Attēlam ir ilustratīva nozīme

Sadzīves atkritumu savākšanas tarifs jūtami pieaugs

11. janvāra Vides un komunālo jautājumu komitejas sēdes darba kārtībā nebija neviena jautājuma, kura izskatīšana noslēgtos ar lēmuma pieņemšanu, taču bija arī trīs informatīvi jautājumi. Tie bija saistīti ar sadzīves atkritumu un bioloģisko atkritumu savākšanu, ar šīs savākšanas izmaksām jeb tarifu un SIA «Atkritumu apsaimniekošanas sabiedrība «Piejūra»». Tālākais risinājums šajos jautājumos lēmumu formātā gaidāms kādā no turpmākajām komiteju sēdēm.

Par noteikumiem lems februārī

Lai arī bioloģiski noārdāmo atkritumu sistēma darbojas jau no 1. janvāra, un loģiski būtu, ja pašvaldība atbilstošos saistošos noteikumus būtu pieņēmusi laikus, taču arī janvāra komitejās tie netika skatīti. Kā informēja domes Audita un kontroles nodaļas vadītāja Inese Valtere, sākotnējais plāns tos nodot sabiedrības viedokļa noskaidrošanai jau šomēnes tomēr vēl nepiepildīsies: “Pašvaldībai līdz 2023. gada 31. decembrim bija jāpārskata saistošie noteikumi «Par sadzīves atkritumu apsaimniekošanu», ieļaujot papildinājumus par bioloģiski noārdāmajiem atkritumiem, bet secinājām, ka ir vairāki punkti, kas ir pretrunā ar iepriekš pieņemtajiem lēmumiem. Piemēram, šobrīd ir noteikta vienota atkritumu apsaimniekošanas zona ar Talsiem, kas nozīmē, ka arī šie noteikumi būtu jāsaskaņo ar Talsu novadu. Tāpat jāprecizē, cik bieži pārskata maksu par atkritumiem, jo šobrīd ir nesakritība starp to, kas noteikts noteikumos, un to, kā reāli tiek pieņemti lēmumi. Noteikumi paredz, ka maksu pārskata ne biežāk kā vienu reizi gadā, bet reāli tas notiek biežāk. Tāpēc strādājam kopā ar Talsu novadu, lai taptu vienoti noteikumi, kas būs gatavi līdz februāra sēdei.”

Citu pašvaldību pieredze

Par noteikumu papildināšanu ar sadaļu bioloģiski noārdāmo atkritumiem informēja pašvaldības vides speciālists Roberts Šiliņš, kurš tam izmantojis «Piejūras» iesniegtos materiālus, kā arī citu pašvaldību noteikumus: “Likums izvešanas biežumu nenosaka, tas jādara pašvaldībai, un šajā situācijā Talsos un Tukumā būtu jānosaka vienota kārtība. Esmu iekļāvis «Piejūras» norādīto, ka šos atkritumus izvedīs ziemā vienu reizi nedēļā, bet vasarā – divas reizes, taču šis izvešanas biežums var arī mainīties atbilstoši tam, ko lems deputāti. Ir, piemēram, vietas, kur tos izved ne retāk kā 72 stundās. Būtu labi, ja noteikumus februārī varētu apstiprināt, jo esam saņēmuši Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas vēstuli, kurā prasīts, kad šie noteikumi tiks apstiprināti.” Deputāte Gunda Cīrule interesējās, kas notiks tajās mājās, kur iedzīvotājiem laukos ir mazdārziņi, līdz ar to no vienas puses ir mājas kopība, no otras – prasība par bioloģisko atkritumu nošķirošanu, no trešās – ka daļa iedzīvotāju tos kompostē mazdārziņos. R. Šiliņš skaidroja, ka šī kārtība attiecas uz pilsētām, nevis ciemiem, kur tiek veicināta kompostēšana. ”Taču, ja arī pilsētā rastos šādas situācijas, visdrīzāk, mājai būs vajadzīgs bioloģiskais konteiners un tādā gadījumā maksa visdrīzāk tiks dalīta uz visiem. Tomēr par šo jautājumu vēl būtu jādiskutē – vai ļaut par konteineru lemt mājas kopībai, jo – ja konteiners ir novietots, tad kādam par pakalpojumu ir jāmaksā,” tā R. Šiliņš.

Jāpiebilst, ka deputātiem nebija arī īstas skaidrības par to, kā uzskaitīs to bioloģisko atkritumu daudzumu, ko privātmājas būs noglabājušas kompostā, jo likums paredz šādu uzskaiti veikt, lai zinātu, cik daudz bioloģisko atkritumu ir apritē.

Komitejas priekšsēdētājs Mārtiņš Limanskis atzina, ka jautājumu arvien vēl esot vairāk nekā atbilžu, tāpēc arī turpmākajās komiteju sēdēs par tiem noteikti vēl nāksies diskutēt, jo arī iedzīvotāji vēlēsies vairāk skaidrības. Viņaprāt, reālos secinājumus varēs izdarīt tad, kad bioloģiskos atkritumus sāks savākt (Likums kā obligātu to nosaka no 2024. gada 1. janvāra! – Red.), jo tad arī atklāsies problēmas un, iespējams, būs jāpieņem vēl kādi lēmumi.

 

Plašāk par runāto lasāms otrdienas, 16. janvāra laikrakstā ŠEIT======>>>>>>>

Komentāri

  1. Uz visu pārējo izdevumu fona atkritumu izvešana, var teikt, ir bezmaz par velti.
    Reizi mēnesī 0,24m3 maksā vien 6,58euro.

  2. Kādam tas par velti, bet ja man karu mēnesī jāmaksā par vienas trešdaļas piepildītu konteineru, tad nedomāju, ka pareizi. Tagad, kad daudz runā par vēl bioloģiskiem atkritumiem, ka būs jāveido kaut kādas kompostēšanas vietas, tas ir absurds šajos 600m2 izveidot vēl žurku, kaķu audzētavu, vai ņemt kaut kādu bioloģisko konteineru, ja mums dzīvojot divatā šādi atkritumi mēnesī varbūt ir kādi 5 kilogrami. Gribētu zināt kā tas tiks organizēts, bet viss kluss, tikai izstrādās noteikumus un piespiedu kārtā būs jāmaksā. Vēl jo vairāk, interesanti kā no tā bioloģiskā konteinera sala laikā tos atkritumus dabūs ārā.

    1. “…interesanti kā no tā bioloģiskā konteinera sala laikā tos atkritumus dabūs ārā.”
      Problēmu risinās kad tā pienāks un būs iemesls vēlreiz pacelt tarifu

    2. Pilnīgi piekrītu tukumniecei ,ja kādam tas ir par velti, tad ne jau privātmājā dzīvojošiem pensionāriem ,kas visu šķiro, un labi ja trešdaļu konteineru savāc mēnesī ,bet jāmaksā kā par pilnu konteineru.
      Bet retāk nevar izvest un maisu arī nevar dabūt,kas būtu pilnīgi pietiekoši mēnesī/

    3. No sabiedriskās apspriešanas ir pagājuši mēneši, bet Vides komitejā joprojām nav skaidrība ko un kā darīt.
      Varbūt var painteresēties Vidzemē ZAAO, kuri atkritumu jomā ir pirmrindnieki Latvijā?

  3. Jautājums,kas ir mainījies ka jāceļ cena-degviela ja ne lētāka tad jau gadu stāv uz vietas,elektrības cena ar ir kritusies,kur ir pamatojums kādēļ jāceļ cena,vai lai priekšniekiem algu paceltu,lūdzu konkrētu pamatojumu.Ja runā par noārdāmajiem atkritumiem(bioloģiskajiem),tad mūsu ģimenē konkrēti praktiski nekas pāri nepaliek,kautvai tās pašas kartupeļu mizas tiek izlaistas caur skursteni,jo sen zināms ka tās to attīra

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *