Jau aprīlī vai, pareizāk, – tiklīdz beigsies gāzes rezerves, kā stāstīja SIA «Tukuma siltums» valdes loceklis Gundars Kūla, jauns apkures katls tiks ierīkots arī Smārdes ielā 2c. Tā kā katrai no šīm daudzdzīvokļu mājām ir sava nelielā katlu māja, nav bijis problēmu apkures ierīces nomainīt. Uzņēmuma vadītājs arī skaidroja, ka lēmums pāriet uz granulu apkuri tika pieņemts, līdz ko šī gada sākumā sadārdzinājusies gāzes cena, pārsniedzot 1100 eiro par tonnu (vairāk nekā 100 eiro par megavatstundu!) iepriekš maksāto 600 eiro vietā.
Gāzi izlietos
Smārdes ielā 1 tiks uzlikts apkures katls ar 100 kilovatu jaudu, bet Smārdes ielā 2c – 50 kilovatu katlu. Abu apkures katlu izgatavošanā uzņēmums ieguldījis 14 000 eiro, un, kā skaidroja G. Kūla, tagad redzams, ka janvārī pieņemtais lēmums par katlu nomaiņu bijis pareizs, jo darbs izdarīts, vēl pirms sācies karš Ukrainā, kas tagad nozīmē izejmateriālu izmaksu pieaugumu vismaz par 30%.
Vaicāts, kas notiks ar gāzes katliem un cisternām, G. Kūla skaidroja, ka
tie paliks uzņēmumam, taču, vai kādreiz, ja gāzes izmantošanai radīsies labvēlīgāki apstākļi, tos varēs reanimēt un izmantot, to šobrīd neviens nevar pateikt: “Protams, tiek solīts, ka Latvija iepirks gāzi, bet par kādu cenu, – šobrīd nav zināms.”
Kurināmā izmaksas tagad uz pusi mazākas
Vaicāts, cik liels šobrīd ir Smārdes ielas 1 granulu patēriņš un kādas ir šī kurināmā izmaksas, G. Kūla skaidroja, ka no rītiem, kad gaisa temperatūra ir ap nulli, māja patērē 200 kilogramus granulu diennaktī, bet, ja laiks kļūs siltāks, protams, tērēs mazāk: “Savukārt lielākā salā tie varētu būt ap 250 kg. Tvertnes ietilpība ir 700 kilogramu, un tā ik pēc pāris dienām tiek uzpildīta. Kas attiecas uz granulu cenu, šobrīd tās ir ļoti dažādas – mēs pirkām par 200 eiro tonnā jeb, pārrēķinot megavatos, viena megavata izmaksas ir ap 50 eiro, kas ir uz pusi lētāk nekā gāzes cena. Turklāt, pat ja granulas jāpērk par augstāku cenu, viss, ko samaksājam, paliek Latvijā – vietējiem ražotājiem, un tā ir liela atšķirība, salīdzinot ar gāzi, kas ir naftas produkts. Attiecīgi – nauda par to nonāk Krievijā, un, ja tā var teikt, “baro” karu Ukrainā.”
Vēl jāpiebilst, ka apkures veida maiņa siltuma izmaksas Smārdes ielas 1. un Smārdes ielas 2.c nama iedzīvotāju ”maciņus” neietekmēs, jo par apkuri Tukumā (no Centrālās un Lauktehnikas katlu mājas, kā arī pagastos) maksā pēc vienotā tarifa – 57,53 eiro/MWh. Arī iepriekš, kad reālas izmaksas ar gāzes apkuri šajās mājās pārsniedza 100 eiro par megavatu, iedzīvotāji maksāja izlīdzinātu maksu pēc vienotā tarifa.
Vairāk lasāms otrdienas, 1. aprīļa, laikrakstā ŠEIT====>>>>>>>