Jau rakstījām par pēdējā novada domes sēdēm pieņemto lēmumu – lauzt līgumu ar uzņēmumu SIA «Universe», kas līdz šiem piegādāja siltumu Ķandavas daudzdzīvokļu māju iedzīvotājiem, nododot uzņēmuma katlmājas, kā arī iekārtas pašvaldības jeb, konkrētāk, SIA «Kandavas namsaimnieks» pārziņā. Tomēr trīs daudzdzīvokļu māju iedzīvotāji, kas apvienojušies biedrībā «Ozolāji» un ziemā siltumu saņem no Ozolu ielas katlmājas, šim lēmuma iebilst un pat gatavojas to pārsūdzēt.
Kādēļ citi var?
Biedrības «Ozolāji» pārstāvji piedalījās arī domes sēdē. Tomēr viņu iebildumi, ka iedzīvotāji paši vēlētos apsaimniekot katlmāju, kā arī sastādīt apkures tarifus, nevis šīs tiesības nodot SIA «Kandavas namsaimnieks» pārziņā, netika ņemti vērā. Priekšsēdētājas Rolands Bārenis to pamatoja ar faktu, ka biedrības sastādītais un iedzīvotāju parakstītais iesniegums, domē saņemts tikai dienu pirms sēdes un tādēļ tas netiks paspriests. Tāpat Dainis Daņiļevičs, biedrības pārstāvis, saņēma pārmetumus par "iedzīvotāju maldināšanu", jo, kā izteicās R. Bārenis, ticis saņemts zvans no kādas kundzes, kas piedalījusies iedzīvotāju sapulcē, un viņa apgalvojusi – neesot informēta, par ko īsti parakstās. Taču D. Daņiļevičs gan sēdē, gan sarunā pēc tam kategoriski noliedza, ka licis cilvēkiem parakstīties uz "baltas lapas". "Sapulces laikā vairākkārt skaidrojām, kādi ir mūsu mērķi, bet var jau būt, ka kāds nesaprata vai drīzāk – nevēlējās saprast…," secina D. Daņiļevičs. Viņš arī skaidroja, ka vienīgais biedrības mērķis – lētāks siltums ziemā. Un kaut arī Dainis Rozenfelds («Kandavas namsaimnieks» vadītājs) sola tarifus samazināt par 10 līdz 15%, D. Daņiļevičs uzskata – tos varētu samazināt vēl vairāk, jo iedzīvotājiem jau nevajadzētu ne peļņu, ne arī kādus īpašus uzkrājumus. "Uzkrāto naudu mēs ieguldītu atpakaļ mājās," uzsver D. Daņiļevičs. Turklāt, ja cilvēki paši kopīgiem spēkiem rūpētos par malkas sagādi, kurināšanu – arī parādnieku būtu mazāk, uzskata biedrības vadītājs. Pašiem iesaistoties, pieaugot motivācija maksāt. "Bet tagad mēs atkal nezināsim, par ko tad galu galā maksājam!" uzsver D. Daņiļevičs. Kā papildu argumentu tam, kādēļ katlu mājas apsaimniekošana būtu jāuztic pašiem iedzīvotājiem, viņš min faktu, ka šāda prakse citās daudzdzīvokļu mājās Kandavā līdz šim bijusi veiksmīga. "Piemēram, Ozolu ielā 11, kur ziemā par kvadrātmetru bija jāmaksā 0,50 santīmi, savukārt mums bija jāmaksā Ls 1,50, kaut pēc būtības ēkas ne ar ko neatšķiras un arī situmtrase no katlmājas nav tik gara, lai rastos tādi zudumi!" saka D. Daņiļevičs. Viens no ieguvumiem, kas rastos, ja iedzīvotāji būtu arī apsaimniekotāji – kā biedrībai, nebūtu tik liels nodokļu slogs, atšķirībā no uzņēmuma, kā arī nebūtu nepieciešamas virkne formalitāšu – piemēram, tarifu saskaņošana ar regulatoru, jo vienas katlmājas saražotais nav tik lielos apjomos. "Mēs jau siltumu netirgotu, tikai saražotu savām vajadzībām!" uzsver D. Daņiļevičs.
Vēlas uzņemties atbildību?
To, ka uz peļņu, apsaimniekojot Ozolu ielas katlmāju, necer – apgalvo arī D. Rozenfelds. "Tas jau ir pašvaldības uzņēmums, nevis SIA «Dainis»!" Viņš uzsver, ka vienīgais pamatojums, kādēļ apsaimniekošanu uzņemties vēlas pašvaldības uzņēmums – ir… vainas apziņa. "Dome ir līdzvainīga tajā apstāklī, ka bija nepamatoti augsti tarifi," spriež Rozenfelds. Tāpat viņš min likuma normas, kas paredz – pašvaldībai jārūpējas par saviem īpašumiem, jānodrošina iedzīvotājiem ūdens, kanalizācija, siltums u. tml. Tikai iepriekš izdarīta kļūda – funkcijas nodotas privātuzņēmējiem (kaut nenoliedz – tas darīts laikā, kad viņš – Dainis Rozenfelds – pats bija pašvaldības vadītājs), kas gala rezultātā, kā šajā gadījumā SIA «Universe», tās vairs nevar pilnvērtīgi veikt. Tāpat D. Rozenfelds uzskata – ja gadījumā tomēr nodotu katlu māju biedrībai «Ozolāji» (kas, viņaprāt, maz ticams, jo tas ir pašvaldības īpašums) un apkures sezonas laikā sāktos kādas problēmas, pašvaldība tāpat būtu spiesta uzņemties atbildību. D. Rozenfelds uzsver, ka iedzīvotājiem sadarboties ar «Kandavas namsaimnieku» ir daudz izdevīgāk. Kāpēc? Pirmkārt, malku varētu iepirkt lētāk, jo: "Cilvēki taču labprātāk tirgo malku pašvaldības uzņēmumam, nekā vienkārši SIA, kad nevar zināt, vai samaksās." Otrkārt, iespējams, Ozolu ielas katlmājai varētu pieslēgt vēl kādu ēku un: "Jo lielāks apjoms, jo ērtāka dzīve," – Rozenfeldaprāt, tarifi samazinātos. Tāpat SIA «Kandavas namsaimnieks» plānojot vēl vairākus uzlabojumus, kā varētu pazemināt tarifus. Piemēram, izbūvēt nojumi, lai malka kā citus gadus nestāvētu zem klajas debess, samazināt kurinātāju skaitu: "Paturētu mēs labākos, un es uzskatu, ka viens kurinātājs varētu strādāt pat divās katlu mājās vienlaikus, ja tās atrodas blakus." Tāpat arī plānots uzstādīt skaitītājus un ieviest tā saukto avansa maksājumu jeb – iedzīvotāji par apkuri varētu daļēji maksāt arī vasaras mēnešos u. tml. "Idejas ir, tik vēl jākārto virkne formalitāšu, bet pēc tam," D. Rozenfelds solīja, "arī tiks rīkota iedzīvotāju sapulce, kurā cilvēki tiks informēti par gaidāmajām pārmaiņām."
Cilvēki nav maksātspējīgi
Kā vēl viens no argumentiem, kādēļ Ozolu ielas katlmāju nodot tieši «Kandavas namsaimniekam», domes sēdē tika minēta vienošanās, kas jāslēdz ar SIA «Universe» par apkures katlu un citas tehnikas izmantošanu. Biedrība, visticamāk, nespētu neko tādu piedāvāt. Sazinoties ar uzņēmuma «Universe» vadītāju Viktoru Barkānu uzzinājām, ka reāli gan vienošanās ar pašvaldību vēl nav noslēgta – viss ir procesā. Tomēr V. Barkāns, kā cilvēks, kas jau vairākus gadus nodarbojas ar siltumpiegādi, piekrita radušos situāciju komentēt. Viņaprāt, ja pašam būtu jāizvēlas, iespējams pašvaldības uzņēmumam ir vairāk iespēju tarifus samazināt. Bet – nedaudz. "Ir runāts, ka malkas sagatavošanas darbos «Kandavas namsaimnieks», piemēram, varētu iesaistīt tā sauktos 100-latniekus," apstiprina V. Barkāns. Tomēr arī piebilst, ka varbūt pašvaldības uzņēmumam ir lielāka iespēja manverēt, bet, viņaprāt, starpība nevarētu būt ievērojama, jo tāpat diez vai būs iespējams pilnībā izvairīties no jebkādām kredītsaistībām. "Varbūt pamatlīdzekļu iegādei gluži nē, jo kaut kas trasēs būs jāmaina visticamāk pēc pāris gadiem, taču būs jāiegādājas kurināmais," spriež V. Barkāns. Gan D. Daņiļevičs, gan D. Rozenfelds sola – malku palīdzēs sagādāt paši iedzīvotāji. Tomēr, ja par pašvaldības iespējām V. Barkāns neuzņēmās ko komentēt, tad par pašu iedzīvotāju varēšanu – tomēr šaubās. "Apjoms ir liels – teju 100 kubi, un jāņem vērā arī iedzīvotāju maksātspēja, kas šajās mājās nav diez ko augstā," problēmu izgaismo SIA «Universe» vadītājs. Tieši tādēļ V. Barkāns uzsver – biznesa iespējas te tiešām nav nekādas, jo ir iedzīvotāji, kas vienkārši spiestā kārtā par siltumu nemaksā. "Ja kredītu nemaksāsi – atņems dzīvokli, bet, ja nemaksā par situmu…," tā par daudzu iedzīvotāju "vienkāršo rēķināšanu" spriež V. Barkāns, kas uzskata – šai ziņā nekas nemainīsies, jo, piemēram, tiesāšanās ar nemaksātājiem ir laikietilpīgs un sarežģīts process.
***
Tātad – iedzīvotāju, pašvaldības, uzņēmēju attiecības vēl tikai tiek skaidrotas. Bet jācer, visas neskaidrības tiks atrisinātas līdz apkures sezonas sākumam, kā arī solījumi – vai tā būtu biedrības «Ozolāji», vai «Kandavas namsaimnieks», kas rūpēsies par māju apkuri – tiks pildīti!
Izklausās diezgan smieklīgi – viens kurinātājs pa 2 katlu mājām. Vai viņam arī dubultalgu maksās? Bet varbūt var vēl vairāk apskraidīt, nav ko dīkā sēdēt!
Paēdušais neēdušo nekādi nesaprot………Nu absolūts murgojums .:)
Paēdušais neēdušo nekādi nesaprot………Nu absolūts murgojums .:)
Iedzīvotāju maksātspēja krītas visā Latvijā, bet Kandavā Ozolu ielā īpaši, jo šeit par siltumu jāmaksā nesamērīgi augsta cena. Iedzīvotāji spiestā kārtā nemaksā,ne tikai maksātnespējas dēļ, bet arī pakalpojuma un cenas savstarpējas neatbilstības dēļ!Tā pardaudzu iedzīvotāju "vienkāršo rēķināsānu" spriež paši iedzīvotāji!
Dainis atkal blefo. Ja SIA nemaksā par piegādāto malku, tad informācija aiziet ātri un neviens tādam SiA malku nepiegādā. Pašvaldība, savukārt, var aizbildinoties ar visu ko, samaksāt pēc pusgada un vēl vēlāk, tā ir pierasta prakse, jo pašvaldībai tāpat vienmēr nauda ir mazāk kā vajadzības.
Nevar pildīt vienus likumus, nepildot citus, tas nozīmē, ka Dainim arī būs jāievēro, gan darba drošības noteikumi, gan darba likums, kas nosaka cik kurinātājiem kā minimums ir jābūt pie 24 stundu darba laika.
Ja Dainis grib , lai cilvēki viņam tic, tad vajag precīzi ar skaitļiem pierādīt, nevis uzskatīt , ka pats ir pasaules kvalitātes zīme un visiem jātic uz vārda. Vai ne?
Kandavas novadā ir 7600 vēlētāju, no kuriem pašvaldību vēlēšanās piedalījās 3846 vēlētāji! Par Bāreni nobalsoja 334 cilvēki un par Rozenfeldu 326! Pieņemu, ka tiek, kas balsoja par šiem kungiem nebija tie domājošākie pilsoņi!
Taču Bārenis un Rozenfelds jau dala ietekmes sfēras un māca kā pareizi dzīvot pārējiem 7000 vēlētāju un viņu ģimenēm!
Padomājiet, kā tas ir iespējams, vai tiešām biznesa un kontroles shēma, ka divi pašvaldības nepopulārākie deputāti rīkojās Kandavā kā pa savu kabatu!
Ko dara pārējie domes deputāti?
Nāk rudenī Saeimas vēlēšanas – PAR KO BALSOSI TU?
VIENOTĪBA!
KLĀVS OLŠTEINS Nr.12
Kandavas novadā ir 7600 vēlētāju, no kuriem pašvaldību vēlēšanās piedalījās 3846 vēlētāji! Par Bāreni nobalsoja 334 cilvēki un par Rozenfeldu 326! Pieņemu, ka tiek, kas balsoja par šiem kungiem nebija tie domājošākie pilsoņi!
Taču Bārenis un Rozenfelds jau dala ietekmes sfēras un māca kā pareizi dzīvot pārējiem 7000 vēlētāju un viņu ģimenēm!
Padomājiet, kā tas ir iespējams, vai tiešām biznesa un kontroles shēma, ka divi pašvaldības nepopulārākie deputāti rīkojās Kandavā kā pa savu kabatu!
Ko dara pārējie domes deputāti?
Nāk rudenī Saeimas vēlēšanas – PAR KO BALSOSI TU?
VIENOTĪBA!
KLĀVS OLŠTEINS Nr.12