Lauzīs līgumu par ēdināšanas pakalpojumu sniegšanu

15. martā Engures novada domes sēdē deputāti pieņēma lēmumu lauzt līgumu ar sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu «Zeltzīle».

15. martā Engures novada domes sēdē deputāti pieņēma lēmumu lauzt līgumu ar sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu «Zeltzīle».

No nākamā gada 1. septembra Engures vidusskolā skolēniem vairs nebūs iespējas izvēlēties ēdienu – visi ēdīs to, ko pavāri attiecīgajā dienā piedāvās, līdzīgi, kā tas ir Lapmežciema pamatskolā. Līgumu ar SIA «Zeltzīle» lauzīs ar 15. augustu. Deputāti savu izvēli pamatoja ar to, ka ir krīzes laiks un pusdienām jābūt pēc iespējas lētākām. To varētu panākt, ja pašvaldība algotu pavāru un virtuves strādniekus.

Ar SIA par cenu pazemināšanu nevienojas

Situāciju domniekiem skaidroja Engures novada domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Kalnozols: "2010. gadā risinājām jautājumus par pusdienu cenu samazināšanu skolā, bet vienošanos nepanācām. Esam iepazinušies ar Lapmežciema pamatskolas pieredzi, kur ar ēdināšanas jautājumiem nodarbojas pašvaldība, un noskaidrojām, ka pusdienu cena tur ir ievērojami zemāka. Tāpēc nolēmām ar līdzšinējo pakalpojumu sniedzēju SIA «Zeltzīle» līgumu lauzt, un no 1. septembra ar ēdināšanas jautājumiem nodarbosies pašvaldība."

Radušos situāciju skaidroja SIA «Zeltzīle» vadītāja Tatjana Zuke: "Visu rudeni notika sarunas ar pašvaldību. Mēs piedāvājam daudzus priekšlikumus, bet tie nebija pieņemami ne vecākiem, ne pašvaldībai. Piedāvājām gan kopgaldu, gan vairākas ēdināšanas formas. Praktiski tās neizskatīja. Pirms Jaunā gada saņēmām no Engures novada ēdienkartes, kurās bija palielinātas porcijas par 50%, bet samazinātas cenas. Es piedāvāju skolas direktoram savu kalkulāciju un teicu, lai porcija ir lielāka (par 50% palielināta gaļas daudzums, par 35% – piedevas un par 50% – salāti). Uztaisīju savu izcenojumu, piedāvāju, bet par to lūdzu, lai atmaksā mums komunālos pakalpojumus. Visi zina, ka no Jaunā gada palielinājās minimālā alga, produktu cenas: dārzeņi – par 17%, kartupeļi – par 100%, kāposti – par 150%, piena produkti – par 12%, augļi, cukurs – par 10%, gaļa – par 8%. No 1. septembra mēs bijām pazeminājuši cenas par 13%, bet tā kā šī gada sākumā produktu cenas pieauga, nebija reāli palielināt porcijas un samazināt to cenu. Es iesniedzu oficiālu iesniegumu pašvaldībai, bet neesmu saņēmusi nekādu atbildi. Sarunas bija tikai mutiskas. Ēdienkartes man nesa un piedāvāja katrs, kam tikai nav slinkums. Mums skolā ir direktors un medmāsa, ar kuriem kopīgi sastādām ēdienkartes, bet šoreiz iejaucās cilvēki no malas. Ja runājam par vecākiem, tad, manuprāt, arī te aktivizējas kādi 10 vecāki no 300, kas vāra to putru un tracina bērnus pret mums."

Viedokļi dažādi

Skolas direktors un deputāts Jānis Pūce: "No skolas puses tiek piedāvāta sabalansēta ēdienkarte, ņemot par pamatu 2010. gada oktobra, novembra iepirkumu cenas tām skolām, kurām tajā laikā bija produktu iepirkums – Jūrmalā, Baložos un citur. Tika vērtēts porciju lielums, daudzums un cenas. Vērtējot situāciju, nonācām pie slēdziena, ka jāatkāpjas 12 gadus atpakaļ, kad ēdienu skolā gatavoja skolas pavāres. Man kā deputātam vecāko klašu skolēnu vecāki zvana un jautā, kāpēc jūs dotējat pusdienas 1.-4. klašu audzēkņiem, bet nedotējat tās 5.-2. klasei? Ņemot vērā pašreizējo ekonomisko stāvokli, nolēmām izrādīt pretimnākšanu visiem, kas mācās Engures vidusskolā. Firmas «Zeltzīle» pārstāvji mums ir parādījuši pavadzīmes, un mēs sapratām, ka ar zemākām cenām ēdināšanas pakalpojumus sniegt tā nevar." Debatēs paskaidrojumus sniedza arī A. Kalnozols: "Mums jau otro gadu budžets ir ar mīnusa zīmi. Firma nevar, bet pašvaldība var ēdināšanas pakalpojums sniegt lētāk, jo samazinās PVN izmaksas, kas vien ir 22%. Mēs varēsim piedāvāt pusdienas, kas maksā 70 santīmus, nevis Ls 1,10."

Vecāku pārstāve Kristīne Fišere Blumberga noliedza, ka vecākus pārstāvot tikai 10 aktīvākie vecāki, kas cīnoties par ēdināšanas kārtības maiņu vidusskolā: "Uzstādījumam par cenu SIA «Zeltzīle» vadītāja nav gatava piekāpties. Esmu runājusi ar vecākiem, un viņi ir apmierināti ar gaidāmo kārtību pēc 1 septembra. Vecāku padome ir gatava sadarboties ar skolu, ar jauno pavāru. Kad krīze beigsies, tad, protams, vecāki varēs izskatīt jautājumu par citiem ēdināšanas piedāvājumiem," teica K.Fišere-Blumberga.

Deputāts Atis Bērziņš teica – ja tagad izšķiramies par kopgaldu, tad iznāk sagraut to, kas bija izveidots. Tagad būšot nepieciešamas trīs štata vietas par minimālo algu… A. Kalnozols skaidroja, ka minimālās algas pavāriem nebūs, būs lielākas: "Lapmežciema skolā pusdienas maksā 45 santīmus, un dotē pavārus. Pusdienas tiek nodrošinātas 130 bērniem. Ja Engurē ēdīs 250 bērni (visi 300 neēdīs), ja rēķinām vēl to naudu, ko maksājam par 1.-4. klašu ēdināšanu, kas mēnesī ir Ls 2000, cena pusdienām būs no 65-70 santīmiem, jo pusdienu cenā ierēķinām arī pavāru algu. Mēs varam diskutēt, par kādu naudas summu pašvaldība dotēs pavāru. Nekad neesmu teicis, ka Engures vidusskolā līdz šim ar ēdienu bijis kaut kas slikts – tas bija garšīgs, bet, par naudu runājot – ja varam sagādāt skolēniem lētākas pusdienas, tas šajos apstākļos ir jādara."

Pēc sēdes SIA «Zeltzīle» vadītāja Tatjana Zuke atzina, ka apsver iespēju tiesāties. Viņa esot iegādājusies virtuves iekārtas, par kurām vēl šobrīd maksājot kredītu. Galīgo lēmumu uzņēmēja pieņemšot tad, kad no Engures novada domes saņemšot rakstisku lēmumu. Viņa uzskata, ka nekādus līguma noteikumus neesot pārkāpusi, tāpat neesot saņēmusi pamatojumu, kāpēc līgums tiekot lauzts.

Viss jaunais – labi aizmirsts vecais

Rakstot šo publikāciju, pavisam svaigā atmiņā laiks, kad pašvaldības un skolas atteicās no skolēnu ēdināšanas pakalpojumiem. Var jau teikt, ka tie bija treknie gadi. Tomēr lielākā daļa cilvēku jau nekādus treknos gadus neizjuta, bija vien darbs un vēlme nodrošināt kaut cik normālus dzīves apstākļus. Jau tolaik notika debates, vai, piesaistot firmas, vajadzētu sadārdzināt skolēnu pusdienas, vai skolas ēdnīcā vajadzētu vairākus ēdienus, vai tikai vienu dienas piedāvājumu, vai būs labi, ja viens skolēns ēdīs karbonādi, bet cits varēs atļauties tikai fri kartupeļus… Bija cilvēki, kuri uzskatīja, ka skolā visiem jāēd viens ēdiens un tam jābūt iespējami lētākam. Taču toreiz mode bija cita… Tie, kuri šai jaunajai modei nepakļāvās, līdz pat šai dienai skolēniem nodrošina lētas un labas pusdienas, kā, piemēram, Lapmežciema pamatskolā un arī dažviet citur. Iepriekšminēto apstiprina arī J. Pūces piebilde domes sēdē, ka viena Engures vidusskolas 11. klases skolniece izstrādājusi zinātniski pētniecisko darbu un viņas izdarītais secinājums bija, ka vislētāk ēdināšanas pakalpojumus skolēniem var sniegt tikai pašvaldības ēdināšanas uzņēmums. Tā piedāvātā cena esot lētāka pat par izslavēto lēto lietuviešu firmu piedāvāto maksu. Kaut nu šī acīm redzamā patiesība mums neaizmirstos, kad pēc kāda laika nāks atkal kārtēja modes lieta un gribēsies ēdināšanas jomā kaut ko pārkārtot. Atgādinām, ka Tatjana Zuke Engures vidusskolā sāka strādāt 1991. gadā – kā skolas pavāre. Kad mainījās mode, 2002. gadā viņu pierunāja nodibināt savu ēdināšanas firmu «Zeltzīle». Ir saprotams, ka deputātiem jālemj par labu skolēniem un viņu vecākiem, kā arī viņi izdarīja, paralēlais stāsts par uzņēmuma «Zeltzīle» situāciju nav iepriecinošs…

Komentāri

  1. pēdējais laiks sākt domāt par to, ka arī bērniem vajadzētu piedalīties šajā procesā.Paši tak raudam, ka izaug patērētāju paaudze, mēs braucām talkās, gājām virtuvē palīdzēt un protam darbu darīt, bet tagad lielākā daļa neprot neko, bet tikai runā par tiesībām.Un protams, ka var pagatavot ēdienu ja ir vēlēšanās un prasme to darīt pa mazākām naudiņām. Atvainojiet, tajā laikā mēs daudzi kaut kā ķepurojāmies un dibinājām uzņēmumus, daudzi esam likvidējuši un sākam no jauna ko citu, ja nevar izprast reālo situāciju un būt elastīga uzņ’mēja, tad tas ir jāsaprot un mode jāliek malā
    un kāpēc uztraukties, ja pašval’dībai vajadzēs darba vietas, tas jau tikai apsveicami

  2. jā un Mērsragā visu laiku ēdina pašvaldība un kā izrādās ļoti garšīgi un kvalitatīvi. Galu, galā mums katram sava naudiņa ir jānopelna un diemžēl mūsu valstī nav bezmaksas izglītība un ja jāskolo vairāki bērni, protams ka viņiem arī jāēd, tad kopgalds ir laba doma.., tikai cerams ka galvenais pavārs taču tiks meklēts,ko??!!

  3. Prieks! Beidzot būs arī svaigs ēdiens. Šodien bija super izvēle- saldais no pirmdienas- kaut kas biezputrai līdzīgs ar izbalējušu ķīseli, saldais no otrdienas- šokolādes ķīselis, vēl saldais- biezpiena sacepums- pavāre apgalvoja, ka svaigs. Taupība pāri visam. Reizēm liekas, ka mūs uzskata par 2 kategorijas sivēniem vai izmēģinājuma trusīšiem. Labi, ka esam tik izturīgi, kolektīvo ātro kāju slimību neesam saķēruši.

  4. Nezinu situāciju Engures skolā, bet tā kā esmu strādājis pa pavāru un zinot produktu cenas man tie 0.45 liekas nereāli.Ja šajā cenā ir runa tikai par produktu izmaksām, tad jā tas ir iespējams, bet ir arī algas, nodokļi, gāze lai ēdienu sagatavotu, elektrība, ūdens un iekārtas uz kā gatavot, kā arī uzņēmējam vienmēr vēl ierēķina telpu īri. Uzņēmējam tas viss ietilpst vienas porcijas cenā. Pašvaldība acīmredzot to visu taisās dotēt un pasniegt, ka var ļoti lēti pabarot.
    Es domāju, ka šitam rakstam mēs lasīsim turpinājumu pēc gada, kad mīļie skolnieki atkal nebūs apmierināti ar ēdināšanu. Nav gadījies dzirdēt, ka kādā skolā bērni būtu apmierināti ar ēšanu.

  5. Izmantojot izdevību , ka ir iespējams komentēt rakstu , gribētu sniegt dažus precizējumus par šo tēmu.Veselu gadu ir mēģināts runāt ar T.Zukes kundzi , tikai šīs sarunas patiesībā ir grūti nosaukt par sarunām , tā bija skaļa izbļaustīšanās un pat personiski apvainojumi no šis kundzes puses.Lai cik saprotamā formā vecāki mēģināja savas prasības uzstādīt , uzņēmēja turpināja aizvien absurdākus piedāvājumus likt priekšā.Es pieļauju ,ka tāpēc arī neturēja neviens par vajadzīgu uz tiem rakstiski atbildēt. Gan A.Kalnozols gan G.Važa šinīs ”sarunās” piedalījās un tikai loģisks ir rastais risinājums -kopgalds , un līguma laušana ar ”Zeltzīli", jo ar šim sarunām mēs braucām tikai dziļāk mežā , un kā jau mežā – daudz malkas t.i. vecāki atklāja daudz nepilnības ēdienkartēs , arī ar čekiem bija problēmas un vēl daudz sīkus knifiņus ,kuri liecināja par negodprātīgu rīcību.
    Mani gan izbrīna A.Bērziņa izteikumi par to ,ka sagraujam to , kas izveidots.Bet kas tad ir svarīgāks skolā , vai , lai bērni ir paēduši , vai privātfirmas intereses ? Pēc viņa balsojuma sēdē "atturos” nav jau gan īsti skaidrs viņa viedokli. Ne par , ne pret ?
    Un vēl , R.Fjodorova nav pieminējusi manuprāt ļoti spēcīgu repliku no pansionāta ”Rauda” direktora puses , ka viņš pabaro 400 cilvēkus ,bet divu gadu laikā cenas nevienam produktam nav cēlušās ! Ļoti spēcīgs arguments tam ,ka , ja grib , tad var.
    Īstenībā jau nekas nav beidzies , viss tikai sākas. Un modē ir tas ,kas pašam vislabāk patīk , piestāv, ir ērts un pieņemams !

  6. Raudas pansionātā cenas nav cēlušās ēdienam, tāpēc, ka tur salika kameras virtuvē un palīgtelpās un tā beidzās Padomju laika tradīcijas – zagšana.

  7. nu nekas jau nenotiek tāpat vien – ja viss būtu gards, kvalitatīvs un vēl cenas adekvātas, tad jau neviens neiebilstu,un visiem būtu labi, gan bērniem, gan vecākiem, gan pagastvečiem, vai ne? Jā, un kāds gan bērniem sakars ar Zukes kundzes kredītsaistībām?

  8. Engurē nav ”cilvēki no malas ” , katrs ir kaut kādā mērā saistīts ar skolu.300 bērni =600 vecāki =1200 vecvecāki u.tt. Es katru dienu uz skolu bērnam dodu līdzi 2 Ls , par pusdienām aptuveni 1.20- 1.50 un vēl kafejnīcai , jo diena sanāk gara – mācības un pulciņi , bet cik ir tādi vecāki ,kuri nevar iedot 2 Ls , un , ja ir vairāki bērni !
    Beidzot varēsim runāt par saprātīgām cenām . Paldies ,ka esam sadzirdēti !

  9. Varbūt Zukes kundzei ir vēl kāds kredīts? Tad jau jāliek vēl lielākas cenas. Skolas bērni un vecāki sametīs.

  10. KĀ BŪS AR ĒDINĀŠANU BĒRNUDĀRZĀ, ARĪ TUR SIA "ZELTZĪLE" SNIEDZ SAVUS PAKALPOJUMUS?

  11. Viss ir kārtībā- " Pastāvēs, kas mainīsies! " – tā diemžēl ir patiesība! 🙂
    " Zeltzīlei" bija visas iespējas ar vecākiem runāt,diskutēt un mēģināt rast kompromisu- bet ir sanācis, kā nu sanācis!
    Par bērnudārzu domāju diskusijas nevar būt- "Zeltzīle" taču arī tur ir " Zeltzīle" – līgums tiek lauzts ar firmu! 🙂

  12. man jau taa kaa shitais dzilji neskar, bet…ko noziiimee “diskuteet”, kad dazhi breecoshi mammukjiishi kaut ko ienjem praataa!?
    Nee, nu forshi, ja vareetu kaadu pabarot par Ls 0.45, bet kaa jau te “pavaars” ieprieksh izteicaas…diez vai, diez vai…

  13. Kur jūs raujat tos 45 sant. ? Visticamāk tie būs 65 -90 sant. , varbūt pat lats , cik paši vecāki būs gatavi maksāt !

  14. Šito BREX saka:

    "kad dazhi breecoshi mammukjiishi kaut ko ienjem praataa!?"

    Vai vari nosaukt kādu brēcošu mammuku?

    Es varu nosaukt vecāku padomi, kura visu vecāku vārdā cīnās par labāku barošanu. Un ne jau tāpēc, ka kādam mammukam nepatīk, kā taisa ēst, bet tāpēc, ka vecāki savu nepatiku pateica skolas organizētā aptaujā. Ja nemaldos, tad ap 80% vecāku izteica negatīvu nostāju par ēdināšanas pakalpojumu kvalitāti skolā. Vecāku padome pilda savu pienākumu – aizstāv vecāku intereses. Ko teiktu, ja padome savu darbu nedarītu? Tad būtu skolas vecāku padomē tikai daži brēcoši mammuki, kas neko vispār nedara?

    Un vēl tāda lieta, ka vienīgie brēcēji sapulcēs bija Zuke ar savu grāmatvedi. Pārējie mācēja normāli sarunāties.

  15. Visu cieņu vecāku padomei, ka nenobijās pateikt to, par ko citi ilgi jau klusēja.

  16. šī problēma jau ir bijusi ļoti ilgi un ļoti ilgi vecākus negribēja sadzirdēt neviens no vadības un patiešām pastāv tas, kas pārmainīsies’…un tur nu pati Zukes kundze ir pie vainas, vajadzēja tomēr nolaisties uz zemes un vecie padomju gājieni neiet cauri
    jā dīvaina ir mūsu sabiedrība arī no žurnālistu puses, tad kad šo problēmu sāka cilāt tā skaļāk,tad ši pati avīze aizstāvēja uzņēmēju un noniecināja vecākus,bet ja būtu kāds valdības pārstāvis kaut ko sagrēkojis, tad diez vai avīze viņu aizstāvētu pret brēcošiem tantukiem

  17. jautajums-kas notiks ar musu berniem lidz sim 1.septembrim? vai berni tiks paedinati vismaz lidzsineja limeni,bet ne zemaka?jo var jau gadities ka Zeltzile nav prieciga un (atvainojos par rupjibu) splaus katlina,lai jau tiek?(atvainojos tiem kurus tas neskar) vai to kads kaut vai nedaudz uzraudzis?

  18. Sia "Zeltzīlei"līgums tiek lauzts ar 16.augustu, tā kā ēst vien jāgatavo un es nezinu, tad ja jābūt galīgi nenormālam lai spļautu katliņā

  19. Man gan garšo Zeltzīles gatavotie ēdieni. Vai nākamgad bērni ēdīs to viena veida ēdienu, ja tagad viņi nes prom pilnus šķīvjus ar ļoti labu ēdienu? Īpaši 1.-4.klašu skolēni, kuri ēdienu saņem par velti. Mūsdienu bērni ir ļoti izlepuši.

  20. kārtējais pagasta cilvēku tīšais izgāšanas darbs, pusdienas bij ļoti labas, paskataties cik citās skolās maksā pusdienas tāpat un neviens nečīkst. Pa 50 sant. jūs nevienu nepabarosiet varat aizmirst.

  21. "Ēdājai " kaut kā neiet kopā fakti par garšīgu ēdienu un pilniem šķīvjiem. Es redzēju to "garšīgo " makaronu zupu , kurā makaronus bija grūti sasmalstīt !!!

  22. manuprāt bērni visi ir vienādi un grib ēst, uzskatu ka ir tikai pozitīvi tas, ka pagasts tagad dotēs visus bērnus vienādi un ja nebūs kur iepirkt tos kārumus, tad ēdienreizi visi gaidīt gaidīs. Ja kādam negaršo, lai ņem līdzi maizes ka tagad dara. Un varbūt tad radīsies iespēja šo pusdiennaudu pārskaitīt kontā un ja nebūs ko tērēt, tad uz veikalu arī neskries, bet līdz šim, kā varēja izkontrolēt, vai iedotā nauda tiek apēsta pusdienās vai citur.Paši jau esam vainīgi ka bērni negrib ēst ēdienu, jo ja ir iespējas tik dažādas, tad bērni izvēlas vieglāko ceļu

  23. Izlepušie engurnieki garšīgas pusdienas pat ļoti garšīgas pusdienas ir skolā. Citas skolas jau sen pusdienas maksa 1 latu dienā, Jums nav sakāpiis galvā, vecāki???????????

  24. nu tad jau tālāk par enguri nav būts- ir gan skolas, kuras maksā lētāk un vēl uz galda ir uzliktas lai katrs ēd cik grib. Un te jau pusdienas nemaksā lētāk par latu

  25. Cik zinu , tad vecāki prasīja pa 1.00Ls otro +saldais , bet Zuke deva pa 1.10 Ls , nekādi nevarēja tos 10 sant. nomest… kā tur bija tajā krievu teicienā par "žadnostj "…

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *