Sieri gleznās – tas Latvijā un pasaulē ir vēl neiepazīts stāsts, kas aizsākās Valmieras tehnikumā Valmieras «Mākslas dienu 2016» ietvaros. Tas tiešām bija vēl neredzēts pasākums «Garša. Meistars. Māksla». Radošās komandas (Valmieras tehnikuma, tā struktūrvienības no Rankas, Ventspils tehnikuma, «Valmiermuižas alus darītavas» pārstāvji) no siera veidoja savdabīgas gleznas, parādot un pierādot, ka ēdiens, apvienojot garšas, krāsu un formu salikumus, var būt kā mākslas darbs.
No siera gatavotām gleznu reprodukcijām bija izvēlēti vairāki darbi: gleznotāju Jāņa Anmaņa, bijušā valmierieša Aleksandra Petrova (1874-1956), Valmieras Mākslas vidusskolas (VMV) pasniedzējas, mākslinieces Silvijas Melnūdres un VMV audzēknes Loretas Šperliņas-Priedītes gleznas «Klusā daba ar zivi» (2010), «Gaujas stāvie krasti» (1945; no Valmieras muzeja krājuma), «Latviskas latvietes Latvijā nes gaismu un mieru pasaulē» (2016) un «Valmiera» (2014). Kā oriģināls meistardarbs pasākuma laikā tapa siera un uzkodu plate «Garšas palete».
Gleznām izmantoja apmēram 25 kilogramus 17 šķirņu un veidu sierus – dzeltenus, baltus, brūnus, melnus, raibus, zaļus, oranžus, ražotus deviņos piena pārstrādes uzņēmumos. Sieri bija sagriezti dažāda lieluma un dažādu formu gabaliņos, atbilstoši katra mākslas darba ieceres īstenošanai, un kopā bija vairāk nekā 5000 gabaliņu.
Visplašākais sortiments uz Valmieru ceļoja no AS «Jaunpils pienotava». Tā gleznu «Klusā daba ar zivi» Ventspils tehnikuma radošā komanda veidoja tikai no Jaunpils kūpinātajiem sieriem. Savukārt gleznā «Latvijas latvietes Latvijā nes gaismu un mieru pasaulē» Jaunpils Mozarellas mazās bumbiņas simbolizēja Rožukroņa pērlītes, kas ieskauj un sargā Latviju.
Gabaliņš pie gabaliņa restorānos, mājsaimnieču virtuvēs, dažādu pasākumu degustācijās, un atbilstoši Lauku atbalsta dienesta provizoriskiem datiem kopā pērn Latvijā 1 iedzīvotājs patērējis 20,1 kg siera, kas ir par 2 kg vairāk nekā 2014. gadā. Kopumā 2015. gadā siera ražošana palielinājusies par 19 %, sasniedzot lielāko apjomu, kopš Latvija atrodas ES sastāvā, tas ir 41 000 tonnu.