Vasaras otrā puse ir aktīvākais darba laiks bioloģiski vērtīgajos zālājos – ir beigusies putnu ligzdošanas sezona un droši var ķerties pie pļavu uzturēšanas, bez kā dabas vērtību saglabāšana būtu apgrūtināta. Iespēja iesaistīties bioloģiski vērtīgu pļavu apsaimniekošanā šonedēļ būs ikvienam interesentam, jo divās talkās Ķemeru Nacionālajā parkā varēs gan praktiski darboties, gan kopā ar ekspertiem iepazīt divu veidu zālājus.
“Daru labu dabai” iniciatīvā Pārvalde aicina iedzīvotājus iesaistīties biotopu atjaunošanā un uzturēšanā. Iniciatīvas mērķis ir praktiski darbojoties, palīdzēt izzināt Latvijas dabas vērtības un iepazīstināt ar augu un dzīvnieku sugām, biotopiem un Latvijas dabu kopumā.
Ceturtdien, 12. augustā, norisināsies siena talka Bigauņciemā, īpaši aizsargājamā pļavu biotopā “Mitri zālāji periodiski izžūstošās augsnēs”. Pārvaldes vecākā eksperte Vita Caune skaidro, ka mitras pļavas, kas izžūst tikai vasaras otrajā pusē, Latvijā ir ļoti reti sastopamas. Tās atrodamas galvenokārt Ķemeru Nacionālajā parkā un Liepājas ezera apkārtnē, un veidojušās vietās, kur tuvu zemes virskārtai atrodas dolomīta slānis, kas apgrūtina ūdens uzsūkšanos pavasarī. Pateicoties dolomīta slānim, augsne ir kaļķaina, kas ļauj augt dažādām orhidejām un citām retām augu sugām. Agrāk šādas pļavas ĶNP teritorijā aizņēma lielas platības, bet, tā kā tās bija pārlieku mitras, lielākā daļa vairs netiek izmantota lauksaimniecībā jau vismaz 50 gadus un kopš tā laika pamazām notiek pļavu aizaugšana ar mežu.
Tāpēc līdz mūsdienām ir pārsvarā saglabājušies nelieli, grūti pieejami, meža ieskauti pļavu fragmenti, kuru apsaimniekošanai nepieciešamas palīdzīgas rokas. “Tāpēc ir īpašs prieks par privāto īpašnieku iniciatīvu vismaz nelielās platībās šīs dabas vērtības atjaunot un saglabāt,” pauž V. Caune, piebilstot, ka arī 12. augustā talka notiks sadarbībā ar vērtīgo zālāju īpašnieku, tādējādi veicinot labās prakses pārņemšanu un turpināšanu.
Savukārt, piektdien, 13. augustā siena talka notiks Klapkalnciema apkārtnē, Pilku pļavās, kur sastopami retie smiltāju zālāji. Zālāja atjaunošanu šajā vietā 2018. gada rudenī uzsāka Ķemeru Nacionālā parka jaunie reindžeri, atbrīvojot teritoriju no priedēm, kārkliem un bērziem. Turpmākajos gados šie darbi turpināti, rīkojot publiskas siena talkas nopļautās zāles savākšanai. Šis darbs ļaus uzlabot dzīves apstākļus augiem un kukaiņiem, kuri mitinās tikai šāda veida dzīvotnēs, piemēram, retajam sarkanspārnu sisenim jeb parkšķim.
Abās talkās darbs paredzēts darbs aptuveni 2 stundu garumā, kura laikā tiks sagrābts nopļautais materiāls – zāle, krūmu atvases. Tāpat būs arī eksperta stāstījums par dabas vērtībām un iespēja uzdot jautājumus, kā arī noslēgumā maltīte brīvā dabā. Talku laikā dalībniekiem būs pieejams dzeramais ūdens, taču pašiem jāņem līdzi savu pudeli vai krūzīte, kurā ieliet ūdeni, kā arī pašiem parūpēties par aizsardzību pret insektiem un saules apdegumiem. Atbilstoši tematikai gan dāmas, gan kungi tiek aicināti ģērbties baltos vai gaišas krāsas tērpos.
Talkas notiks atbilstoši spēkā esošajām prasībām publisko pasākumu rīkošanai. Pasākums tiek organizēts jaukta tipa publikai. Tas nozīmē, ka to drīkst apmeklēt personas, kas ir vakcinētas pret Covid-19, to pārslimojušas vai ne vēlāk kā 48 stundas pirms pasākuma veikušas Covid-19 testu, un tā rezultāts ir negatīvs, uzrādot atbilstošu digitālo sertifikātu ar QR kodu. Bērni līdz 12 gadu vecumam drīkst apmeklēt pasākumu, neuzrādot iepriekš minētos dokumentus.
Abām talkām ir obligāta iepriekšēja pieteikšanās:
Pieteikšanās talkai 12. augustā Bigauņciemā https://forms.gle/errQdCXc9z31YSWX6
Pieteikšanās talkai 13. augustā “Pilkās” https://forms.gle/VPRcZZHezTp31Eb47
Pulcēšanās vieta talkas dalībniekiem tiks paziņota pēc pieteikšanās, nosūtot e-pastu uz norādīto adresi.
Latviski pareizi – uz sienas talku!
Super jauka doma,pasakums!!!biežāk vajadzetu šadu un kaut ko lidzigu organizet arī Tukumniekiem !!!!citadi tā izskatās ka viena daļa jaunie aug ,bez sajēgas kas ir palidzēt vienkārši tapat ,lidzcilvekiem,dabai ,dzīvniekiem utt.