Attēlam ir ilustratīva nozīme

Par atbalstu, kuru no pašvaldības var saņemt novada iedzīvotāji!

Tā kā jau iepriekš bija izskanējis, ka lielākoties pašvaldības palīdzība šogad tiks paredzēta trūcīgiem un maznodrošinātiem novada iedzīvotājiem, vēlējāmies saprast, cik daudz un kādiem mērķiem sociālā budžeta līdzekļus plānots tērēt. Kopējā sociālajām vajadzībām atvēlētā naudas summa ir liela – 13 663 685 eiro jeb 16,6% no pašvaldības budžeta, taču šajās izmaksās iekļauts gan pansionāts «Rauda», gan citu sociālās aprūpes un sociālo pakalpojumu iestāžu uzturēšana, darbinieku atalgojums un citas izmaksas.  Kādu sociālo atbalstu no pašvaldības iedzīvotāji var saņemt – atbildi uz šo jautājumu meklējām sarunā ar Tukuma novada sociālā dienesta vadītāju Inu Balgalvi.

Valsts noteiktie pabalsti

– Cik lielu finansējumu pašvaldība plāno dažādu pabalstu izmaksai?

– Kopumā sociāla rakstura maksājumiem un kompensācijām pašvaldības budžetā esam paredzējusī 3 688 359 eiro. Tomēr jāņem vērā, ka lielākoties šis atbalsts ir paredzēts sabiedrības mazaizsargātākajām iedzīvotāju grupām – trūcīgajām un maznodrošinātajām personām.

– Kādam jābūt cilvēka ienākumu līmenim, lai viņi varētu piešķirt trūcīgās un maznodrošinātas personas statusu?

– Valsts katru gadu paziņo gada ienākumu mediānu, no kuras procentuāli rēķina minimālo ienākumu sliekšņus. Šogad tiek piemērota 2021. gada ienākumu mediāna, kas ir 685,78 eiro. Līdz ar to trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā ir 50% no šīs mediānas jeb 343 eiro, pārējām personām – 240 eiro, savukārt maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu sliekšņa maksimālais apmērs pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā ir 549 eiro, bet pārējām personām – 384 eiro, taču mūsu pašvaldībā šis maznodrošinātās personas līmenis ir 411 eiro pirmajai personai, un 288 eiro katrai nākamajai. Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likums nosaka, ka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku par 80% no ienākumu mediānas, bet ne zemāku par trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni.

– Trūcīgo personu skaits pieaug vai samazinās?

– Pieaug – 2023. gadā trūcīgas mājsaimniecības statuss tika piešķirts 1879 personām, bet 2024. gadā atbalstu plānojam jau 2054 personām, – tātad redzam, ka dzīves līmenis pasliktinās.

– Cik liels ir tā sauktais GMI līmenis un cik daudz plānojat izmaksāt GMI pabalstos?

– Garantētā minimālā ienākuma (GMI) slieksnis pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā ir 137 eiro, pārējām personām mājsaimniecībā – 96 eiro (20% no mediānas). Šogad šiem pabalstiem plānojam 273 400 eiro. Pagājušajā gadā kopā tie bija 334 101 eiro, no kuriem 89 572 eiro tika izmaksāti Ukrainas iedzīvotājiem. 2023. gadā šī pabalsta saņēmēju skaits mazinājās – to saņēma 906 personas, bet, piemēram, 2022. gadā tie bija 1599 cilvēki, kas bija saistīts ar Ukrainas bēgļu krīzi.

– Un vēl pašvaldība maksā atbalstu krīzes situācijā.

– Jā, tas ir atbalsts obligāto pamatvajadzību nodrošināšanai, un tā apmērs ir 272 eiro pirmajai un 190 eiro katrai nākamajai personai ģimenē, protams, izvērtējot katru gadījumu. Piemēram, tas var būt ugunsgrēka gadījumā, pērn tie bija vētras postījumi, citas krīzes situācijas, kurās cilvēks paliek, piemēram, bez iztikas līdzekļiem. Mēs šim mērķim katru gadu plānojam ap 20 000 eiro, bet pērn kopumā iztērējām vairāk nekā 46 000 eiro, taču daļu valsts atmaksāja.

 

Vairāk lasāms piektdienas, 15. marta laikrakstā ŠEIT=======>>>>>>>

Komentāri

  1. Pabalstu laikmets ir sacies..vai ar to mazturigie vares izvilkt dzivibu…..un tas saucas parmainu laiks….nabadzibas nemiera stresa un bezceribas laiks..un kam mums tads vajadzigs.

    1. Nu, es vel iemanos studēt bez finansēm. Tāpēc uz RTU es esmu nikns, jo tur budžeta studiju vietās ir 70% studentu atbirums. Trūcīgajiem un maznodrošinātajiem jauniešiem un jaunietēm RTU ir peļu slazds. Jābrīdina ir vel skolā, ka RTU absolvēt ir ļoti grūti. Un ka ir būtiska atšķirība starp dabaszinātņu diplomiem un inženierzinātņu diplomu. Bet to jau RTU administrācija noklusē. Un vel reklamējas. Nesmuki. Nabadzība ir šķērslis veiksmīgām studijām.

  2. Palasot zinas par hospisu un legalam eitanazijam parnema tada nelaaga sajuta ..tada sajuta ka kadam ir izdevigi atrak atbrivoties no cilvekiem…lai it kaa cienpilni momirtu.taa vietaa lai daritu visu lai cilveki cienpilni dzivotu..nevis partiktu no niecigiem pabalstiem..

    1. Eitanāzija ir laba lieta. Piemēram, Tu esi guļoša un čurā, kakā zem sevis. Tad Tu esi tiesīga pieprasīt pēdējo poti. Ir daudz diagnožu, kad cilvēki mokās. Licenzēta pašnāvība ir laba lieta. Vismaz nav mocību sev un tuviniekiem.

      1. Es tam nepiekritu.jo uzskatu ka ne es sev dzivibu devu ne man to sev atnemt..tas ir liels greks.. senak pasnavniekus glabaja aiz kapu valna…protams ka mes visi mirsim un savu navi vieglu navi peksnu nevar izveleties..un tomer neviena hnave nav bez sapem..un ja cilveks smagi slims tad agrak vai velak vins nomirs..un nevajag vinu eitanizet..jo ari sis iespejas var izmantot kriminali..gan tuvinieki gan aarsti.

        1. Adel saka: 19.03.2024 12:11 Kristietības egregors ir ciešanu egregors. Proti, kristiešu Dievs ir izveidojis ap sevi kristietības egregoru. Un cietēji, kuri dzīvo ciešanās, priekš kristiešu Dieva ir universāla enerģijas baterija, kas sniedz viņam anormāli lielu enerģiju. No tā arī tiek definēts grēks. Kristieša dzīve no kopš piedzimšanas ir grēcīga, jo piedzimt ir grēks. Tālāk seko ciešanas. Bet ja cilvēks negrib ciest, bet grib aiziet no šīs pasaules cienīgi, tad kristietība to sauc par grēku.

  3. Studentu pašpārvalde augstskolās ir neefektīva. Tā necīnās par trūcīgo un maznodrošināto jauniešu dzīvi. Kur pazudusi cilvēcība?

  4. Valstī ilgus gadus necēla augšā trūcīgā statusu. Tas bija 128,06 eiro. Vien pēdējo gadu laikā to pacēla. Proti, R. Petravičas laikā.

  5. Kā ir runa par pabalstiem, tā uzreiz klāt biedrs Sovokškoļņiks un sāk savu maļamo, ka šim arī pienākas, jo esot nabadzīgs (galvā).
    Biedri, šeit tiek runāts par Tukuma novadu, bet tu esi no Latvijas otras puses, ko jauc gaisu šeit.

    1. Man nav slinkums uzrakstīt par RTU atsauksmi TAP portāla Sabiedriskās apspriešanas sadaļā zem jebkura ar izglītību saistīta likumprojekta.

  6. Var redzēt, ka Naukšēnu klientam Sovokškoļņikam ir grūtības ar rakstītā teksta uztveri, jo Tukuma sociālajam dienestam nav ne mazākā sakara ar RTU.

    1. Ir. LU, piemēram, piešķir kojās atlaidi trūcīgo un maznodrošināto ģimeņu studentiem. RTU šādu atlaidi nepiešķir. Tālāk virkne fondu saka, ka palīdz nabagiem. Bet dzīvē palīdzība nabagiem izpaliek. Piemērs, ir kaut vai Vītolu fonds.
      Man nav slinkums no sava vārda sūdzību nopubliskot. Arī video uztaisīt. Un mani vecāki mani atbalstīs. RTU priekš studentiem ir peļu slazds. Budžeta vietas RTU ir feiks.

    2. Sovoku jeb padomiju jeb padomju okupācijas varu es nekad neesmu atbalstījis. 2022 saka:
      20.03.2024 10:04 Tā kā nemēģini man piešūt komunismu, es neesmu kara noziedznieks no Moskavijas. Un par kompartijas bosiem un pielīdējiem man atbildību nav jānes.

  7. Es nesu atbildi tikai par rūnu deķīti, pāris pleķīšiem, un komentāriem NTZ!

    1. Skolnieciņš saka: 20.03.2024 13:16 Lūdzu, neizliecies par mani. Tu esi segvārdu zaglis. Man šodien bija nodarbība. Un nodarbību laikā es telefonā nesēžu. Patīk jau tev mani marginalizēt. Tev tas sagādā slimu baudu, segvārdu zagli.

      1. Un nodarbība man bija sevišķa. Mēs mācijāmies svētā zariņa rituālu veikt tantriski! Tā kā-tas nebiju es!

        1. Skolnieciņš saka: 20.03.2024 19:27 Tad aizej uz LU DAC 4. stāvu un pasaki man to sejā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *