Matkulē ražo salmu briketes

Kamēr vieni šodien gaužas par dižķibeli, krīzi un visādi citādi grūtiem laikiem, citi, kuriem arī neklājas tik viegli, kā gribētos, prāto, rēķina raksta projektus un atver ražotni. Spilgts piemērs šiem vārdiem ir Jānis Šteinbergs – enerģisks, spēka pilns Matkules zemnieks.

Kamēr vieni šodien gaužas par dižķibeli, krīzi un visādi citādi grūtiem laikiem, citi, kuriem arī neklājas tik viegli, kā gribētos, prāto, rēķina raksta projektus un atver ražotni. Spilgts piemērs šiem vārdiem ir Jānis Šteinbergs – enerģisks, spēka pilns Matkules zemnieks.

Zemnieku saimniecība «Sarmas» Matkulē specializējusies gan graudkopībā, gan lopkopībā, bet dzīve diktē savu, un, meklējot jaunas iespējas, kā turpmāk dzīvot, kam pievērsties un ko ražot, zemnieks pieņēma drosmīgu lēmumu – rakstīt projektu, piesaistīt finansējumu un attīstīt jaunu tehnoloģiju, proti,- uzsākt salmu brikešu ražošanu.

Pirmkārt – uzdrošināties

Tautā mēdz teikt – kas neriskē, tas – nevinnē. Prātoju, ka, runājot par Matkulē dzīvojošo zemnieku J. Šteinbergu, šis salīdzinājums tomēr laikam nebūtu īsti vietā. J. Šteinbergs pieņēma lēmumu – uzdrošināties. Uzdrošināties uzsākt ko jaunu, mūsdienu tehnoloģijām atbilstošu. Salmu briketes zemnieka interesi piesaistīja Rīgā, izstāžu kompleksā «Rāmava». Projekts tiek īstenots sadarbībā ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūru (LIAA). Turklāt 55% no šī projekta attiecināmajām izmaksām finansē Eiropas Savienība.

Salmu briketes – 100% bioloģiski tīrs produkts

Par brikešu pielietojumu detalizētāk stāsta pats projekta realizētājs J. Šteinbergs:

"Salmu briketēm pamatā ir trīs pielietojuma veidi. Pirmkārt, tās var izmantot kā kurināmo izejmateriālu apkures katlos, krāsnīs, kamīnos, kā arī automātiskajās katlumājās. Tās apkurei var izmantot arī jauktā veidā kopā ar citu kurināmo – malku vai oglēm. Brikešu degšanas process ir ilgāks un siltuma atdeves koeficients – līdzvērtīgs malkai. Otrkārt, salmu briketes var pielietot siltumnīcās stādu audzēšanai. Tad jārīkojas šādi: apber salmu briketi ar kūdru un aplej ar minerālvielām bagātinātu ūdeni. Sākas bioloģisks process – salmu brikete sāk trūdēt, radot labvēlīgu vidi augu augšanai. Treškārt, salmu briketes var izmantot kā labu mitruma neitralizētāju. Piemēram, viena, aptuveni 32 cm gara salmu brikete spējot uzsūkt ap 9 litriem ūdens. Viens no svarīgākajiem rādītājiem – salmu briketes ir 100% bioloģiski tīrs produkts."

Nelielajā ražotnē, kas iekārtota bijušo Matkules darbnīcu vienā angārā valda patīkama smarža. Iekārta darbojas pieklusināti, bez īpaša trokšņa. Pie tās tobrīd darbojamies sastopam Šteinbergu ģimeni – Jāni, Anitu un znotu – Jāni. Dēls Valdis todien bija devies uz Rīgu darba jautājumos. Turpat blakus iekārtai stāv salmu ruļļi, no kuriem laiku pa laikam iekārtā jāievieto pa salmu klēpim, kas, izejot cauri iekārtai, galaproduktā veido glītu briketi. Un tas viss top bez jebkādiem piejaukumiem. Salmu briketes var izmantot arī pakaišiem un pašu kūtī audzētās cūkas tās jau paguvušas iecienīt. Savukārt Zviedrijā salmu briketes jau labu laiku izmanto pakaišiem zirgu staļļos.

Starp citu J. Šteinbergs pēc ražošanas iekārtas uz Poliju devies pats, jo izskaitļojis, ka tā sanāks izdevīgāk, un, kā pats atzīst – sanācis arī.

Jautāts par produkcijas realizēšanu, J. Šteinbergs teic, ka šobrīd viņš ir tikai ceļa pašā sākumā, un atzīst, ka šobrīd tikai mācās apgūt jauno tehnoloģiju, bet ar produkciju devies iepazīstināt vietējos uzņēmējus, viesu namu saimniekus, draugus, paziņas. Tehnoloģiskie aprēķini liecina, ka 1 tonna salmu brikešu ir līdzvērtīga 3 m³ malkas, bet 1,25 t salmu brikešu kā kurināmais izejmateriāls atsver 1 tonnu akmeņogļu. Atšķirība vien apstāklī, ka, sadegot salmu briketēm, rodas mazliet vairāk pelnu. Cik kurināmais varētu izmaksāt? Aptuveni Ls 65 tonnā.

Atbalstu zemniekam solīja arī domes priekšsēdētājs R. Bārenis, jaunajam produktam saskatot pielietojumu – kurināmo produktu nākotnē koģenerācijas stacijas izveidošanai. Turklāt salmu brikešu ražošana būtu nopietns atspaids arī zemniekiem, kuri nodarbojas ar graudkopību – salmus, kuri dažkārt paliek uz lauka, tagad būtu kur realizēt. Tādējādi jaunā ražotne vienlaikus būtu lielisks ieguvums daudzējādā ziņā.

Komentāri

  1. Prieks par uzņēmīgiem lauku saimniekiem, kuri gatavi uzņemties izaicinājumu un uzsāk ražošanu ekonomiskās krīzes laikā. Jo vairāk būs tādu cilvēku kā Jānis Šteinbergs, jo ātrāk Latvija pārvarēs ekonomiskās krīzes grūtības.

  2. Liels prieks par lielu veikumu,

    Bet man te jautajums varbut nevieta, bet bus kas atbild.

    Kapēc pēc brike;su krināšanas krāsnī pelnu apakšā paliek ciets slāneklis?
    No kā viņš var veidoties, ja nav nekādu piejaukumu?

    AC

  3. Tom tas cietais slāneklis veidojas jo salmu pelniem ir zema kušanas temperatūra, līdz ar to tie pelni degšanas procesā sakūst veido cieto slāni1

  4. Vai sis salmu briketes var kurinat parasta apkures katla kura parasti kurina malku un ogles?
    Vai salmu briketes var aizdedzinat bez papira vai degmaisijuma, vai skaliem?

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *