Apsaimniekotājiem būs tiesības saskaņot projektus

Tukuma domes sēdē 26. martā deputāti izskatīja SIA «Tukuma nami» iesniegumu, kurā apsaimniekotājs lūdzis domes atļauju saskaņot projektus, rakšanas darbus, būvatļaujas u.c. darbības ēkas dzīvokļu īpašnieku vārdā, ja saskaņojumu robežas nerada izmaiņas ēkas un dzīvokļu īpašumu ierakstam Zemesgrāmatas nodalījumā.

Tukuma domes sēdē 26. martā deputāti izskatīja SIA «Tukuma nami» iesniegumu, kurā apsaimniekotājs lūdzis domes atļauju saskaņot projektus, rakšanas darbus, būvatļaujas u.c. darbības ēkas dzīvokļu īpašnieku vārdā, ja saskaņojumu robežas nerada izmaiņas ēkas un dzīvokļu īpašumu ierakstam Zemesgrāmatas nodalījumā.

Lai šādu kārtību noteiktu, nepieciešams izdarīt izmaiņas apsaimniekotāja un domes noslēgtajā līgumā par pilsētas pašvaldības dzīvojamā un nedzīvojamā fonda apsaimniekošanu un pārvaldīšanu.

Sapulcē varēs iebilst vai piekrist

Deputāts Uldis Svilpe iebilda, ka, atļaujot šādas darbības, «Tukuma nami» varētu saskaņot arī būvniecību, bet tā tiktu pārkāptas īpašnieku tiesības. Viņaprāt, ja kāds vēlas kaut ko darīt, viņam ar iedzīvotājiem ir jārunā. Domes priekšsēdētājs skaidroja, ka šajā jomā kaut kas ir jādara, lai ieviestu kārtību – no vienas puses ar katru dzīvokļa īpašnieku saskaņot darbus nav reāli – viens strādā Īrijā, cits dzīvo citā vietā, vēl kāds nav sastopams mājās utt. Tieši tāpēc iedzīvotāji sūdzas par to, ka tiek vilkti kabeļi, urbti caurumi, bet neviens neko nepaskaidro. Nereti tā ir dažādu firmu patvaļa. Ja apsaimniekotājam būs uzdots rakšanas vai citus darbus saskaņot, tad viņš varēs prasīt atbildību no darbu izpildītājiem, savukārt dome – no apsaimniekotāja. Ja iedzīvotāji kādam projektam vai rakšanai nepiekritīs, viņiem jāsauc kopsapulce un balsojot jāizsaka sava attieksme. Lai lēmums tiktu pieņemts, "par" vai "pret" jānobalso 50+1% dzīvokļa īpašnieku. Citas iespējas, kā šo jautājumu sakārtot, kamēr iedzīvotāji nav izveidojuši apsaimniekošanas sabiedrības, nav.

Uzzinās no paziņojumiem

Diskutējot par to, kā mājas iedzīvotāji uzzinās par viņu īpašumā plānotajiem darbiem, J. Šulcs skaidroja, ka apsaimniekotājam viņi iepriekš jāinformē. Tātad – tiklīdz apsaimniekotājs saņem informāciju par plānotajiem darbiem, pirms projekta saskaņošanas viņš par tiem brīdina iedzīvotājus, izliekot pie nama durvīm paziņojumus. Ja noteiktā laikā nekādu iebildumu nav, tad projektu apstiprina.

Deputāti nolēma uzticēt apsaimniekotājiem saskaņot inženierkomunikāciju tehniskos projektus un rakšanas darbus, kas skar daudzdzīvokļu dzīvojamo ēku koplietošanas telpas, ēkas pieguļošo teritoriju, saskaņā ar kadastra informāciju un saskaņojums nerada izmaiņas ēkas un dzīvokļu īpašumu ierakstam Zemesgrāmatas nodalījumā. Tāpat noteica, ka pirms darbu saskaņošana iedzīvotāji jābrīdina, lai viņi varētu lemt savādāk, ja par to nobalsotu vairāk nekā puse dzīvokļu īpašnieku. Pret balsoja deputāts Juris Rozenbergs, kurš iebilstot ne pret šo jautājuma būtību, bet pret to, ka šādu normu iekļauj līgumā, kas noslēgts starp domi un apsaimniekotāju. Viņaprāt, par to, ko un kā mājā var darīt, jāvienojas apsaimniekotājam un dzīvokļa īpašniekam.

Lai viss būtu likumīgi

Komentējot šo lēmumu, SIA «Tukuma nami» direktors Uldis Eglītis atzina, ka šāda kārtība bijusi viņa iniciatīva, jo arī līdz šim apsaimniekotājs skaņojis visas darbības mājā vai tās piegulošajā teritorijā. Taču tam nepieciešams likumīgs pamats. Viņš arī atzina, ka iedzīvotāji patur tiesības ar kopsapulces lēmumu šādus darbus vai projektus noraidīt, – apsaimniekotājs to ņems vērā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *