Pirms nedēļas Pārtikas un veterinārā dienesta PVD) speciālisti informēja, ka Dzintaru pludmalē konstatēti divi nobeigušies gulbji, kas bijuši slimi ar ļoti lipīgu un bīstamu putnu gripas paveidu.
Gripa arī Lapmežciemā
Šī putnu slimība konstatēta arī Kauņas reģionā un Klaipēdā, Lietuvā, savukārt Zviedrijā infekcijas slimība konstatēta dējējvistu komercnovienē, kur tiek turēti 1,3 miljoni punu. Tur tiek veikta intensīva slimības apkarošana, to starp mājputnu likvidēšana. Kā vēsta PVD informācija, tad vēl četriem Latvijā atrastiem mirušiem savvaļas ūdensputniem konstatēta augsti patogēnā putnu gripa. Laboratoriskie izmeklējumi apstiprinājuši putnu gripu vienam Jaunķemeru pludmalē un diviem Lapmežciema pludmalē atrastiem paugurknābja gulbjiem, kā arī vienam Slokā atrastam baltvēderim (pīļu dzimtas ūdensputnam).
Jāsargājas no ūdens putniem
PVD atkārtoti aicina Latvijas mājputnu turētājus jau tagad, pirms ierobežojumu noteikšanas, nelaist mājputnus ārpus telpām vai nožogotām konstrukcijām, nepieļaujot mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem, īpaši – ūdens putniem (gulbjiem, pīlēm), kā arī atlikušajos ziemas un gaidāmajos pavasara mēnešos atturēties no mājputnu iegādes citās Eiropas valstīs. Mājputnu īpašniekiem nekavējoties jāziņo PVD, ja putniem novēro slimības pazīmes – būtiski samazinās barības un ūdens uzņemšana, samazinās dējība vai novērojama putnu mirstība.
Laukā nelaist!
Ņemot vērā konstatēto, kā arī pieaugošos putnu gripas draudus mājputnu novietnēm, Zemkopības ministrija plāno noteikt papildu biodrošības pasākumus mājputnu novietnēm visā valsts teritorijā, tostarp ierobežojot mājputnu turēšanu ārpus telpām, lai novērstu to tiešu vai netiešu kontaktu ar savvaļas putniem.
Ziņot! Mājās nenest!
Savukārt iedzīvotājus aicinām ziņot par atrastiem beigtiem savvaļas ūdensputniem, zvanot uz PVD uzticības tālruni – automātisko atbildētāju 67027402 vai informējot tuvāko PVD teritoriālo pārvaldi. Nekādā gadījumā putnus nevajadzētu nest uz mājām (it īpaši, ja mājās tiek turēti jebkādi putni) vai vest uz dzīvnieku patversmēm, jo, ja atvestais putns izrādīsies inficēts, nāksies likvidēt visus mājās vai patversmē mītošos putnus.
Ja neēd, nedzer un grīļojas…
Atgādinām, ka augsti patogēnā putnu gripa ir akūta, ļoti lipīga putnu infekcijas slimība, kam raksturīga augsta mirstība. Slimības klīniskās pazīmes ir pēkšņa un strauja slimības norise, nespēks, atteikšanās no barības, izspūrušas spalvas, grīļīga gaita, smakšana u.c. Vīrusa izplatītāji ir savvaļas putni, sevišķi ūdensputni, kam slimība var noritēt bez raksturīgajām pazīmēm. Mājputni var inficēties, nonākot kontaktā ar inficētajiem savvaļas putniem, piemēram, piekļūstot dīķiem un citām ūdenstilpnēm. Tāpat putnus var inficēt ar piesārņotu barību vai priekšmetiem (apaviem, apģērbu, inventāru), uz kuriem nonācis vīruss.
Cilvēkus neapdraud
- gadā augsti patogēnā putnu gripa savvaļas putniem konstatēta 21, bet mājputniem 17 Eiropas valstīs. Eiropas valstīs cirkulējošie putnu gripas apakštipi neapdraud cilvēku veselību, taču slimība ir nopietns drauds putnkopības nozarei Latvijā.