Nams Sabiles ielā 1 – šobrīd ir kritiskā stāvoklī

Kandavas Domes sēdes darba kārtībā bija iekļauti vairāki ar nekustamo īpašumu saistīti jautājumi. Viens to tiem – nekustamais īpašums Sabiles ielā 1 ( nams krustojumā, iepretim veikalam «Linda»). 1993. gadā šis īpašums, kas sastāv no dzīvojamās mājas, saimniecības ēkas un 766 m² liela zemesgabala, denacionalizēts un nodots divu privātīpašnieku pārvaldījumā, bet īpašumtiesības zemesgrāmatā nav nostiprinātas.

Kandavas Domes sēdes darba kārtībā bija iekļauti vairāki ar nekustamo īpašumu saistīti jautājumi. Viens to tiem – nekustamais īpašums Sabiles ielā 1 ( nams krustojumā, iepretim veikalam «Linda»). 1993. gadā šis īpašums, kas sastāv no dzīvojamās mājas, saimniecības ēkas un 766 m² liela zemesgabala, denacionalizēts un nodots divu privātīpašnieku pārvaldījumā, bet īpašumtiesības zemesgrāmatā nav nostiprinātas.

Izvērtējot situāciju, dome konstatējusi un arī katram, kas uzlūko namu, skaidri redzams, ka nekustamais īpašums Sabiles ielā netiek apsaimniekots. Daiļai mājas nav logu, starpstāvu pārsegumu, bojāts jumta segums un konstrukcijas. Faktiski dzīvojamās mājas daļa ir avārijas stāvoklī, apdraud cilvēku drošību un bojā kopējo vecpilsētas ainavu. Lai vizuāli uzlabotu nama izskatu, jau vairākus gadus neesošos logus un durvis aizstāj mākslas skolas audzēkņu veidoti darbi. Bet celtnes bīstamību jau tas nemazina! Bīstams ir arī pagrabstāvs, jo zem mājas plūst "vecā kanalizācijas trase". Apsekojot objektu, novada galvenā arhitekte A. Apine, sazinoties ar īpašniekiem, vairākkārt rakstiski un telefoniski aicinājusi īpašumu sakārtot.
Arī Būvniecības likumā paredzēts, "ja būve ir pilnīgi vai daļēji sagruvusi, vai nonākusi tādā stāvoklī , ka tā ir lietošanai bīstama vai bojā ainavu , īpašniekam saskaņā ar attiecīgās pašvaldības lēmumu tā jāsaved kārtībā vai jānojauc". Turklāt, ja īpašnieks līdz noteiktam laikam pašvaldības lēmumu neizpilda, to jāveic pašvaldībai, bet izdevumi, kas saistīti ar īpašuma sakopšanu vai nojaukšanu gan būs jāsedz īpašniekiem pašiem.
Jautājuma izskatīšanā bija pieaicināti paši nama īpašnieki. Viņi šogad iecerējuši nomainīt jumta segumu. Pirms gadiem arī jau sīki rekonstrukcijas darbi veikti. Tomēr, uzskatot, ka ēka ir kļuvusi apkārtējiem bīstama, deputāti uzdeva īpašniekiem mēneša laikā jeb līdz 1. jūlijam pieņemt turpmāko lēmumu: atjaunot dzīvojamo ēku, veikt būvju iekonservēšanu vai namu nojaukt. Arhitekte A. Apine vērsa uzmanību tam, ka ēkas pašreizējā stāvokļa izvērtēšanai, obligāti jāpieaicina sertificēts eksperts – būvinženieris. Kontroli par namīpašuma sakārtošanu deputāti uzdeva veikt Būvvaldei.

Komentāri

  1. Man patīk, vispirms Apine saka, ka "apsekojot " ēka ir kritiskā stāvoklī, bet pēc tam saka, ka vajag tehniskā stāvokļa izvērtēšanai pieaicināt būvinženieri. Tad ko viņa tur "apsekoja" un vai vispār "apsekoja ", jeb tas notika knibinoties pie rakstāmgalda?
    Bet te laikam vairāk runa iet par aizņemtās vietas aizpildīšanas attaisnojumu, un nevis par kvalitatīvu savu pienākumu pildīšanu, ja var dot tik pretrunīgus paziņojumus.
    Un kā viņa iekļuva svešā īpašumā? Es biju domājusi ka privātīpašumā visi nevar bāzt savu degunu. Un vai tā māja tikai vakar tur uzradās?
    Un "uzskatot" ka ēka ir kļuvusi bīstama. Kas tas par lēmumu, uz pieņēmuma, kuru Dainis no Alfrēda pirksta izzīda, pamata? Es uzskatu ka A.Ķieģeļa māja vai D.Rozenfelda māja arī ir bīstama, bet vai tāpēc to nojauks?
    Un tikai jācer, ka īpašnieki parūpēsies, lai būvinženieris savā slēdzienā pasaka, cik mājai liels kaitējums tiek nodarīts no nepārtrauktajām ielas vibrācijām, nepareizi uzklātā asfaltbetona seguma bez ūdensnovada sistēmas izbūves un citām nebūšanām, par kurām tieši atbildīga ir Kandavas novada dome.Un piedzīs no domes ciparu par to visu.
    Un dome var tikai prasīt, lai ēka nekļūst garāmgājējiem bīstama, bet nevar prasīt ēkas pilnīgu rekonstrukciju. Ja īpašniekus apmierina šāds īpašums, tad lai ir, galvenais lai nekas nekrīt uz galvas. Bet ir vai nav logi aizsisti, ir īpašnieku darīšana. Cik atceros, tad šī ēka vienmēr šāda ir bijusi. Un ko tad dome neko nedarīja, kamēr vēl bija domes bilancē? Gaidīja, kamēr pārņems privātīpašnieks, lai pēc tam varētu braukt " augumā ", un ne jau īpašnieki viņu noveda līdz šādam stāvoklim. Vai tad viņus var vainot? Bet tādi jau ir tie mūsu domes plānā galdiņa urbēji.
    "Tjipa strādā ", bet kā ir patiesībā?

  2. labāk dome būtu cilvēkiem kaut kā palīdzējusi to māju sakārtot. smuka sarkano ķieģeļu māja, vai nu uzreiz viss jājauc. Nojaukt jau viegli, bet uzcelt daudz grūtāk. vienas dienas politika, visu nojaukt un tad pēc tam dzīvot tuksnesī. vajag padomāt arī par pilsētas vēsturi. tā māja vēl pirms mums visiem tur bija.

  3. Kad uznāk lietus, mājas sienas atrodas upē. Taisnība vien ir bodniecei, iela un trotuārs nepareizi uzlikts, tāpēc mājas pamati un sienas bojājas.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *