Tukuma pilsētas kultūras nama iespējas izvērtēja arhitekte Zaiga Gaile

Tieši pirms nedēļas – 29. aprīlī – pēc Tukuma novada pašvaldības aicinājuma kultūras nama ēku no apakšas līdz pašai augšai izstaigāja un visu apskatīja arhitekte Zaiga Gaile, domes izpilddirektors Ivars Liepiņš un arhitekts Jānis Jefremovs, bet visu to izrādīja kultūras nama saimnieks Intars Kleinhofs. Tikšanās mērķis – aicināt nozares eksperti Z. Gaili izvērtēt pašvaldības ieceri pārbūvēt esošo kultūras namu.

Kāpēc gaišākajās un labākajās telpās iekārtotas noliktavas?

“Ekskursiju” sākām kultūras nama jaunajā daļā un lielajā zālē. Z. Gaile atzinīgi novērtēja zāles krēslus, arī augstos griestus un šņorbēniņus, taču norādīja, – uzreiz jūtams, ka telpās nav gaisa, tātad – nav kārtīgas ventilācijas, kas īpaši labi sajūtams tualetēs. Neliela neskaidrība arhitektei bija arī par daudzajiem labirintiem un nelielajām telpām, kas, kā skaidroja I. Kleinhofs, izveidotas jau pirms daudziem gadiem, kad 80. gados Viesīgās biedrības namam piebūvēta piebūve.

Apskatot ēku no ārpuses, arhitekte atzina, ka no pagalma skats uz to ir iedvesmojošs, tāpat arī senā ēka, kas atrodas blakus kultūras namam – no kaimiņu – Lielās ielās 3 – puses. Tā, viņasprāt, būtu saglabājama. Nozīmīga varētu būt arī senā guļbūve ielas malā… No pagalma labi redzami arī jaunie logi, kas nesen kā ielikti ēkas sānu daļā, tikai liels bija arhitektes pārsteigums, jau iekštelpās redzot, ka aiz šiem logiem nav vis viena liela un skaista telpa, bet gan vienā stāvā aktieru telpa, bet stāvu augstāk – tērpu noliktava, turklāt, kad tērpi atgriezīsies svaigi izremontētajās telpās, logi tiks… aizklāti… Diemžēl – arī šī aplamība radusies, vēsturiskajai ēkai piebūvējot jauno daļu ar skatuvi, tāpēc nekam lielam pie lielajiem logiem vairs neatlika vietas.

Arhitekte izstaigāja arī tā sauktās vecās daļas telpas, kur agrāk bija Dzimtsarakstu nodaļa, bet tagad ir mēģinājumu, kā arī kultūras nama administrācijas telpas. Z. Gaile atzinīgi novērtēja atjaunotās kabinetu durvis, taču izteica piezīmi, ka teju labākajā telpā ar skatu uz baznīcu ierīkota… tērpu noliktava…

Kultūras namam jābūt centrā!

Pēc kultūras nama apskates lūdzām arhitekti Z. Gaili izteikt savu viedokli par to, vai viņa saredz šai ēkai nākotni.

– Kāds ir jūsu secinājums – vai būs iespēja kaut ko no tā visa uzzīmēt? 

– Es domāju, ka šai vietai ir milzīgs potenciāls. Te ir divas mājas – 1903. gadā celtā vēsturiskā māja ar augstiem griestiem, lieliem logiem un – skaista vietā, un blakus ir 1983. gada piebūve, kas, manuprāt, nav nemaz tik slikta. Staigājot pusotru stundu pa telpām, jāsecina, ka to ir ļoti, ļoti daudz, tikai, ilgi tajās dzīvojot, lietotāji vairs nesaredz, ka tās var izmantot pavisam citādi. Ēkai noteikti vajadzīgs nopietns kapitālais remonts, izdomājot, kas mums ir nepieciešams. Un tas arī ir skaidrs, ka ir vajadzīga ventilācija, civilizētas labierīcības un, galvenais, – vides pieejamība visās telpās. Protams, līmeņu starpība ir liela, bet Jaunajā Rīgas teātrī mums ir tāpat, tikai tur kopā ir četras celtnes – ielas un pagalma ēkas un vēl divas jaunas ēkas esam iebūvējuši. To neviens pat nevar nojaust, ka šis projekts sniedzas dziļumā – no Lāčplēša līdz pat Ģertrūdes ielai… Vesela pilsēta. Tā ka visu var izdarīt.

 

Vairāk lasāms piektdienas, 6. maija laikrakstā ŠEIT==========>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Komentāri

  1. N gadus iepriekšējās varas vingroja ap jauna kultūras nama projektu.
    Atbrauca arhitekte Zaigai Gaile un pateica skaļi to, kas lielai daļai jau bija skaidrs – esošais kultūras nams ir vērtība, ir saglabājams un rekonstruējams, turklāt atrodas atbilstošā vietā pilsētas centrā, nevis pļavā.
    Gadi novilcināti, bet ticu, ka esošai varai ir pa spēkam.

  2. Jā…. Jauna slota, jauns redzējums…
    Būvēsim manēžu pie 2.vsk! Atjaunosim KN! Naudas nav ne vienam ne otram.
    Tajā pat laikā, Mūzikas un Mākslas skolas turpinās mitināties nepiemērotas telpās, baseina (atpūtas centra) būvniecība ir aizmirsta.
    Katram laikam savi varoņi, bet pagaidām tālāk par runāšanu netika ne vieni ne otri.

  3. ….tālāk par runāšanu netika ne vieni ne otri ..” o jā pilnīgi pievienojos !!
    Un vēl , daudz esmu dzirdējis tukumnieku sarunas par šo “..lūk krāmējam milzīgos miljonus bērnu dārzos ,skolās un kaut kādos sports laukumos utt. “bet pēc plkst.17** un brīvdienās tas viss praktiski ir čik un zem atslēgas , tad rodas jautājums vai tad tam visam nav iztērētā visu iedzīvotāju samaksātā nodokļu nauda ?? kāpēc visi šie labumi pieejami tikai šauram lokam un konkrētas stundas, kāpēc nevarētu visi šie laukumi būt vaļā visu laiku ?? vai mums kameru nav, vai mums pašvaldības utt.policistu trūkst lai to visu uzraudzītu !! ??

  4. Nu par to ka kulturas nams ir atjaunojams , domājams visiem ir skaidrs jau sen 🙂 jautājums tikai cik izmaksās tas viss izmaksās ! vai nebūtu lietderīgāk krāmēt naudu vienā kultūras namā nevis divos milzeņos ( Slampe) un kultūra kā bija tā ir uz 0 pašdarbnieki patusē un ar to arī viss beidzas un tas viss 21 gadsimtā netālu no Rīgas ! Nu tad aizbrauciet vienreiz uz Kuldīgu pamācīties kā jāsaimnieko !!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *