Kāpēc «Dzīvajai skolai» vajag vairāk naudas?

14. marta laikrakstā jau rakstījām, ka Tukuma novada domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē deputāti izskatīja «Dzīvās skolas» iesniegumu, kurā skola lūdza palielināt finansējumu. Šai privātajai izglītības iestādei gadā no pašvaldības budžeta ticis piešķirts ap Ls 25 000.

14. marta laikrakstā jau rakstījām, ka Tukuma novada domes Izglītības, kultūras un sporta komitejas sēdē deputāti izskatīja «Dzīvās skolas» iesniegumu, kurā skola lūdza palielināt finansējumu. Ņemot vērā, ka šai privātajai izglītības iestādei gadā no pašvaldības budžeta ticis piešķirts ap Ls 25 000, deputāti nolēma vispirms izvērtēt situāciju, pieaicinot Izglītības kvalitātes valsts dienesta ekspertus, un tad lemt par naudas piešķiršanu. Neilgi pirms Lieldienām skolā pabijām un sarunā ar skolas vadītāju Silvu Balodi meklējām atbildi uz jautājumu, kāpēc skolai vajadzīgs vairāk naudas?

– Kāpēc rakstījāt šādu iesniegumu?

– Iesniegumu rakstījām tāpēc, ka mūsu skola ir izveidojusies savādāka, nekā sākumā bijām domājuši. Bijām plānojuši mācīt bērnus, kurus vecāki negrib unificēt, kuri atšķiras no citiem, un tāpēc mācāmi citādāk. Gribējām īstenot ekoloģiskās mācīšanas modeli ar vecāku iesaistīšanos, taču, uzzinot par individuālajām mācīšanās metodēm, pie mums atnāca bērni, kurus parastā skola bija “samalusi”. Bērnus sūta citas skolas, psihologi, sociālie darbinieki, ģimenes ārsti, arī ar pedagoģiski medicīniskās komisijas lēmumu – redzot, ka bērns jūtas slikti un ka līdzšinējā vide nav bijusi piemērota, speciālisti ieteikuši meklēt citu. Šiem bērniem vajadzīga savādāka pieeja, individuāla, un to viņi šeit arī saņem. Tai pat laikā bija bērni, kas, pieraduši pie parastās skolas kontrolēšanas, nespēja pieņemt mūsu nosacījumus – pašiem vadīt un organizēt savu dzīvi. Viņi te sajuta brīvību, bet nesaprata, ka brīvība nozīmē arī atbildību un iesaistīšanos.

Vairāk lasiet ceturtdienas, 4. aprīļa, laikrakstā.

Komentāri

  1. īsti nesaprotu, ko sevī ietver jēdziens “privātā skola”, attiecīgi – kāpēc pašvaldībai, kas nav skolas dibinātājs, būtu jāpalielina finansiālā atbildība???
    par īpašajām metodēm – jebkurš bērns ir īpašs, arī neprivātā skolā …, taču piekrītu par vecāku attieksmi – no neadekvātas, pārmērīgas kontroles līdz absolūtai vienaldzībai, izvairīšanās no problēmu risināšanas, domāju, ka šis jautājums ir diskusijas vērts, tikai ar norunu, ka “skolotāji nav tie sliktie, bet vecāki tie ideālie”, bet jāātrod saprātīgais zelta vidusceļs, kurā ieguvējs ir jaunais cilvēks 🙂

  2. Mūsu sabiedrība nevar atļauties ” Privātu skolu”. To varbūt var Rīgā, kur lielākas algas! Vecākiem ir grūti par visu samaksāt! Pusdienas, uzturēšana, algas! Tad jau maksai jābūt ap 100 Ls mēnesī…Kurš to var atļauties Tukuma novadā? Bet bērniem patīk šī skola! Viņi jūtas droši un atraisīti! Tāpēc jau vadība lūdz palīdzību no Domes! Slēgt un izformēt ir vienkārši, bet kas notiks ar bērniem? Atkal būs iemesti svešā vidē… Un kas būs ar telpām? Tās jāuztur tā vai tā! Domei, pagastam… Īpašo bērnu ar katru gadu kļūst arvien vairāk, viņiem vajag individuālo pieeju,mierīgu vidi,mazu kolektīvu, dabu apkārt! Tur tas viss ir! Tikai jāpilnveido un jāpalīdz nedaudz!

  3. Ja 50 bernu vecaki uzskata ka viņu berniem ir vajadziga “ipaša” pieeja, tad lai viņi par to ari maksa! Ja to “ipašo” vajadzibu apliecina arstu komisija, tad par to vajadzetu maksat ari valstij.

  4. Es kā nodokļu maksātājs gan novada budžetā,gan Valsts budžetā esmu kategoriski pret budžeta naudas klakarēšanu kaut kādu kreiso skolu finansēšanā. Es vēl saprastu,ja normālās skolas būtu pārpildītas un bērniem trūktu vietas,kur mācīties.
    Ja kāds vecāks iedomājas,ka viņa luteklītis nevar mācīties normālā skolā – lūdzu,maksā pilnu maksu un uz priekšu. Es vēlos dzirdēt,kuri Domes deputāti nobalsos par arī manas naudas iesviešanu viena privātā “skolotāja” kabatā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *