šāda situācija izveidojusies – pirkt preci un tad nākt uz policiju vai uzreiz saukt pašvaldības policiju?
– Ja ir šāds gadījums, ir divas iespējas – cilvēks ar nopirkto preci uzreiz pēc pirkuma izdarīšanas ar visu čeku nāk uz pašvaldības policiju. Ja to nedarīs uzreiz, var gadīties, ka, aizbraucot pašvaldības policijai, cena jau būs nomainīta un nodarījumu nevarēs pierādīt. Otra iespēja – no veikala zvanīt pašvaldības policijai, lai tā veic kontrolpirkumu. Skaidrs ir viens – šādi gadījumi nedrīkst būt, jo cilvēks nav atbildīgs par to, ka veikala iekšējā sistēmā ir cita cena nekā tā, kas norādīta uz cenu zīmes, un ka kāds kaut ko aizmirsis nomainīt.
– Pieminējāt, ka izmaiņas Administratīvo pārkāpumu kodeksā skārušas nepilngadīgos?
– Jā, kopš Jāņiem izdarītas izmaiņas Administratīvo pārkāpumu kodeksā un papildināts 42.¹ pants, kas paredz sodīt nepilngadīgos smēķētājus. Līdz šim to noteica Bērnu tiesību aizsardzības likums un Tukuma domes saistošie noteikumi, taču līdz ar šīm izmaiņām nepilngadīgos var saukt pie administratīvās atbildības (sods līdz Ls 10). Pie administratīvās atbildības 171. panta kārtībā tagad var saukt arī nepilngadīgos, kuri lietojuši alkoholu. Ja alkohola reibumā nepilngadīgais pieķerts un ja gada laikā tas noticis pirmoreiz, izsaka brīdinājumu vai uz liek sodu līdz Ls 25, ja atkārtoti – no Ls 25 līdz Ls 50. Par nepilngadīgajiem vecumā no 14 līdz 18 gadiem, kuriem nav patstāvīgas izpeļņas, minēts 299. panta grozījumos – šobrīd naudas sodu piedzen no vecākiem vai personām, kas viņus aizstāj. Līdz šim katrs bija atbildīgs pats par sevi.
– Ir vēl kādas izmaiņas?
– Šobrīd Bērnu tiesību aizsardzības likums nosaka, ka bērnam, kurš nav sasniedzis 16 gadu vecumu, no 22.00 līdz 6.00 aizliegts atrasties sabiedriskā vietā bez vecāku uzraudzības.

Komentāri

  1. mudaks takš varēja paskaidrot, ka visbiežāk pendžas kā viņa vietnieks piemēram un laiku losenes nepaskatās, kas uz cenas zīmes rakstīts un tad izrādās, ka akcijas produkts šaurības dēļ ir iespiests starp līdzīgiem neakcijas produktiem…nu ja, bet ņemot vērā mūsu analfabētu paaudzi saprast jau var

  2. Tukuma novada pašvaldības policijas priekšnieka Armanda Hohfelda ”MĪĻĀKĀ” pīpauzes vieta dažu labu darba dienu atrodas pie ledushalles, pie KATRĪNAS statujas.
    Man liekas, kā tāir publiska vieta ar soliņiem un nav domāta pīpmaņiem????

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *