Kandavas lielā ūdens projekta gaidās

Dzeramā ūdens kvalitāte Kandavā jau daudzus gadus ir viena no sasāpējušākajām problēmām. Ūdensvads pilsētā ir novecojis, caurules savu laiku nokalpojušas, un tas arī ir galvenais cēlonis biežajām avārijas situācijām kopējā ūdensapgādes sistēmā un neapmierinošajai ūdens kvalitātei.

Dzeramā ūdens kvalitāte Kandavā jau daudzus gadus ir viena no sasāpējušākajām problēmām. Ūdensvads pilsētā ir novecojis, caurules savu laiku nokalpojušas, un tas arī ir galvenais cēlonis biežajām avārijas situācijām kopējā ūdensapgādes sistēmā un neapmierinošajai ūdens kvalitātei.

Šāda situācija izveidojusies ne tikai mūsu mazpilsētā, bet daudzviet valstī, tāpēc Vides ministrija jau 2002. gadā uzsāka projekta «Ūdenssaimniecības attīstība 14 Kurzemes reģiona pašvaldībās» īstenošanas iespēju izpēti, kas ilga līdz pat 2007. gada vasarai. Projektā iesaistīto 14 pilsētu vidū ietilpst arī Kandava. Aizvadītā gada rudenī Vides ministrija sagatavoto projektu izvērtēja un apstiprināja, bet projekta īstenošana tika nodota SIA «Kandavas komunālie pakalpojumi» (KKP) pārziņā.

Lai uzzinātu ko vairāk par lielā ūdenssaimniecības rekonstrukcijas projekta īstenošanu, devāmies iztaujāt KKP valdes priekšsēdētāju Dinu Beķeri un valdes locekli Edgaru Makovski.

Iepirkums – pašvaldības lieta

Kad tad īsti vērienīgais ūdenssaimniecības pakalpojumu rekonstrukcijas projekts Kandavā tiks reāli ieviests dzīvē?

D. Beķere:

– Projektu sagatavoja Vides ministrija. Šobrīd rit tā 1. kārta. Sākotnēji bija domāts, ka iepirkumu procedūras veiks ministrija pati, bet, ņemot vērā, ka arī to skārusi reorganizācija, iepirkumus novirzīja uz "finansējuma labumu saņēmēju" jeb pašvaldību pleciem, un mūsu uzņēmums (SIA KKP) pagājušā gada decembrī ieguva sabiedrisko pakalpojumu sniedzēja statusu. Pamatojoties uz Vides ministrijas izstrādātajām vadlīnijām, šobrīd notiek iepirkumu procedūra. Ir izsludināti divi konkursi – viens par Būvuzraudzību, bet otrs par būvdarbu veikšanu. Iepirkumu konkurss par būvuzraudzību noslēdzās otrdien, 7. aprīlī, un pašreiz notiek pretendentu pieteikumu izvērtēšana. Pavisam bija 12 ieinteresētie pretendenti, bet pieteikumu nolikumu iesniedza tikai divas firmas. Tālākā pretendentu izvērtēšana notiks Vides ministrijā. Aptuveni nedēļas laikā taps zināma atbilde un tad varēsim slēgt līgumu par būvuzraudzību. Tāds pat izvērtēšanas process būs arī būvdarbu pretendentiem, kuru pieteikumu konkurss noslēgsies nākošnedēļ – 14. aprīlī. Es ļoti ceru, ka reālie darbi varētu sākties maijā.

Projekts ir 3 miljonus vērts

– Projektu iecerēts realizēt trijās kārtās. Kopējais finansējums tuvojas 3 miljoniem latu, tostarp Kohēzijas fonda līdzfinansējums – Ls 1 984 293,76, valsts budžeta finansējums – Ls 267 564,56, bet plānotais KKP līdzfinansējums – Ls 446 447,68. Plānots, ka visa lielā ūdenssaimniecības projekta izstrāde kopumā varētu noslēgties 2013. gadā.

Kādi tad būs pirmajā kārtā iecerētie darbi? Kādi – pēc tam?

E. Makovskis:

– Pirmajā kārtā, kas pēc projekta ilgs 21 mēnesi, tiks paplašinātas esošās ūdensvadu un kanalizācijas sistēmas, jo viens no galvenajiem uzstādījumiem, projektu uzsākot, paredzēja – sasniegt vismaz 85% šī pakalpojuma pārklājumu pilsētā. Tādējādi jaunu ūdensvadu un kanalizācijas sistēmu plānots izbūvēt Ķiršu, Talsu, Rūmenes, Raiņa, Uzvaras, Priežu, Jelgavas, Zemītes, Daigones, Lapu, Bērzu, Lielajā ielā, kur bruģētā daļa, un Abavas ielā līdz pat krustojumam. Pie ūdenstorņa Ķiršu ielā tiks veikts dziļurbums, papildus izveidojot vēl vienu artēzisko aku. Tamponētas jeb likvidētas tiks aka Ozolu ielā un Liepu ielas daudzīvokļu māju rajonā. Tepat pie ūdenstorņa tiks būvēta jauna atdzelžošanas stacija – ēka ar diviem ietilpīgiem baseiniem. Ūdenssaimniecības rekonstrukcijas projekta gaitā arī Liepu ielas dzīvojamais rajons tiks pieslēgts pilsētai. Vēl papildu projekta ietvaros tiks sakārtotas ūdens ieguves vietas, nomainīti hidranti, izbūvēta jauna kanalizācijas notekūdeņu sūkņu stacija un rekonstruēta notekūdeņu attīrīšanas ietaise Kūrorta ielā. Valteru ielā tiks rekonstruēts viens kanalizācijas posms, pārbūvēta sūkņu stacija, aerācijas baseinos uzstādīti skābekļa patēriņa sensori, bet vienā telpā tiks iekārtota laboratorija, lai mēs paši varētu kontrolēt situāciju un uzraudzīt attīrīšanas iekārtu darbībai.

Cauruļu nomaiņa projekta otrajā kārtā

– Jauna atdzelžošanas stacija būs nopietns solis uz dzeramā ūdens kvalitātes uzlabošanu. Neskaitāmus gadus kalpojušo ūdensapgādes cauruļu nomaiņa visā pilsētā paredzēta projekta nākošajā kārtā. Tiesa, līdz ar projekta reālo uzsākšanu, iedzīvotājiem būs jārēķinās ar iespējamiem satiksmes ierobežojumiem pilsētas ielās, kur remontdarbi tiks veikti. Par to iedzīvotāji tiks informēti atsevišķi.

Esam priecīgi, ka projekts ir iesācies, un rit iepirkuma procedūras, tātad cerība, ka pavisam drīz sāksies arī reālie darbi, atzīst D. Beķere.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *