Saņēmis projekta finansējumu, arī Kandavas Tūrisma Informācijas centrs pagājušās nedēļas nogalē piedalījās gadskārtējā starptautiskajā tūrisma izstādē «Balttour».
Kandavas novads tajā ticis pārstāvēts jau sesto reizi, bet ar savu, atsevišķu stendu – otro gadu pēc kārtas. Par to, kā izstādē veicies, vai vērojamas atšķirības, salīdzinot ar iepriekšējo gadu pieredzi, jautājām Kandavas TIC vadītājai Ilzei Dravniecei. Viņa pastāstīja:
– Šogad izstādes piedāvājums neaprobežojās tikai ar informatīvo bukletu aplūkošanu, bet deva iespēju apmeklētājiem pašiem līdzdarboties. Izstādes dalībnieki bija centušies atrast kādu savam novadam vien raksturīgu akcentu, ar ko piesaistīt apmeklētāju uzmanību. Mēs apmeklētāju uzmanību piesaistījām ar tikai mums raksturīgo ozolzīļu kafiju, kuru varēja gan nogaršot, gan uzzināt kafijas pagatavošanas tehnoloģiju, gan arī pašiem izmēģināt roku kafijas malšanā. Drosmīgo kafijas malēju pūles un uzdrīkstēšanos atdarījām ar nelielu, glīti iepakotu kafijas devu, ko rotāja uzraksts «Kandavas ozolzīļu kafija». Bet, piemēram, mūsu kaimiņi, Talsu novada TIC, apmeklētāju uzmanību piesaistīja ar skābētiem kāpostiem, ko varēja ne vien nogaršot, bet arī uzzināt, kā tikt pie bagātīgas kāpostu ražas, kā arī saņemt dažas kāpostu sēkliņas.
– Kā izstādes apmeklētāji vērtēja mūsu novada piedāvājumu – Kandavas zīļu kafiju? Cik plašs bija interesentu loks?
– Interese izrādījās negaidīti liela. Mūsu piedāvājumu nobaudīja ap 2000 apmeklētāju. Bija cilvēki, kuriem kafija īpaši iepatikās, un viņi to nāca izgaršot vairākkārt. Par piemēru, mūsu kolēģis Artis no Kuldīgas to atzina par īpaši gardu esam un kopumā visas izstādes laikā izdzēra vismaz 10 tasīšu. Zīļu kafiju izgaršot vēlējās dažādu paaudžu ļaudis, jo kafija ir kafija, bet zīļu kafija – o, kaut kas jauns, nedzirdēts un vairumam vēl nebaudīts piedāvājums. Atzinīgus vārdus par mūsu piedāvājumu izteica vairākas sabiedrībā atpazīstamas personas, kā, piemēram, ārlietu ministrs Ģirts Valdis Kristovskis, dziedošās māsas Legzdiņas, Ansis Bogustovs, un visi vēlējās zināt dzēriena pagatavošanas tehnoloģiju, jautājot, vai pašiem mājas apstākļos arī būtu iespējams pagatavot šo unikālo, neuzbāzīgi rūgteno dzērienu.
– Vai interesi par kafiju izrādīja arī ārzemju pārstāvji?
– Jā, par mūsu piedāvājumu interesējās baltkrievi, uzbeki un ļoti daudzi krievu valodā runājoši apmeklētāji. Turklāt pie kafijas lieliski iederējās VKLT audzēkņu ceptie cepumi, kurus visas sešas meitenes – Maija, Līga, Elīna, Dana un divas Santas – pašas arī apmeklētājiem piedāvāja. Atzinību izpelnījās arī Vānes zemnieku saimniecības «Birznieki» ražojums – kazas siers ar dažādām piedevām sāļo uzkodu cienītājiem.
– Vai izstādes apmeklētāju pulkā pamanījāt arī novada ļaudis?
– Protams, izstādes pirmajā dienā mūs apciemoja pašvaldības pārstāvji, bet abās nākošajās dienās laiku pa laikam kāds novadnieks pie mums pienāca, lai iedzertu kafiju, apjautātos, kā mums sokas, padalītos iespaidos par citviet stendos redzēto un iepazīto. Visnotaļ lielu interesi tieši kandavnieki izrādīja par dokumentālo filmu, kur vairāk nekā 30 sižetos dokumentēti sadzīviski un vēsturiski momenti iz Kandavas un tās tuvākās apkaimes dzīves laikā no 1947. līdz 1991. gadam.
– Kur un kad šī filma būs apskatāma plašākam skatītāju lokam?
– Dokumentālās filmas pirmizrāde paredzēta šī gada Kandavas novada svētku laikā. Visticamāk, tā varētu norisināties brīvā dabā, aptverot iespējami lielāku interesentu loku.
–– Izstādes apmeklētājiem bija iespēja pirmajiem iepazīt teju kā iznākušo jauno informācijas bukletu par Kandavas novadu.
– Mūsu Anda (TIC konsultante Anda Štrausa) pie informatīvo bukletu stenda bija nodarbināta ik mīļu brīdi, jo tieši izstādes apmeklētāji bija pirmie, kuri saņēma jauno, pirms pāris dienām klajā nākušo Kandavas novada bukletu. Domājot par tūristu pieprasījumu, bukletu sagatavojām divās versijās: latviešu – krievu un angļu – vācu valodā. Turklāt atjaunojām, precizējām un ar jauniem apskates objektiem papildinājām arī Kandavas pilsētas karti.
– Vai izstādes «Balttour 2011» laikā tika noslēgti arī kādi tālāki sadarbības līgumi?
– Nē, līgumus gan nenoslēdzām, bet mājās atgriezāmies ar krietnu pieredzes un jaunu ierosmju bagāžu tālākajiem darbiem. Pirmkārt jau – apliecinājumu, ka ozolzīļu kafija ir pilntiesīgi sevi pieteikusi kā mūsu novada atpazīstamības simbolu un pie iesāktā nevaram apstāties, kafija kā novada produkts jāpopularizē arī turpmāk. Rudenī, zīļu vākšanas konkursa dalībnieku sarūpētās zīles, atsaucīgu ļaužu izlobītas, izkaltētas un samaltas, iepriecinās kafijas baudītājus Kandavas muzejā līdz jaunajai sezonai. Par kafijas lielražošanu, protams, vēl neesam tā nopietni domājuši, bet šī iespēja varētu kalpot kā visnotaļ derīgs izaicinājums kādam no vietējiem uzņēmējiem. Necerēti lielā apmeklētāju interese izstādes laikā nenoliedzami bija pozitīvs enerģijas lādiņš visiem, kuri piedalījās Kandavas novada stenda tapšanā un prezentēšanā.