Savukārt Dienvidkurzemes piekrastē, pie Ventspils novada Jūrkalnes pārvaldes atpūtas laukuma jau otro sezonu 15.jūnijā tiks uzvilkts zaļi-balt-zaļais “NaaC” karogs. Savu virzību uz kāpu dabas pieejamību apliecinājušas arī Grobiņas un Nīcas novadu pašvaldības. 18.jūnijā pl. 11.00 Medzes pagasta atpūtas vietā “Liedagi” un Bernātu pludmalē pl. 14.00 pirmo reizi tiks pacelti Dabas pieejamības sertifikāta “Naac” karogi.
2018.gadā, par godu Latvijas Simtgadei, Latvijas Zaļā kustība, kopā ar Invalīdu un viņu draugu apvienību “Apeirons” izstrādāja jaunu dabas pieejamības sertifikātu – NaaC (“Nature Accessible” ang.). Sertifikāts balstās uz vairāku konkrētu kritēriju īstenošanu un universālā dizaina principu ievērošanu dabas objektos. Tam ir divi līmeņi – dzeltenais sertifikāts, kas apliecina, ka konkrētais dabas objekts ir gandrīz pieejams, bet tomēr trūkst atsevišķi dabas pieejamības un universālā dizaina elementi, kas konkrēto objektu padarītu pilnīgi pieejamu un izmantojamu, kā arī zaļais sertifikāts, kas ar “NaaC” karoga piešķiršanu apliecina, ka konkrētais dabas objekts ir pilnīgi pieejams – sākot ar atbilstošu auto stāvvietu cilvēkiem ar invaliditāti un beidzot ar pieejamu universālu tualeti.
LZK programmas “Saglabāsim Latvijas kāpas” 2018. – 2020. gada projektā ir paredzēti konkrēti piekrastes publiskās infrastruktūras labiekārtošanas darbi, kā arī sabiedrības informēšanas un izglītošanas kampaņas. Pateicoties Baltijas jūras Aizsardzības fonda (BaltCF) atbalstam, līdz šim dabas pieejamības objekti ir izveidoti – Ainažos, Jūrkalnē, Mērsragā, Kaltenē, Ķesterciemā un Engurē. Šogad projekta finansētās universālās zaļās tualetes tiks uzstādītas Nīcas novada Bernātu pludmalē un Grobiņas novada Medzes pagasta kāpu atpūtas vietā “Liedagi”.